הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
5 דירוגים
4
ממוצע
1
0
2
1
3
1
4
0
5
3
8
גם ב - Kindle
WILD - מסע רגלי לגילוי עצמי

במקום 37 

24.1 

WILD - מסע רגלי לגילוי עצמי


דרג ספר זה מתוך 5
5 דירוגים
4
ממוצע
1
0
2
1
3
1
4
0
5
3
8

במקום 37 

24.1 

במקום 37 

24.1 

גודל (עמ'): 363
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • ISBN: 978-965-552-540-3
 • גודל (עמ'): 363
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 10/06/2013
 • שם המחבר: שריל סטרייד
 • תורגם ע"י: קטיה בנוביץ'
 • זמין להשאלה: כן

תקציר

לפעמים, כשהחיים מגיעים למבוי סתום, לא נשאר אלא פשוט לקום וללכת... וללכת... וללכת... בגיל עשרים ושש שריל סטרייד חשבה שאיבדה הכול: אמה מתה, משפחתה התפזרה ונישואיה התפוררו.
ואז, כשכבר לא היה לה מה לאבד, היא קיבלה את ההחלטה הגחמנית ביותר בחייה: לצעוד על שביל הרכס הפסיפי במערב ארצות הברית, ממדבר מוהאבי דרך קליפורניה ואורגון עד לוושינגטון, 1,700 ק"מ - ולעשות זאת לבד.
ללא שום ניסיון בתרמילאות יוצאת סטרייד אל המסע. היא מתמודדת עם נחשים ודובים, עם חום נורא וכמויות שיא של שלג, ובעיקר עם יופיו ועם בדידותו של השביל.
במסעה המופרך והמפרך היא מגלה שגם כשהכל כבר אבד, נשאר מה שאפשר לאבד, אבל בעיקר, היא מצליחה למצוא את עצמה מחדש.
המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-552-540-3
 • גודל (עמ'): 363
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 10/06/2013
 • שם המחבר: שריל סטרייד
 • תורגם ע"י: קטיה בנוביץ'
 • זמין להשאלה: כן

ביקורות


הספר עצמו כתוב לתלפיות ממש. נמצאים בו כל הרכיבים הנחוצים: דרמה מרתקת על התבגרות המבוססת על סיפור אמיתי קורע לב, עלילה מותחת אף על פי שסופה ידוע מראש, גיבורה נועזת ומגניבה שהיתה יכולה לשמש השראה לשיר של להקת “נירוונה” המנוחה, ושלל סיטואציות מצחיקות ומזעזעות. ואם לא די בכל אלה ובסוף המקסים, סטרייד מתגלה מהעמודים הראשונים ככותבת בעלת גרוב מעורר קנאה, המצוידת בסיפור שבעיקר כדאי להשתדל לא להפריע לו.

- נילי לנדסמן, "הארץ", 2013

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • Nehama
  Nehama
  ספר נהדר גורם לקורא להרגיש חלק מהמסע דרך הפיזי והרוחני שמעבירה הסופרת. אחרי הספר וממלץ לראות את הסרט עדיף כך ולא הפוך.
 • לורי
  לורי
  קשה שלא להתחבר למסעה של שריל סטרייד ולא רק המסע הפיזי אלא המסע האישי שבגללו יצאה למסעה הפיזי.

  בשפה קולחת ותיאורים מפורטים יוצאת שריל למסע ולוקחת איתה את הקוראים. תיאורים יפים של שבילים ונופים, נחשים וחיות יער, רגליים פצועות, תיק ענקי וכבד וקטעי זכרונות מחיי משפחתה ועברה.
 • לינוי
  לינוי
  ספר מסע קריא ומרתק שקל מאוד להתחבר אליו.
  האם הייתי יוצאת בעצמי למסע שכזה? לא, ממש לא אבל שמחה לקרוא ולדעת שיש מי שמוכן לצאת למסע שכזה ולחזור ממנו עם תובנות ואושר
 • אור
  אור
  עוד אחד מספרי חיזוק התודעה העצמית ושיפור האני הפנימי. לרוב אני לא מתחבר מאוד לספרים האלו אך הפעם הספר היה מצויין
 • שיר
  שיר
  הבפר הכה הרבה גלים ועשה הרבה רעש כשיצא. הוא כתוב אך אני פחות הצלחתי להתחבר לספר ולצורת הכתיבה שלו
 • לימור
  לימור
  ספר טוב סוחף ומושך כבר מתחילתו ועד סופו, כתיבה טובה דמויות מעניינות נהנתי לקרוא וממליצה בחום.
 • Karina
  Karina
  ספר טוב, מכיל הרבה רגשות וחוויות - וכל הכוח הזה בלי כסף לצאת למסע קשה כלכך לבד בלי אף אחד איתה
 • Aviva
  Aviva
  השנה: 1995.
  המקום: מיניאפוליס, מיניסוטה - ארה"ב
  הגיבורה: שריל סטרייד. בת 27. יתומה מאם מזה כארבע שנים. ללא קשר לאב שנעלם כשהייתה בת 6. מנותקת מאחיה ואחותה שהתרחקו אלו מאלו לאחר מות האם.

  על סף גירושיה היא מחליטה לצאת למסע תרמילאות כשהיא נתקלת במקרה בספר בשם `שביל הרכס הפסיפי, כרך א`: קליפורניה`. שביל הרכס הפסיפי משתרע מגבול מקסיקו בקליפורניה ועד מעבר לגבול הקנדי, דרך פסגותיהם של תשעה רכסי הרים. 1600 קילומטרים בקו אווירי, השביל עצמו לפחות כפול באורכו. שריל מקציבה לעצמה 100 ימים לצעוד לאורכו, במסלול שעוד ישתנה אל מול איתני הטבע שבשנת מסעה היכו ברכסים השונים ללא רחם.

  לצד התיאור הפיסי של ההכנות למסע, המסלול והקשיים השונים במהלכו, אנו נחשפים לסיפור חייה של שריל סטרייד: ילדות לא פשוטה בצל אב מתעלל, חיי עוני, אם שהנחילה לילדיה את תפיסת עולמה הייחודית, החלטה להתחתן בגיל צעיר ובחירה לפרק את חיי הנישואים.

  יחד עם הקשיים הלא פשוטים של המסע שבחרה לערוך, בלי שהיה לה מושג במה זה כרוך, המרחבים העצומים של אמריקה כפי שהם נחווים על ידה, רוב הזמן לבדה, מעניקים לה אפשרות ללמוד על עצמה כפי שמעולם לא הייתה יכולה לעשות בסביבה חברתית.

  אינני אוחזת בתואר ספרותי וגוגל מקשה עלי למצוא ערך פשוט ושימושי למושג "ספרי מסע", ז`אנר שאם אינו קיים הרי שצריך כבר ליצור אותו משום שיש לא מעט ספרים מן המאות האחרונות שיכולים בקלות להתאים לו.

  כילדים אני משערת שרובנו גדלנו על ספרי הרפתקאות שונים שתיארו מסעות שהתקיימו בעבר מציאותי ודמיוני כאחד. שנים לפני שגילו את אמריקה אנשים תיירו בעולם הסובב אותם והרחיקו לנדוד ככל שכספם ואמצעי התחבורה שלהם אפשרו להם. לא כולם כתבו על זה ספר.

  כבר בספר התנ"ך מתוארים מסעות נדידה, החל בקין שנגזר עליו להיות נע ונד, דרך אברהם, יעקב ובניו שירדו מצרימה, מסע בני ישראל חזרה לארצם ועוד. נדמה כי הצליינות שהתפתחה מאוד מאז ימי השלטון הרומי במאה ה -4 לספירה מזכירה מאוד את מושג המסעות כפי שאנו נוטים לדמיין: לצד המסע הבוחן את הגבולות הפיסיים של הדרך, מתקיים מסע אישי פנימי מאוד - מסע רוחני.

  ספרה של שריל סטרייד הוא מסע מן הסוג הזה, שנדמה שמתכתב עם ספרי המסעות הפנים אמריקאיים. המוכר מכולם לבני דורה הוא `בדרכים` של הסופר ג`ק קרואק, שנפטר בגיל 47 בשנת 1969, שנה לאחר הולדתה. הספר שהקנה לו את פרסומו הגדול ביותר והיה ספרו השני, נדחה בתחילה על ידי הוצאות שונות שסרבו להוציא אותו לאור. מאה שנים לפניו תרגם את היכרותו עם אמריקה והאמריקאים הסופר מארק טווין לשורת ספרי מסעות שונים: החל בספרו `The Innocents Abroad` - שתיאר את מסעויו מחוץ לאמריקה, דרך `מסעותיו של הקלברי פין` שפורסם בשנת 1885 ומוכר היום בעיקר כספר ילדים, `ינקי מקוניטיקט בחצר המלך ארתור` (בתרגומה הנפלא של יעל אכמון משנת 2009) ועוד.

  אך בעוד שהספרים הללו על אף שכחלק מערכם הספרותי תיארו שינוי העובר על חיי הנוסעים בדרכים נדמה שספרה של שריל סטרייד מתכתב בדרכו שלו עם עולמם של המטיילים בגפם בטבע הפראי של אמריקה. למשל, ספריו של ג`ק לונדון שנכתבו על רקע חוויותיו באלסקה. את שורשי ההשראה לטיול שיצאה אליו בגפה היא יכולה למצוא במי שנחשב לאבי התרמילאות הקלה `Ray Jardine` שיזם ושיכלל אותה בסדרת מסעות שהתמקדו באיזור בו עורכת מחברת הספר את מסעה: The Pacific Crest Trail - מסלול הליכה לאורכו של הרכס הפסיפי.

  ספרה של סטרייד זכה לפרסום רב בעקבות מועדון הספרים של אופרה ויינפרי, שבחרה בו להיות הספר הראשון במועדון הספרים החדש שלה: Oprah’s Book Club 2.0. בארץ מתעתדת הוצאת הספרים כנרת זמורה ביתן ללוות את יציאת הספר במחווה יחצ"נית: לפני מספר שבועות פורסמה באתר All Jobs מודעת דרושים המחפשת בלוגרים שיצאו למסע משלהם בשביל ישראל בעקבות הספר.

  נדמה שכיום מסעותיהם של צעירים ישראלים רבים נעשים במדינות העולם השלישי, שם הם יכולים להעלם ולהגדיר עצמם, במקום בו ההגדרות הישנות שלהם חייבות לעבור בחינה מחדש. אמריקה הצפונית, מקום משכנה של ארצות הברית, היא איזור בו לצד הציויליזציה האנושית משתרעים מרחבי ענק של טבע פראי ולא מתוייר המאפשרים לאדם להפגש עם עצמו בצורה בלתי אמצעית. אמריקה רחבת הידים מאפשרת לאזרחיה להעלם גם בקרב בני מינם. אפשרויות שהחיים במדינה קטנה כשלנו, שהמסע ברכב בין שתי קצותיה אורך פחות מיממה, לא מעניקים לתושביה.

  יותר מכל, ספרה של סטרייד עורר בי געגועים לרצון עז שהיה קיים בשנות התבגרותי (הלא נגמרת), לתור את העולם כתיירת, עולם שגווניו הרבים משתרעים הרחק מעבר לגבולות אזרחותי.

  סטרייד רחוקה מאוד מתבנית ה- All American Girl המוכרת לצרכני התרבות האמריקאית הפופולרית. היא אומנם עשתה הכל בצעירותה על מנת לזכות בתואר "מלכת הנשף" בנשף הסיום של התיכון, אבל חיי היום יום שלה בילדותה, רוב הזמן בעוני רב וללא חשמל ומים זורמים בבית, לצד אב חורג ואם שתפיסת העולם שלה חרגה מזו המקובלת בשנות השבעים והשמונים בהן גדלה - היו חלק ממודל אמריקאי אחר. כל אלו אפשרו לה לצאת למסע ייחודי, המשתקף לכל אורך ספרה.

