הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
2
ממוצע
1
2
2
1
3
0
4
1
5
0
1
13 דברים שאנשים חזקים לא עושים

במקום 44 

28.6 

13 דברים שאנשים חזקים לא עושים


דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
2
ממוצע
1
2
2
1
3
0
4
1
5
0
1

במקום 44 

28.6 

במקום 44 

28.6 

גודל (עמ'): 250
מו"ל: מודן הוצאה לאור

תקציר

13 דברים שאנשים חזקים לא עושים התחיל כפוסט שהפך ויראלי, ובו שיתפה איימי מורין את תובנותיה בעקבות המשברים האישיים הקשים שחוותה ועבודתה כפסיכותרפיסטית.
מורין מונה 13 הרגלים שמונעים מאנשים להיות חסונים נפשית. לדבריה אנשים בעלי חוסן נפשי לא מבזבזים זמן על רחמים עצמיים, לא חוששים מפני שינויים, לא מקנאים באחרים על הצלחותיהם, לא נוטים לוותר אחרי הכישלון הראשון ועוד. דרך חיים זו מאפשרת להם לעמוד במשברי החיים ולחיות את החיים במלואם. בספר משנה חיים זה היא מעמיקה ומרחיבה תובנות אלה בכתיבה בהירה בגובה העיניים, הכוללת הסברים הלקוחים מהחיים שמדגימים כיצד תרגול ובעיקר שחרור של הרגלים רעים יכול להפוך כל אחד מאיתנו לאדם בעל חוסן נפשי שיכול להתמודד ביתר קלות עם אתגרי החיים. ספר מעורר השראה, המוקדש לכל השואפים להיות היום טובים יותר משהיו אתמול.
המשך קריאה
 • ISBN: 20-53117
 • גודל (עמ'): 250
 • מו"ל: מודן הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 02/08/2015
 • שם המחבר: איימי מורין
 • תורגם ע"י: נורית לוינסון
 • זמין להשאלה: כן

מהו חוסן נפשי

בני־האדם אינם חזקים נפשית או חלשים נפשית. בכולנו יש מידה מסוימת של חוסן נפשי, אבל תמיד יש מקום לשיפור. פיתוח החוסן הנפשי עשוי לשפר את היכולת לשלוט ברגשות, לנהל את המחשבות ולהתנהג בצורה חיובית למרות הנסיבות.

כשם שיש בינינו אנשים שקל להם יותר לפתח חוזק גופני, יש גם כאלה שהחוסן הנפשי טבעי להם יותר משהוא טבעי לאחרים. כמה גורמים קובעים את הקלות שבה תפתחו חוסן נפשי:

 • גנטיקה - הגנים הם שקובעים אם תהיו רגישים לבעיות של בריאות נפשית, כגון שיבושים במצב הרוח.
 • אישיות - יש אנשים בעלי תכונות אישיות שעוזרות להם לחשוב באופן מציאותי יותר ולהתנהג באופן טבעי בצורה חיובית.
 • ניסיון - ניסיון החיים משפיע על האופן שבו אנחנו חושבים על עצמנו, על אחרים ועל העולם באופן כללי.

  מובן שאי אפשר לשנות חלק מהגורמים האלה. אי אפשר למחוק ילדות רעה. אי אפשר להיפטר מהפרעת קשב וריכוז, אבל אין פירוש הדבר שאי אפשר להגדיל את החוסן הנפשי. בכוחו של אדם להגדיל את החוסן הנפשי באמצעות הקדשת זמן ואנרגיה לתרגילי שיפור עצמי בעזרת הספר הזה.

  הבסיס לחוסן נפשי

  דמיינו לעצמכם אדם לחוץ בגלל מצבים חברתיים. כדי לצמצם את חרדתו, הוא נמנע מלפתוח בשיחה עם חבריו לעבודה. ככל שהוא ממעיט לדבר עם חבריו לעבודה, גם הם נמנעים מליזום שיחות איתו. כשהוא נכנס לחדר האוכל וחולף על פני אנשים במסדרון בלי שמישהו פונה אליו, הוא חושב: אני כנראה מגושם חברתית. ככל שהוא חושב על היותו מגושם, גובר הלחץ שהוא מרגיש בקשר לפתיחה בשיחות. ככל שחרדתו גוברת, גדל רצונו להימנע מפגישות עם חבריו לעבודה. התוצאה היא מעגל קסמים שמנציח את עצמו.

  כדי להבין מהו חוסן נפשי עליכם ללמוד איך המחשבות, ההתנהגויות והרגשות משולבים זה בזה ולעיתים קרובות פועלים יחד כדי ליצור ספירלה מסוכנת כמו בדוגמה לעיל. לכן פיתוח החוסן הנפשי דורש גישה משולשת:

  1. מחשבות - זיהוי מחשבות לא הגיוניות והחלפתן במחשבות מציאותיות.

  2. התנהגויות - התנהגות בצורה חיובית למרות הנסיבות.

  3. רגשות - שליטה ברגשות כדי שהרגשות לא ישלטו בכם.

  אנחנו שומעים כל הזמן: "חשבו באופן חיובי". אבל אופטימיות בלבד לא תצליח לעזור לכם להגיע למימוש מלא של הפוטנציאל שלכם.

  בחרו התנהגות המבוססת על רגשות מאוזנים וחשיבה הגיונית

  אני פוחדת מנחשים פחד מוות. ברור לי שזה פחד נטול היגיון לחלוטין. אני גרה במיין. אין אצלנו בטבע אפילו נחש ארסי אחד. איני רואה נחשים לעיתים קרובות, אבל כשאני רואה נחש, ליבי מתכווץ ואני מתפתה לנוס על נפשי במהירות. בדרך כלל, לפני שאני בורחת אני מצליחה לאזן את הבהלה בעזרת מחשבות הגיוניות שמזכירות לי שאין שום סיבה הגיונית לפחד. ברגע שהחשיבה ההגיונית שלי מתחילה לפעול, אני יכולה לעבור ליד נחש - כל עוד הוא במרחק בטוח ממני. עדיין אינני רוצה לאחוז בו או ללטף אותו, אבל אני מסוגלת לעבור על פניו בלי לאפשר לפחד הלא־הגיוני שלי לשבש את יומי.

  את ההחלטות הטובות ביותר בחיינו אנחנו מקבלים על ידי איזון רגשותינו בחשיבה הגיונית. עצרו לרגע וחשבו איך אתם מתנהגים כשאתם ממש כועסים. סביר להניח שאמרתם ועשיתם כמה דברים שאחר כך התחרטתם עליהם, מכיוון שביססתם את מעשיכם על רגשות, ולא על היגיון. החלטות על בסיס חשיבה הגיונית בלבד גם הן אינן מבטיחות תוצאות טובות. אנחנו בני־אדם, לא רובוטים. הלב והראש חייבים לפעול יחד כדי לשלוט בגוף.

  רבים ממטופליי מפקפקים ביכולתם לשלוט במחשבות, ברגשות ובהתנהגות שלהם. "מה לעשות שככה אני מרגיש?" הם אומרים. או "אני לא מסוגל להיפטר מהמחשבות השליליות שעוברות לי בראש" ו"פשוט אין לי מספיק מוטיבציה לעשות את מה שאני רוצה להשיג." בעזרת חוסן נפשי, זה אפשרי.

  האמת על חוסן נפשי

  יש הרבה מידע שגוי ואי הבנה בעניין החוסן הנפשי. להלן כמה מהאמיתות הקשורות אליו:

