הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
3
ממוצע
1
0
2
1
3
1
4
1
5
0
2
גם ב - Kindle

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
3
ממוצע
1
0
2
1
3
1
4
1
5
0
2
חינם
מו"ל: Project Gutenberg

יוליסס הוא רומן פרי עטו של ג'יימס ג'ויס, הנחשב לאחד הרומנים החשובים במאה ה-20.‏ יוליסס מהווה פריצת דרך חשובה בספרות ומהווה את אחת מאבני הפינה לרומן המודרני. חלק נכבד ממנו כתוב בסגנון זרם התודעה - בו מחשבותיו של הגיבור משתרעות על פני חלק ניכר מהעלילה. כל המקומות המוזכרים בספר הם אתרים אותנטיים בעיר דבלין.

"יוליסס" מהווה מעין הקבלה פארודית לסיפור האודיסיאה, ושמו הוא הגרסה הלטינית של השם "אודיסאוס". הרומן מתאר את קורותיהם של אחדים מתושבי דבלין ביום אחד, 16 ביוני 1904. חלקו הראשון, בו מתוארת ראשית יומו של סטיבן דדאלוס, הוא המשך משלים לספר אחר של ג'ויס, "דיוקן האמן כאיש צעיר". החלק השני מתאר את מסעו של לאופולד בלום, המקביל הפארודי לאודיסאוס, ברחבי דבלין, שעה אחר שעה.

החלק השלישי של הספר, המתאר את חזרתו של בלום לביתו כשהוא מלווה בסטיבן דדאלוס, נחתם במונולוג המפורסם והשנוי במחלוקת של אשתו, מולי בלום, שעורר סערה בעת הוצאתו לאור של הספר במדינות מסוימות. זו הייתה כרוכה בקשיים שנבעו מהתנגדות החוגים השמרנים, שכן הספר ערער על מוסכמות חברתיות באותה עת. בארצות הברית ובבריטניה יצא הספר לאור רק לאחר שנים של מאבק משפטי קשה.

הספר נחשב קשה לקריאה ונחלתם של מעטים, ועם זאת, זכה ליום חג בינלאומי - 16 ביוני, היום שבו מתרחשת כל עלילת הספר, נחגג בדבלין ובמקומות אחרים בעולם כבלומסדיי (יומו של בלום), שחלק מחווייתו היא הקראת קטעים מהספר.

הספר תורגם לעברית בידי יעל רנן, ויצא לאור בהוצאת זמורה-ביתן בשנים 1985–1992.

המשך קריאה

סקירות

  • גדעון
    גדעון
    פעם, לפני שנים רבות, החזקתי מעצמי איש ספר, ובתור אחד שכזה חובה עלי לקרוא את יוליסס של ג'יימס ג'ויס, שהוזכר פה ושם כאחד מפסגות היצירה. ניסיתי, באמת שניסיתי, אבל יוליסס הוא לא ספר רגיל, הוא מין תשבץ חידה שכזה, עם רפרנסים למאות יצירות אחרות מכל תחומי האמנות, משהו מחוכם ומתחכם. לא הצלחתי לסיים, למרות הרצון הטוב, אולי עכשיו תהיה לי יותר סבלנות
  • Mor
    Mor
    קלסיקה ספרותית אבל משום מה באתר של סטימצקי קיבלה 2.5 כוכבים... מה אגיד ומה אומר¿ ממש עמהספר אנחנו לא רואים את ג’יימס ג׳ויס ממטר