הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.8 ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
2
5
1
3
מאחורי מסכה או: כוחה של אישה
לואיזה מיי אלקוט

מאחורי מסכה או: כוחה של אישה

לואיזה מיי אלקוט

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.8 ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
2
5
1
3
30.00 
30.00 

תקציר

העלמה ג'ין מיור מגיעה לבית קובנטרי ללמד את בלה בת השש-עשרה מוזיקה, צרפתית וציור. לאחר שהיא מפגינה את כישוריה לשביעות רצונם של הגברת קובנטרי, הדודנית לוצ'יה והאחים אדוארד וג'רלד, הגברת קובנטרי נאותה להקציב לה שלושים ימי ניסיון כדי לבחון אם ביכולתה לעמוד במשימה החינוכית שהוטלה עליה ולהיות לאומנת החדשה של בתה.
העלמה מיור מופנית לחדרה. שם, בחסות הווילונות המוסטים, היא מוזגת לעצמה משקה תוסס מתוך בקבוקון שהיא מוציאה ממטלטליה והוגה בתכניותיה ליום המחרת. לגברת קובנטרי סיפרה שהיא בת תשע-עשרה, אך כשהיא מסירה את האיפור ומתירה את הצמות היא הופכת להיות אישה בת שלושים.
לעיני הקורא נפרשת מזימה מורכבת של רומנטיקה ומרד, תככנות וצניעות, העמדת פנים והושטת יד בעוד ג'ין מנצלת את כישרונותיה ואת הליכותיה כדי לפלס את דרכה אל לב לבו של בית קובנטרי.
הנובלה מאחורי מסכה או: כוחה של אישה פורסמה בשעתה כיצירתו של א"מ ברנרד, שם העט של לואיזה מיי אלקוט, מחברת הקלאסיקה נשים קטנות. הנובלה מציגה פן אחר במכלול יצירתה הספרותית של אלקוט, והיא מובאת כאן לראשונה בעברית, בתרגומה המשובח והקולח של שירלי פינצי-לב ובליווי אחרית דבר מאירת עיניים מאת ד"ר מישל הורוביץ, ראש החוג להוראת האנגלית במכללת לוינסקי לחינוך.
המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-7664-08-7
 • גודל (עמ'): 157
 • מו"ל: סנדיק ספרים
 • יצא לאור ב-: 17/01/2015
 • שם המחבר: לואיזה מיי אלקוט
 • תורגם ע"י: שירלי פינצי-לב

סקירות הגולשים

 • מירית וולך
  מירית וולך
  הספר נפתח בציפייתם של בני המשפחה לאומנת החדשה עבור הילדה הצעירה, מלבדה שוהים במקום האם, שני אחיה הגדולים ובת דודה המיועדת להינשא לבכור מביניהם.
  האומנת מגיעה ועולה על הציפיות של כולם, בכל מובן אפשרי – מצד אחד היא מושלמת, מלמדת בצורה מעניינת, מבדרת את כולם, משרתת אותם בשעת בין הערביים אם בהגשת תה ואם בנגינה ושירה, ומצד שני לקורא מתגלה כבר בהתחלה שהיא מתחכמנת משהו מאחורי החזות. שהיא לא צעירה כשם שהיא מציגה את עצמה, שיש לה כוונות כלשהן ושהיא פורשת רשת על כולם.
  ואכן, היא משפיעה במהירה על כל בני המשפחה, בוחשת ידה ומפעילה כל אחד ואחד מהם בדיוק כמו שהיא רוצה.
  אין ספק שזהו ספר שונה בתכלית מספרה המוכר של לואיזה מיי אלקוט, “נשים קטנות”, שגם אני גדלתי עליו…
  יצירה למבוגרים עם רבדי סיפור שונים.אני אף פעם לא יודעת אם להעריץ נשים שמסוגלות לתמרן ככה את הסובבים כרצונן, לקנא בהן, לשנוא אות, לחשוב כמה מוסרית הן לא בסדר, או לרחם עליהן שהן לא מרשות לעצמן להיות – פשוט עצמן.
  לפעמים אני מרגישה “אישה מקולקלת” בגלל שאני לא מסוגלת להפעיל את כל סביבתי, כמו האומנת בסיפור, איפה מסתתר הכח הנשי הזה שלי? לאן הוא נעלם? ולפעמים אני חושבת שמספיק הקצת פה וקצת שם שאני עושה כדי לדעת שיש לי את זה, ושאני משתמשת בזה רק לדברים קטנים ולא בעייתיים (כששיפצנו, למשל, היו עובדים שרק אני דיברתי איתם, כי מול אישה הם ניסו כמיטב יכולתם לעזור ולהסביר ומול החצי הם בעיקר התווכחו).
  הספר גרם לי להרבה מחשבות בנושא הזה, ואין לי מסקנה, רק תהיות…
 • אביגייל
  אביגייל
  מסיימת לקרוא את הספר הזה עם חיוך ואומרת לעצמי- “זה ספר טוב! כתוב טוב,עלילה נפלאה,לא משעמם ולא ארוך מדי.

