הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
5 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
1
1
נפש חיה

נפש חיה


דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
5 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
1
1

במקום 35 

17.5 

במקום 35 

17.5 

תג: יהדות
גודל (עמ'): 295
מו"ל: נוצה

תקציר

התבוננות מעין זו בבעלי החיים הקיימים ככלל בכדור הארץ, ובמיוחד באלו שמזמן הטקסט המקראי ואשר חולקים עם האדם את עולמו כבר עידנים, מגלה כי הם מסוגלים לשקף את תכונות המין האנושי באופן מעורר השראה. התמקדות במפגש שהתרחש עם בעלי חיים מסוג מסוים (בחלום, באופן פיזי או בתמונה) - ביכולתה לעורר לפיקחון רב לגבי מצב אישי בהווה.
הספר "נפש חיה" עוסק בתמצות המהות וביאור הסמליות של בעלי חיים המוזכרים במקרא, על ידי בחינת הכתוב עליהם בפשט, בדרש ובאגדה, כמו גם בעזרת התבוננות ומחקר על מנהגיהם בטבע.
המשך קריאה
  • ISBN: 001-2450-001
  • גודל (עמ'): 295
  • מו"ל: נוצה
  • יצא לאור ב-: 11/07/2015
  • שם המחבר: מוריאל ברילר
  • זמין להשאלה: כן

צִפּוֹר סִיס

• מִגְבָּלָה •

'סיס החומות', אשר שמה הוענק לה בשל היותה נפוצה מאד על חומות ירושלים העתיקה, היא ציפור קטנה ושחורה הנודדת בזמנים קבועים ביותר אל ארצות החום.

נוכחותה חברותית וזריזה, ומאופיינת בהיתפסות לא יציבה על קירות אבן ובכושר תעופה וירטואוזי הכולל יכולת להניע כל כנף בקצב שונה ולצלול במהירות מסחררת. תוך כדי מעופה ציפור זו תזדווג, תתפוס מזון ואף תאכל אותו.

פיתוח יכולת תעופה יוצאת דופן זו נובע מכך שהסיס אינה מסוגלת כלל להשתמש ברגליה, הן מנוונות כליל ואינן נושאות את משקל גופה. זוהי מגבלה ראשונית המעצבת לחלוטין את שורש מהותה. הסיס חיה את חייה מתוך מודעות והשלמה אמיתית עם ההכרח להיות כל הזמן בתנועה באוויר, למעט הפוגות, מאוזנות בקושי, על עצם או משטח. ממשכבה בקן היא צריכה להפיל עצמה מטה על מנת להתחיל תעופה. ועדיין, היא משכילה להוציא מכך את המיטב.

במהותה של כל נפש חיה המגיעה ל'עולם העשייה', טבועה כבר מלידה נקודה אשר נועדה לאתגר אותה לאורך כל חייה - תכונה או מגבלה שזומנה במיוחד עבורה כציר מכונן וככלי יסודי בהתפתחותה. ומכך קורה שלעתים, דווקא במגבלה היסודית ביותר (רגשית, שכלית או פיזית) טמונה מתנת אמת.

כשם שהסכר הוא מגבלה שנועדה לאגירה או לניתוב זרימה לכיוון הנכון, כך לא פעם בעקבות מגבלה נתונה יפרחו ויתעצמו באדם איכויות מופלאות, שאינן מובנות מאליהן. למעשה, ככל שישנה הכרה ביותר מתכונות הבסיס האישיות, גם אם הן נראות קשות במבט ראשון, תוכל להתפתח עבודה פנימית מדויקת יותר ומימוש אפקטיבי וראוי.

במקרא מוזכרת ציפור הסיס פעם אחת בספר ירמיה ח/ז, ואומר הנביא באחת מנבואות החורבן:

"אֵין אִישׁ נִחָם עַל־רָעָתוֹ לֵאמֹר מֶה עָשִׂיתִי...

גַּם־חֲסִידָה בַשָּׁמַיִם יָדְעָה מוֹעֲדֶיהָ וְתֹר וסוס (וְסִיס) וְעָגוּר שָׁמְרוּ

אֶת־עֵת בֹּאָנָה

וְעַמִּי לֹא יָדְעוּ אֵת מִשְׁפַּט יהוה."

ומפרשים - גם עופות נודדים, אשר עפים כביכול כרצונם, שומרים על העת המדויקת שנקבעה לבואם, ואילו האדם כלל אינו מודע למגבלותיו או להגבלות החלות עליו, או שאינו מתייחס אליהן.

הסיס מסמלת במקרא קבלה של תכונות ראשוניות, ללא הכחשה, ושימור היכולת לברך על חוקי יסוד המכתיבים את התנהגותו של היחיד.

לעתים ישנן מוגבלויות ב'עצמי' ובזולת הנתפסות כשליליות - בעיקר כאלו שיש בהן מוזרות או פגם קשה ובשל כך מעוררות תחושה לא נוחה. סיס החומות משקפת ויתור מוחלט על השפיטה ואפילו על הכמיהה לשינוי - ויכולת עבודה אמיצה סביב הנקודה הלא נוחה דווקא כמנוף - כמוקד לצמיחה. זאת תוך שמחת חיים, על אף ההתמודדות ובזכותה.

קבלת הפגם ב'עצמי' או ב'אחר' מבטאת אמונה עמוקה. זהו מקום פנימי בו נדרש להאמין שכך נועד להיות ושיסוד הדבר לטובה, שכן כל תכונה וכל נתון שאדם ניחן בו, מהווים לבנים חשובות, הכרחיות לבנייה ולמימוש הייעוד והכישרונות האישיים ביותר.

סגולת הסיס היא הכרה באמת כפשוטה, ב'מי אני באמת', הכרה אשר מניבה מצב שלם ומאוזן, הן בפנימיות האדם והן בהפגנת נוכחות שהיא וירטואוזית בתחומים שמתאימים לו.

חוסר איזון:

סיס חומות בהיבט לא מאוזן מסמלת קושי להכיר במגבלה אישית נתונה או בהגבלה חיצונית כלשהי, המתווה את מציאות היום־יום. משל לאדם שהתנתק משורשו, אינו מודע לעובדות בשטח ונוטה לדמיונות ולהפרזה בערך יכולותיו או במצאי האפשרויות העומדות לפניו.

לעתים ישנו ביחיד חוסר בהכרת הזכות והחובה של כל נפש לחיות בבחינת 'פועל נאמן השמח בחלקו בעולם', בתוך סכרים, תכונות ומגבלות שנקבעו עבורו. על כל יחיד מוטלת החובה לפעול לפי "עֵת" ו"מִשׁפַּט" (ירמיה ח/ז), לפי חוקי היסוד בעולם, וכל אחד צריך להיזהר מנקודת 'פריקת העול' ביחס לחוקים אלה.

היפוך הסיס משקף מצב תודעתי הנוטה להתעלמות מכל מסגרת, ולחוסר ממשי בשיקול דעת. לעתים אין ברירה אלא לחשוב על חוקיות העולם ועל ה'שיח' המורכב המתקיים בו, תוך שאלה כנה - מהו התפקיד המיועד לי כאדם ומה הם כישרונותיי המיוחדים?

הודאה כנה ברצונות, במגבלות הקיימות ובחוקי מפתח נתונים, מהווה שער לשימוש מושכל ומיטבי באיכויות האישיות ביותר.

דבר נוסף - את ציפור הסיס מאתגרים כשגרה המוני דרורים הבאים להציק לה וללהקתה. נדמה כאילו מתריסים הם סביב, עפים בבוטות ומצייצים ללא הרף: "חופש־חופש, כה חופשי אני לעשות כרצוני."

ובכן, אל לו לאדם לתת להתרסה של מישהו אחר לערער את ביטחונו או להכעיסו יתר על המידה. שהרי כולם מוגבלים, גם אם במהויות שונות. השאלה החשובה היא איך עובדים בפועל עם המגבלה המסוימת.

שינוי משמעותי מתרחש ביום־יום על ידי השלת היסוד השיפוטי, שמקורו בתפיסת טוב־רע חופש–מגבלה, ומעבר לריכוז בציר אחד - נקודת איזון היודעת עצמה ומקבלת נתונים בשטח ובנפש כפשוטם, ללא היררכיה ותוך ניסיון כן להוציא את המרב והמיטב מהקיים.