  סטרייד של תחילת שנות התשעים במאה העשרים, היא מטיילת יחידה בתרבות אמריקאית בה לא מקובל לראות נשים המטיילות לבדן. על מסלול `שביל הרכס הפסיפי` היא נתקלת לרוב בזוגות או שלשות של מטיילים. המטיילים הבודדים היחידים בהם היא נתקלת הם גברים מנוסים שהמפגש שלהם עם השביל אינו הפעם הראשונה בה הם יוצאים לטיול תרמילאים. מפגשיה עם ההולכים על השביל משקפים את המסע העצמי שהיא עוברת, בתחילה היא מסתייגת מכל מפגש אנושי, חיובי ככל שיהיה, ובוחנת את הגברים שמולה בהקשרים מיניים, כפי שהתרגלה לעשות כל חייה. שריל אינה מסתירה את הנאתה ממין ומתייחסת לנושא, כפי שהיא מעידה על עצמה, "כמו גבר". תפיסה מינית נשית כזו, הגם שמקובלת יחסית בדיון הציבורי כיום, הייתה (ועודנה) חריגה לפני עשרים שנה והפרשנות שנלוותה לה הייתה אחרת. הבחירה לחשוף גם את הנקודה הזו כחלק מן המסע שהיא עוברת היא עוד נדבך המייחד את ספרה הנוכחי.

  לספר אין יומרות ספרותיות או חינוכיות. העיסוק שלו בתרבות השוליים האמריקאית, הכוללת בתוכה קבלת השראה מחומרים טבעיים שונים, נעשה בכלים יומיומיים ולא שיפוטיים. נדיר לקרוא ספרות אמריקאית המקבלת במה נרחבת ואינה מטיפה לקוראים באשר הם בהתאם לערכי הפוליטיקלי קורקט.

  הספר מתמקד בעולמה הפנימי של שריל סטרייד, תוך שהוא מספק הצצות חטופות לתרבות האמריקאית דרך עיניה של המחברת. סיפור חייה האישי מאוד של סטרייד מוליד מסע ייחודי שנסלל בתבנית הנוף הפנימית של המחברת. נדמה כי כל חייה עד לאותו מסע היו הכנה למפגש שלה עם הטבע הלא מתורבת, גם זה האנושי. היא בוחנת את תפיסותיה לגבי עצמה ולגבי החברה במפגשים השונים שמזמן לה המסע שבחרה לעשות, תוך שהיא מתכתבת עם תפיסותה ותפיסות רווחות שונות. כמי שלמדה ספרות בקולג` ובאוניברסיטה הספרים הם חלק בלתי נפרד מחווית המסע שלה, לצד ספרים הכרחיים להשרדות בשביל ובשטח, היא מקפידה לשלב בכל חלק במסעה ספר אחד שטומן בחובוו היבטים שונים שהיא זקוקה להם במסעה. כל ספר כזה היא שורפת כשהיא מסיימת לקרוא, מחווה סימלית אך גם כזו שנועדה להקל במשקל שהיא נושאת על גבה לאורך הדרך. רשימת הספרים שלקחה עימה למסע נמצאת בעמוד האחרון בספר.

  ניכר כי סיומו של הספר הוא תוספת מאוחרת, תוספת שמטרתה לסגור את הקצוות עבור קוראים סקרנים המחפשים הקשר עכשווי לחייה של המחברת. כמי שמבכרת לקרוא סקירות ספרים שלא חושפות טפחים רבים מן הספר, השתדלתי להיות כללית מאוד בסקירתי ולא לחשוף פכים שונים מעלילת הספר, פכים שהם חלק מן החן שלו. אני מוצאת כי סקירה טובה אינה מפרקת את הספר לגורמים אלא מאפשרת לכל קורא לחוות הסתעפויות שונות בעלילה בעצמו ולהנות מחווית קריאה בתולית ככל הניתן.

  הספר מצטרף לשורת ספרים שזכו לתרגום נפלא של קטיה בנוביץ`, הוא כתוב בצורה קולחת שלא אפשרה לי להניחו מן היד. יש בו משהו מאותו קסם חמקמק האוחז בקוראים וקורא להם להקשיב לקולם הפנימי ולעשות מעשה.