  העלמה ג’יין מיור מציגה עצמה כנערה בת 19 כשהיא מגיעה למשפחת קובנטרי ללמד את בלה מוזיקה,צרפתית וציור. אלא שהעלמה בת ה-19 אינה כה צעירה ואינה כה תמימה או מסכנה כפי שהיא מציגה עצמה בפני המשפחה כדי למצוא חן בעיניהם. היא אמנם שובה את ליבם אולם מטרתה היא אחרת לגמרי.היא תגיע אל המטרה בדרכי תככנות,העמדת פנים,ודרך פסיכולוגית מיוחדת רק לה.

  זהו אינו רק סיפורה של ג’יין מיור זהו סיפורן של נשים באנגליה שבתקופת האצולה וחשיבותם של חיי החברה. אם לא היית אישה בעלת מעמד או ממשפחה אצילית לכאורה, הרי שנועדת לחיות בתחתית וג’יין מיור שעוטה על עצמה מסכה אחת ועוד אחת מפלסת את דרכה.

  יש לג’יין מיור כריזמה וחדות שמיעה ואבחנה שעוזרות לה להתנהל במשפחה בערמומיות מצד אחד ובגילוי האמת מצד שני. אמת שאיש לא יאמין לה.

  גם אם תצליח ג’יין מיור במזימתה האם אכן ישתנו חייה לטובה או שאולי דווקא אז היא מאבדת משהו מעצמה? וזה מוביל אותנו לאחרית הדבר שבסוף הספר שמוסיפה נדבך מרתק לתקופה ולעלילה והופכת את הספר מספר טוב לספר משובח.

  אי אפשר לסיים את הסקירה מבלי לשבח את תרגום הספר. זהו סיפור בריטי קלאסי שתורגם לראשונה לעברית ע”י שירלי פינצי-לב . לא פשוט לתרגם סגנון כתיבה שכזה והמתרגמת עשתה כאן עבודה נהדרת. קריאת הספר משתווה לצפייה בסרט בריטי עם מבטא בריטי כבד דהיינו,המתרגמת הצליחה בכשרונה הרב להעביר את המבטא ואת סגנון הדיבור לספר וזו לחלוטין אינה משימה קלה. לא נשכח שתרגום לא טוב עלול לקלקל כל ספר טוב ככל שיהיה.
 • מירי
  מירי
  העלילה מתרחשת באנגליה במאה השמונה עשרה בתקופה ויקטוריאנית נוקשה המאופיינת בטקסים וגינוני נימוסים רבים, הבדלי מעמדות והבדלים מגדריים בהם מעמד האישה אינו זהה למעמדו של הגבר.
  העלמה ג’יין מיור המציגה עצמה כנערה בת 19 מגיעה למשפחת קובנטרי, משפחת אצולה ללמד את בלה בת ה- 16 מוזיקה, צרפתית וציור. לאחר שהיא מפגינה את כישוריה לשביעות רצונם של הגברת קובנטרי ושאר בני המשפחה, היא מקבלת מגברת קובנטרי שלושים ימי חסד- שלושים ימי ניסיון כדי לבדוק האם היא מסוגלת למלא את המשימה שלשמה היא הגיעה ולהיות לאומנת החדשה של בלה.
  כבר בפתיחה הקורא לומד כי העלמה ג’יין מיור אינה באמת בת 19 ואינה מסכנה כפי שהיא מציגה עצמה בפני המשפחה. יש לה מטרה והיא תעשה הכל על מנת להשיג את המטרה גם אם זה אומר להשתמש בתחבולות, תככנות, רמאות והתחזות לאחרת כל הדרכים כשרות להשגת המטרה. ג’יין מיור שואפת להשתייך למעמד האצולה ומבחינתה המטרה מקדשת את האמצעים. האם תצליח ג’יין מיור במזימתה ? האם אכן ישתנו חייה לטובה או שאולי לא והיא תפסיד הכל? את כל זאת תצטרכו לקרוא בספר.
  העלילה עוסקת לא רק בחייה של ג’יין מיור וברצונה להשתייך למעמד האצולה אלא בחייהן ומעמדן של הנשים באנגליה. אם לא השתייכת למשפחה בעלת מעמד חייך היו בתחתית הסולם.
  כשאני מלווה את ג’יין מיור במעלליה תוך כדי קריאה חשבתי לעצמי כי גם אנחנו בחיי היום יום עוטים על פנינו מסיכות. יש כאן מידה מסויימת של אירוניה כיון שלואיזה מיי אלקוט עצמה השתמשה בסוג של מסיכה- שם בדוי של גבר כדי לפרסם את הספר. יחד עם זאת היא הצליחה לא רק לחשוף אותי למעמד האישה במאה השמונה עשרה באנגליה אלא גם לעורר את השאלות האם ואיזה מסיכות אנו עוטים על עצמנו בחיי היום-יום? מי הם הפנים שמאחורי המסכה? האם מי שאנחנו חשים שאנחנו זה גם מה שאנחנו מציגים כלפי חוץ? האם גם בימינו המסכה היא חלק ממערכת הנורמות וההתנהגות שהחברה דורשת מהיחיד ?
  אחת התובנות שלקחתי איתי מהקריאה היא שלעיתים אנו זקוקים למסיכות כדי לשמור על עצמנו. ניתן לדמות את המסכה לשריון דמיוני שמגונן עלינו מפני המציאות, ושעוזר לנו ליצור מציאות מדומה. הבעיה היא שלפעמים אנחנו מזדהים יותר מידי עם המסכה, מדחיקים את אישיותנו האמיתית ומשחקים את התפקיד שבחרנו לעצמנו. לכן חשוב להכיר את המסכות שלנו. לדעת מתי כדאי לחבוש אותן ומתי כדאי להסיר אותן. חשוב שלא נזדהה עם המסכה יותר מדי ושנדע ונבין שהמסכה איננה אנחנו עצמנו .אנחנו משתמשים במסכות ובתחפושות גם בחיי היום-יום. זה לא דבר רע זה מראה שאנחנו יודעים להשתנות ולהתאים עצמנו לסביבה, אבל צריך לשים לב שאת הדברים החשובים באמת אנחנו לא משנים. שיש לנו זהות אמיתית שהיא שלנו ואנחנו נאמנים לדברים שחשובים לנו.
  הספר קריא מאד והעלילה זורמת. אפשר לסיימו במספר שעות.
  קראתי, חשבת, הבהרתי לעצמי נקודות חשובות בחיים, נהניתי ואני ממליצה על הספר.
  http://saloona.co.il/lanmir/?p=85?ref=blog_main

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו