הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
0
גם ב - Kindle
תאומים קוונטים

במקום 45 

29.3 

תאומים קוונטים


דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
0

במקום 45 

29.3 

במקום 45 

29.3 

מו"ל: איפאבליש ePublish - הוצאה לאור

תקציר

דויד שאחיו התאום ג'רמי מת בתאונת דרכים יוצא במסע פיזיקלי בחיפוש אחריו ואחר הדרך להשיבו לחיים.
עומר ליבנה הנדסאי ומהנדס כימיה וביוטכנולוגיה וחובב מדע מושבע.

  • ISBN: 978-965-571-361-9
  • מו"ל: איפאבליש ePublish - הוצאה לאור
  • יצא לאור ב-: 28/10/2020
  • שם המחבר: עומר ליבנה
  • זמין להשאלה: כן

תאומים קוונטיים

בדיוק עשור חלף מאותו היום, מאותו מאורע, מאותו סידור סטטיסטי של היקום שהוליד את פונקציית הגל שסחפה אותך ממני אל המעמקים. חוק שני לתרמודינמיקה - כל מערכת שואפת למינימום אנרגיה (מה שמחסל את הפנטזיה על ריבוי עולמות מקבילים). בכל זאת, אני יודע שאתה שם, לא ביקום מקביל אלא ממש כאן - ביקום חופף, במרחק נגיעה. אמנם לא ניתן לשלוח יד, אבל אפשר להחליף רעיונות, את זה אני חש. לא תמיד אני מסוגל להבדיל בין המחשבה שלך למחשבה שלי, כמו לפני כן, כמו אותו הזמן שהיית פה והיינו מדברים גם במילים ולא רק במחשבות. כמו אז, כשהסברת לי את הרעיון שהבליח בראשך: "התוספת לחוק השני של התרמודינמיקה - כל מערכת שואפת להגיע למינימום אנרגיה # בדרך הקצרה ביותר".

עבודה רבה מחכה לך שם, בניסיון להכניס את איבר הזמן להתפלגות מקסוול-בולצמן (הדרך הקצרה ביותר מכילה מרכיב של זמן שבהמשך ננסה להמיר אותו בהתפלגות סטטיסטית). אולי עין בלתי מזוינת לא תבחין פה בשינוי מהותי, אך אין כך הדבר, שכן הרעיון שלך, אח יקר, טומן בחובו הסבר לאחת השאלות הגדולות של איינשטיין: למה "יש" ולא "אין" ?! או במילים אחרות, למה אנו רואים כל כך הרבה סדר ביקום? די להביט מבעד למיקרוסקופ אלקטרונים, או לצפות בסרטון יוטיוב על סליל דנ"א, כדי להבין שיחידת מרחב מזערית יכולה להכיל ריכוז סדר חסר היגיון, יקום שעל פי החוק השני של התרמודנמיקה אמור לשאוף למקסימום אי-סדר.

#"מרכזי סדר", הגדרת יפה, ג'רמי. המערכת אכן מייצרת "מרכזי סדר" כדי לקצר את הדרך ליצירת בלגן. האדם בנוי מסדר מופתי ממש כמו סימפוניה. בהתאמה לטיבו המסודר של פנים האדם, כך כמות הבלגן שהוא מייצר. או על פי הדוגמה שלך, במרכז השמש נוצר סדר כאשר שני אטומי מימן מתמזגים ליצירת הליום, ובכך שני פרוטונים מוצאים עצמם כלואים יחדיו בתהליך אקסותרמי המלווה בשחרור אנרגיה, שמייצרת בלגן על פני השמש וגורמת לכאוס בלתי ניתן לחיזוי.

דרך:

pic

אח יקר, ארשה לעצמי להוסיף עוד חלק בפאזל שהתחלת להרכיב על "מרכזי סדר", רעיון שמזכיר את עקרון אי הוודאות, המנוסח בצורה הבאה: האם ישנו זיכרון סטטיסטי לסִדרת מספרים מסוימת?