 • להיות בעל חוסן נפשי אין פירושו להתנהג בקשיחות. מי שחזק בנפשו אינו צריך להפוך לרובוט או להיראות כבעל חיצוניות קשוחה. אדם חזק בנפשו מתנהג על פי ערכיו.
 • חוסן נפשי אינו דורש התעלמות מרגשות. הגברת החוסן הנפשי אין פירושה דיכוי הרגשות, אלא פיתוח מודעות כלפיהם. חוסן נפשי פירושו לפרש ולהבין איך הרגשות משפיעים על המחשבות ועל ההתנהגות.
 • אין צורך להתייחס אל הגוף כאל מכונה כדי להיות חזק נפשית. חוסן נפשי אינו דורש מהאדם להאיץ בגופו עד קצה גבול היכולת רק כדי להוכיח שבאפשרותו להתעלם מכאב. חוסן נפשי פירושו הבנת המחשבות והרגשות במידה כזו שתאפשר לאדם להחליט מתי להתנהג בניגוד להם ומתי להקשיב להם.
 • אדם בעל חוסן נפשי אינו חייב לסמוך רק על עצמו. חוסן נפשי אין פירושו הכרזה שאין לאדם צורך בעזרה מאיש וגם לא משמיים. מי שמודה שאינו יודע את כל התשובות מבקש עזרה כשהוא זקוק לה, ומי שמכיר באפשרות להיעזר בכוח עליון מעיד על רצונו להגדיל את כוחו.
 • חוסן נפשי אינו קשור בחשיבה חיובית. חשיבה חיובית מוגזמת יכולה להזיק לא פחות מחשיבה שלילית מוגזמת. אדם בעל חוסן נפשי חושב באופן מציאותי והגיוני.
 • פיתוח חוסן נפשי אינו קשור ברדיפה אחר האושר. חוסן נפשי יכול לעזור לאדם להיות מרוצה בחייו, אבל אין זה קשור לניסיון חוזר ונשנה לאלץ את עצמו להיות מאושר. חוסן נפשי קשור בהחלטות שיעזרו לאדם להגיע למימוש מלא של הפוטנציאל שלו.
 • חוסן נפשי אינו טרנד פסיכולוגי חדש. כשם שעולם הכושר הגופני מלא דיאטות אופנתיות וטרנדים של כושר, עולם הפסיכולוגיה מלא לעיתים קרובות רעיונות חולפים הקשורים ביכולת להיות במיטבנו. חוסן נפשי אינו טרנד. התחום הפסיכולוגי עוזר לבני־האדם ללמוד איך לשנות את מחשבותיהם, רגשותיהם והתנהגותם כבר משנות השישים של המאה הקודמת.
 • חוסן נפשי אינו מילה נרדפת לבריאות נפשית. בשעה שבענף הבריאות מדברים לעיתים קרובות במונחים של בריאות נפשית לעומת מחלת נפש, חוסן נפשי הוא דבר אחר. כמו שאנשים יכולים להיות חזקים גופנית גם אם יש להם בעיה בריאותית כמו סוכרת, אדם יכול להיות בעל חוסן נפשי גם אם הוא סובל מדיכאון, חרדה או בעיות נפשיות אחרות. אם מישהו סובל ממחלת נפש כלשהי, אין זה אומר שנגזר עליו להיות בעל הרגלים רעים. הוא עדיין יכול לבחור לפתח הרגלים בריאים. זה אולי ידרוש עוד עבודה, עוד התמקדות ועוד מאמץ, אבל זה בהחלט אפשרי.

  יתרונותיו של החוסן הנפשי

  בדרך כלל קל להרגיש חזק נפשית כשהחיים מתנהלים כשורה, אבל לפעמים צצות בעיות. אובדן מקום עבודה, אסון טבע, מחלה במשפחה או מוות של אדם אהוב - כל אלה בלתי נמנעים לפעמים. כשאדם חזק נפשית, הוא מוכן להתמודד עם אתגרי החיים. הגברת החוסן הנפשי כוללת:

 • הגברת העמידות במצבי לחץ - חוסן נפשי עוזר בחיי היומיום, לא רק בעיצומו של משבר. אם תהיו מצוידים היטב לטיפול בבעיות ביתר יעילות, תוכלו להוריד את רמת הלחץ הכללי.
 • שביעות רצון משופרת מהחיים - כשגדל החוסן הנפשי גדל גם הביטחון העצמי. כך תתנהגו על פי הערכים שלכם, שיעניקו לכם שלוות נפש, ותבינו מה באמת חשוב לכם בחיים.
 • ביצועים משופרים - בין שאתם נושאים את נפשכם להיות הורים טובים, להגדיל את הפריון שלכם בעבודה או להשתפר בתחום האתלטי, הגברת החוסן הנפשי תעזור לכם להגשים במלואו את הפוטנציאל שלכם.

  איך לפתח חוסן נפשי

  לעולם לא תהיו מומחים בשום תחום רק מקריאת ספר. ספורטאים אינם נהיים מתחרים מצטיינים מקריאה על ענף הספורט שלהם, וגם מוזיקאים מצטיינים אינם משפרים את יכולותיהם כתוצאה מהסתכלות על נגנים אחרים. עליהם גם להתאמן.

  שלושה־עשר הפרקים הבאים לא נועדו להיות רשימת ביקורת של דברים שתעשו או לא תעשו. תמצאו בהם תיאור של הרגלים שכל אדם מתנסה בהם לפעמים. הרשימה נועדה לעזור לכם למצוא דרכים משופרות להתמודד עם אתגרי החיים, כדי שתוכלו להימנע מהמהמורות שבדרך. היא קשורה לצמיחה, לשיפור ולשאיפה להיות קצת יותר טובים מכפי שהייתם אתמול.