הז'אנרים
כל הז'אנרים

שמעון אדף

סגנון: פרוזה ושירה
מדינה: ישראל
שפה: עברית
יצירות בולטות: | מתנות החתונה | מוקס נוקס | פנים צרובי חמה | מונולוג של איקרוס
שנת לידה: 1972 מקום לידה: שדרות

על שמעון אדף

שמעון אדף נולד בשדרות בשנת 1972.

שיריו הראשונים של אדף ראו אור בכתב העת מאזניים בשנת 1991. בשנת 1993 נמנה אדף עם מקימי כתב העת אֵב, לצדו של דורי מנור. כתב העת לא האריך ימים, והתפרסמו רק שלושה גיליונות שלו (הגיליון השלישי מוספר 4).

בשנת 1994 עבר אדף לגור בתל אביב, והחל לנגן בלהקת האצולה (ידועה גם כ"אצולת הכאב"). להקה זו הוציאה דיסק בשם "צורך" בשנת 1996 והתפרקה לאחר מכן. אחר כך למד אדף לתואר ראשון בתוכנית הבין-תחומית לתלמידים מצטיינים ע"ש עדי לאוטמן באוניברסיטת תל אביב.

ספר שיריו הראשון של אדף, "המונולוג של איקרוס", מתאפיין בשילוב בין השפעות קלאסיות, בעיקר מהמיתולוגיה היוונית, לבין נושאים מודרניים כגון מוזיקת רוק ומדע בדיוני. בספר מתייחס אדף גם לעיר הולדתו, שדרות, בשיר המסתיים במלים "רק מקומות חסרי אהבה זוכים לאהבה מוחלטת". אדף זכה בפרס לספר ביכורים מטעם משרד החינוך והתרבות עבור ספר זה, שאף הוכנס מאוחר יותר אל תוכנית הלימודים בספרות.

לספר השירה השני של אדף, "מה שחשבתי צל הוא הגוף האמיתי", צורף דיסק ובו שישה שירים מתוך הספר, אותם קורא אדף למוזיקה שהלחינו דוד גרוס, שמעון טל ואדף עצמו.

בשנת 2004 פרסם אדף רומן ראשון, "קילומטר ויומיים לפני השקיעה", שהוא סיפור בלשי מורכב המתרחש בתל אביב. במרכז הרומן עומדת חקירת הרצח של דליה שושן, זמרת רוק מצליחה משדרות.

בגיל צעיר יחסית החליף אדף בשנת 2000 את חיים פסח בתפקיד עורך הפרוזה של הוצאת כתר, ובאוקטובר 2005 פרש מהתפקיד, לדבריו כדי להתמסר לכתיבת רומן שני ולמספר פרויקטים נוספים, ביניהם הקלטת ביצועים של להקות היפ הופ לשיריו.

ב-2006 הוציא אדף את ספרו הרביעי, "הלב הקבור", ספר פנטזיה המבוסס על פרק בספר בראשית ועל ההגות היהודית בימי הביניים.

שמעון אדף היה אף אחד ממארגני וחותמי עצומת הסופרים הצעירים יחד עם ניר ברעם, דודו בוסי ואחרים שיצאו בקריאה להפסיק את הלחימה במהלך מלחמת לבנון השנייה. אחת ממטרות העצומה הייתה הבעת מחאה נגד סופרים שנחשבים לחלק מהממסד ושתמכו בהמשך הלחימה, וכן השמעת קריאה רעננה של קבוצה הרואה את עצמה כמייצגת של הדור הספרותי הצעיר.

בשנת 2007 זכה בפרס ראש הממשלה ליצירה על שם לוי אשכול.

בשנת 2008 הוציא את ספרו "פנים צרובי חמה". קורותיה של גיבורת הספר, אורי אלחייני, מתוארות משתי פרספקטיבות: ילדותה בנתיבות, וחייה כסופרת ילדים נשואה ואם לבת המתגוררת בתל אביב. ב"תודות" בסוף הספר מצויה הפניה לבלוג "מפה להליכה לאיבוד" אותו יצר אדף בשם הדמות באתר "בננות בלוגס".

בשנת 2009 הוציא את ספר השירה השלישי שלו, "אביבה-לא", בו הוא כותב על ההתמודדות עם מותה בטרם עת של אחותו הגדולה והאהובה אביבה. על ספר זה זכה בשנת 2010 בפרס יהודה עמיחי.‏[1]

באפריל 2010 הוציא את ספר הפרוזה הרביעי שלו, "כפור", המתאר את החיים בתל אביב חרדית בעוד כ-500 שנה. אדף כתב את הספר גם מתוך חוויות ילדותו כנער אשר התחנך חינוך דתי-חרדי.

באוגוסט 2011 הוציא את ספר הפרוזה החמישי שלו, "מוקס נוקס", המתאר את חייו של נער ממשפחה דתית אדוקה, המתרחק מן הדת ומתקרב דווקא אל הפילוסופיה ואל תרבות הרוח. הספר בוחן את הנער בעבר ובהווה, כגבר בודד המתגורר ביפו, מתבונן וכותב, אך נכשל ביחסים. מקור השם "מוקס נוקס" הוא ביטוי לטיני שפירושו "בקרוב הלילה נופל" - הזמן קצר והמלאכה מרובה.

אחדים משיריו של אדף הולחנו והוקלטו. מהם התפרסמו במיוחד "תגידי שטוב", "מדליק את הטלוויזיה" ו"אוטוביוגרפיה" בביצוע כנסיית השכל, "נכנע לך" בביצועו של ברי סחרוף, "סימני סערה" בביצוע חיים אוליאל ו"לא מוצא תשובה" בביצוע שמעון בוסקילה.

בדצמבר 2012 יצא לאור ספר הפרוזה השישי של אדף, "ערים של מטה", חלק שלישי בטרילוגית "ורד יהודה" (קדמו לו "כפור" ו"מוקס נוקס"). הספר מתאר את קורותיו של בחור אשר בעת שהותו בברלין, בסמל שממלא אותו חרדה, והוא נכפה לחקור את תולדותיו. במקביל מתוודעים הקוראים לסיפורם של אח ואחות שחייהם עומדים בצל משיכתו של אביהם לתורת הסוד.

בפברואר 2013 זכה בפרס ספיר לספרות על ספרו "מוקס נוקס".

מקור: ויקיפדיה

שמעון אדף ספרים

 • קום קרא

  קום קרא


  דרג ספר זה מתוך 5
  1 דירוגים
  5
  ממוצע
  4 סקירות
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  42 
 • קובלנה של בלש

  קובלנה של בלש


  דרג ספר זה מתוך 5
  1 דירוגים
  4
  ממוצע
  3 סקירות
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  39 
 • ערים של מטה

  ערים של מטה


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  גם ב - Kindle
  37 
 • מתנות החתונה

  מתנות החתונה


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  גם ב - Kindle
  37 
 • מוקס נוקס

  מוקס נוקס


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  גם ב - Kindle
  37 
 • כפור

  כפור


  דרג ספר זה מתוך 5
  4 דירוגים
  4.3
  ממוצע
  4 סקירות
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  37 
 • הלשון נושלה

  הלשון נושלה


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  גם ב - Kindle
  50 
 • אני אחרים

  אני אחרים


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  2 סקירות
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  42 
 • אהבתי לאהוב

  אהבתי לאהוב


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  גם ב - Kindle
  42 
 • אביבה-לא

  אביבה-לא


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  גם ב - Kindle
  37