הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
4 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
4
5
0
1
כל האור שאיננו רואים

כל האור שאיננו רואים


דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
4 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
4
5
0
1
42.00 
42.00 

תקציר

מארי-לור ל‘בלאן, גדלה בפריז עם אביה, המנעולן הראשי של מוזיאון הטבע. מיום שהיא מתעוורת מבלה מארי-לור את כל זמנה עם אביה במוזיאון כשהיא חוקרת באצבעותיה, באוזניה ובאפה את עשרות אלפי המוצגים המדעיים. כדי שתוכל להתמצא בסביבתה אביה בונה עבורה דגם של שכונת מגוריה, ששינון קפדני שלו מאפשר לה להגיע בכוחות עצמה למוזיאון. עם כיבוש פריז על ידי הצבא הגרמני ב-1940 נשלח אביה של מארי-לור להעביר מהמוזיאון לחוף מבטחים אבן־חן נדירה, וכך האב ובתו מוצאים את עצמם בביתו של הדוד אטיין בסן מאלו, בה מארי-לור צריכה ללמוד להתמצא.
ורנר פפניג גדל יחד עם אחותו בבית-יתומים בעיירת כורים בגרמניה. ביום שהוא מוצא מקלט רדיו שבור ומצליח לתקנו ולקלוט באמצעותו שידורים מצרפת, נקבע עתידו. הוא נשלח לאחד מבתי-הספר היוקרתיים של הרייך השלישי, ובמהרה מנותבים כישוריו למעקב אחר שידורים מחתרתיים בכל אזורי הכיבוש הגרמני. ורנר קטן הגוף, שהשתוקק כל כך להשתייך למערכת ההיטלראית האדירה, מוצא עצמו באוגוסט 1944 קבור במרתף הרוס בסן מאלו שבצרפת, כשמכשיר רדיו פגום הוא הסיכוי היחיד שלו ליצור קשר עם העולם.
בשפה עדינה להפליא, בפרישׂה של יריעה רחבה דרך סיפור שאין אישי ממנו, מצליח אנתוני דואר לארוג יחד את סיפורי חייהם של שני מתבגרים לרומן עשיר שגדולתו ועוצמתו טמונות בחמלה הפורצת מכל פרק בו.
מאז יציאתו לאור עומד הספר במשך שבועות רבים בראש רשימת רבי-המכר של הניו-יורק טיימס. הוא זיכה את מחברו, אנתוני דואר, בפרס פוליצר לשנת 2015 וכן בפרס אנדרו קרנגי למצוינות בסיפורת. זכויות התרגום של הספר נמכרו ל-35 מדינות.
"מדהים ביופיו!" - ניו-יורק טיימס
"אם הצלחתו של ספר נמדדת ביכולתו לרגש את קוראיו, ואם יש בו גיבורים בלתי נשכחים, ספרו של אנתוני דואר, זוכה פרס פוליצר, מנצח בשניהם". - פבלישרז ויקלי
המשך קריאה
 • ISBN: 2000531270
 • גודל (עמ'): 542
 • מו"ל: מודן הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 23/09/2015
 • שם המחבר: אנתוני דואר
 • תורגם ע"י: שאול לוין

סקירות הגולשים

 • Yael
  Yael
  מרי-לור היא נערה צרפתיה עיוורת, בת 12 כאשר הגרמנים כובשים את צרפת במלחמת העולם השנייה. היא ואביה, המנעולן של מוזיאון הטבע, נאלצים לברוח מפאריז כשבתרמילם אבן יהלום נדירה ויקרה, המכונה, "ים הלהבות".  הם מגיעים לסן מלו, עיר החוף המבוצרת, שם מתגורר אטיין, אחי-סביה של מרי-לור, אגורופוב מאז שחווה את זוועות  מלחמת העולם הראשונה. הדוד-רבא הנדיב ומנהלת משק הבית שלו, מאדאם מאנק, מקבלים בזרועות פתוחות את האב ובתו העייפים והרעבים מהמסע הארוך אפוף הסכנות.
  כמה מאות ק"מ מפאריז, במתחם כריית הפחם צולפריין שבגרמניה, מתגוררים ורנר ואחותו יוטה בבית היתומים של פראו אלנה. ורנר הקטן, בעל השיער בצבע השלג, מגלה כישרון מיוחד לבניה ולתיקון של מכשירי רדיו ויחד עם יוטה אחותו הם קולטים במכשיר הרדיו שהרכיב מגרוטאות שמצא את קולו של גבר צרפתי שמשדר שיעורי מדע לילדים - מהו אור וכמה ממנו למעשה איננו רואים? מהו המוח וכיצד מבית כלאו החשוך הוא מפרש את גלי האור? וכיצד, במשך מליוני שנים, צמחים ירוקים שניזונו מאור כמלו ונרקבו ויצרו פחם שחור בלב האדמה? כשרונו זה של ורנר מביא אותו, עם פרוץ המלחמה, לבית הספר ההנדסי של נערי היטלר, וממנו, כמה שנים מאוחר יותר, לצרפת הכבושה ולעיר החוף סן מלו, במצוד אחר משדרי רדיו המשדרים לטובת האויב. מאחור,בבית היתומים, הוא משאיר את יוטה הקטנה, קול המצפון שלו, שבצאתו אומרת לו: "זה נכון לעשות משהו רק בגלל שכולם עושים אותו?"
  זה אינו עוד סיפור מני רבים על רקע מלחמת העולם השנייה. זהו אחד הטובים שבהם. כאן לא מסופרת המלחמה מנקודת המבט היהודית הייחודית אלא דווקא מנקודת מבטם של נער גרמני ונערה צרפתייה, החווים את זוועותיה לכאורה משני צידי המתרס. הפרקים בספר רבים וקצרים מאוד, מדלגים בין מרי-לור ולבין ורנר, וגם קדימה ואחורה בזמן. זה נותן קצב לסיפור הארוך וגם תחושה של קרבה בין שתי הדמויות על אף הריחוק הפיזי והדמוגרפי.
  אבל הקסם הגדול של הספר מצוי לא בסיפור העלילה, ככל שהיא מרתקת ומושכת לקריאה, אלא בכתיבה המופלאה של אנתוני דואר. הספר כאילו נכתב לעיוורים. תיאוריו עשירים וציוריים כל כך עד שהם מפעילים את כל חמשת חושיו של הקורא ובעיקר את דמיונו. כל דמות, מקום והתרחשות מתוארים באופן כה מוחשי עד שהקורא יכול לחוש את המסופר כאילו הוא עצמו היה שם. ואם בכלל אפשרי הדבר, ניתן גם לרגעים להיכנס לעורה של נערה עיוורת. שהרי, כפי שאומר השדרן הצרפתי לורנר ויוטה, את רוב האור גם אנחנו, האנשים הרואים, איננו רואים. מאידך, התיאורים אינם ארוכים ומעיקים והקריאה קולחת בשטף.
  שורה תחתונה: אל תחמיצו!

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו