הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
5
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
1
0
נורמן והמסע המופלא למחוזות המוח והתודעה

במקום 39 

27 

נורמן והמסע המופלא למחוזות המוח והתודעה


דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
5
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
1
0

במקום 39 

27 

במקום 39 

27 

גודל (עמ'): 82
מו"ל: ספרי ניב

תקציר

"שתיקה ארוכה השתררה לרגע שנקטעה במילים שיצאו מפיה של טל בטון הירהורי ושואל: "זה מוזר", אמרה. "היינו יחד לא מעט זמן ולפתע אינני מכירה אותך. תמיד היית בעיני נורמן המפוכח האנליטי והציני. זמן רב חיפשתי את דרכי בחיים גם כשחייתי לצידך ואומנם התרשמתי תמיד מחוכמתך ומיכולתך לומר את הדברים הנכונים ברגעים המתאימים אך מעולם לא ראיתי אותך כמורה דרך לחיים. עשיתי שינוי קיצוני בחיי למצוא את טל האוטנטית שחייה חיי משמעות ולשם כך עזבתי את הכל כולל את החיים אתך ופתאום אתה דורש דרשה כזרטוסטרא. אם אני עברתי שינוי באורח חיי ובתפיסת העולם שלי אתה ממש הפכת לאדם אחר. כאילו בלעת את כל חוכמת הטבע וההסטוריה וחיברת ביניהם. מה קרה ? כיצד זה יתכן ? האם הפכת למואר כבודהה ? "

"באורח כמעט בלתי נמנע נסבה השיחה על הקשיים בשיחות על הקונפדרציה הישראלית/פלסטינית שהתנהלו בין המנהיג הישיש נתניהו לבין אותו מנהיג אגדי פלסתינאי, שכינו אותו לה קלרק הפלסתינאי שקם לאחר שנים של דישדוש במקום תחת הנהגתו של אבו מאזן. אין ספק שהמשימה שעמדה לפני אותו מנהיג היתה קשה עשרת מונים מזו של אותו מנהיג אמיץ דרום אפריקאי. נורמן היה גאה בכך שהדבר אירע בחייו וכבר לא נאלץ להתווכח בדיונים אינסופיים עם קולגות על הכיבוש או לשמוע שתיקה מאולצת של קולגות שלא רצו לפגוע בו ולהעלות נושא טאבו זה שמלא את האויר במועקה שתוקה, רועמת.

הקונפדרציה – אותו רעיון מבריק מטרתו היתה לאפשר לכל עם להתפתח בדרכו אך בלי לאבד את תביעותיו הריבוניות שהתקזזו במסגרת הקונפדרציה. הסתבר גם שלמרות השנאה רבת השנים ותפיסת עליונות יהירה של ישראלים רבים שניזונה מיחסם של פוליטיקאים בימין הקיצוני, היה נראה שהקונפדרציה לא רק פתרה את בעית ישראל-פלשתין אלא גם תרמה רבות לאינטגרציה בחברה הישראלית.
נורמן תיאר לאורחים כיצד המנהיג הישראלי נתניהו התמודד בהצלחה עם שורת משפטים שהתנהלו בשנות ה20 של המאה שחשפו (לכאורה) מנהיגות מושחתת, חלוקת כספים למקורבים, וניוון שילטוני שהוסווה בשורת מיפגשים מרשימים עם מנהיגי העולם אך שהיו חסרי תועלת ממשית לתושבי הארץ. עשר שנים התנהלו המשפטים בעוד הוא ממשיך להנהיג את המדינה נתמך בכוחות של משמרות המשילות שהיטיבו לדכא כל תנועה של התנגדות. לבסוף לאחר שנים של ענויי דין לראש הממשלה ולתושבי הארץ כנראה חלה עייפות החומר אצל החוקרים והשופטים והוא קיבל עונש סימלי. עם זאת, ההפתעה הגדולה אירעה לאחר שהמנהיג "שילם את חובו לחברה" כמו שנהוג לומר במקומותינו ואז לאחר קמבק מדהים לזירה הפוליטית חל המהפך שאיש אינו יודע מה גרם לו ונתניהו התהפך. כנראה התקרבותו לגבורות גרמה למנהיג הישיש בעל חוש ההיסטוריה המפותח אותו "ירש" מאביו ההיסטוריון להתחיל לדמיין מה תהיה טביעת הרגל שלו בהיסטוריה של ישראל והתחיל בשיחות על הכנת החוקה והפדרציה. אז הופיע אותו מנהיג פלסתינאי אגדי ומאז הכל היסטוריה. כולם ממתינים רק לחתימה על ההסכם בחסות המעצמות רוסיה וסין".

הספר "נורמן והמסע המופלא למחוזות המוח והתודעה" הוא שילוב של ספר מקצועי שעוסק בתחומי הפסיכולוגיה, הפסיכותרפיה התודעה והמוח מפרספקטיבה של המאה ה 21, וסיפור פיקשן עתידני, המספר את סיפורו של נורמן - נציג עיתונות זר, החי בארץ כבר שנים רבות, ומרגיש כבר חלק מהמציאות הישראלית. נורמן הוא עיתונאי מצליח ובעל שם שאוהב את שיחות הנפש המחכימות עם המנטור הרוחני שלו, סם - פסיכולוג זקן וחכם, שאותו הוא מכיר מאז בואו ארצה. לאחר שבת זוגו טל טסה לחפש את עצמה באי לסבוס, נורמן החליט לבצע גם הוא את המסע של חייו. נורמן לא חיפש למצוא את עצמו, אלא למצוא תשובות לבעיות קיומיות שהעסיקו אותו, על החיים, ולהבין יותר לעומק את נפתולי ההתנהגות האנושית ושורשיהם במוח ובתודעה. לאחר ביקור קצר, אך מטלטל, אצל חבר ותיק שמצא את פינתו בכפר קטן בברטניה שבצרפת, על גבול האוקיאנוס האטלנטי, נורמן נוסע לפאריס ושם הוא פוגש את הזקן המדהים קים. בניגוד לסם, קים אינו חולק עם נורמן הגיגים על החיים, אלא מציב לו חידות אקסיסטנציאליות מסוג הקואן, שבעזרתן הוא יאלץ לחשוב בצורה לא שגרתית ולהבין לעומק את העולם הפנימי שלו ושל העולם שבו הוא חי.

ארנון לוי מחבר הספר הוא פרופסור לפסיכולוגיה פסיכולוג קליני ופסיכואנתרופולוג שכתב ספר זה לאחר כ 35 שנים של נסיון קליני ומחקרי בנושאי פסיכותרפיה, פסיכופתולוגיה וגורמי השינוי בטיפול ולאחר שני ספרים קודמים "תבניות פרומיתיאוס-מבוא לפסיכולוגיה אבולוציונית של העצמי" "ומעבר למראה הריקה" שבהם הניח את הבסיס לתפיסתו המקצועית. ד"ר לוי כיהן בעבר כיושב ראש האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה, הקים וניהל את התוכנית להכשרת מאמנים בגישת "Coaching Psychology" באוניברסיטת תל אביב, הראשונה מסוגה בארץ ובין הראשונות בעולם. ד"ר לוי מכהן כסגן נשיא החברה הבינלאומית International Society for Coaching Psychology וכעמית מחקר בהנהלת המרכז הבינלאומי באוניברסיטת לונדון, העוסק במחקר .Coaching Psychologyו ד"ר לוי מכשיר סטודנטים לדוקטורט בשיתוף עם אוניברסיטאות מידלסקס וקנטרברי בבריטניה ובבית הספר למנהל עסקים 'Monarch' בשווייץ בתוכנית ללימודי דוקטורט במנהל עסקים בשילוב עם פסיכולוגיה חיובית יישומית (פרטים נוספים בויקיפדיה בערך על שמו).

המשך קריאה
  • ISBN: 978-965-572-507-0
  • גודל (עמ'): 82
  • מו"ל: ספרי ניב
  • יצא לאור ב-: 24/01/2018
  • שם המחבר: פרופ' ארנון לוי
  • זמין להשאלה: כן

פרק ראשון ובו נתוודע לנורמן

נורמן התעורר בבעתה. הלילה הזה היה מסוג הלילות שבהם כאילו התהפך השעון הביולוגי והגוף, תשוש ככל שיהיה מפעילות היום, מסרב לשבות, מסרב לוותר על המודעות ולשקוע בעולמה המבורך והאפל של השינה. חטפי השינה של הלילה היו טרופים בביעותים שהודחקו ונמחקו בשעת בוקר צוננת זו. נורמן יצא אל הבלקון הקטן שבדירת הגג התל אביבית שלו וממנה נישקפו גגותיה הכעורים של העיר באור החיוור של השחר. בתים שדופי אויר מלוח, מאכל, של חופי הים התיכון, אפרוריים כעורה הבלה של זונה זקנה.

נורמן אהב את העיר הזאת. עשרים השנים האחרונות מחייו, פרק חיים מכובד לכל דיעה, עברו ביעף בדופק החיים המשכר של העיר. "עיר ללא הפסקה" כינה אותה קופירייטר זריז לשון וקלע לבטא את הקונטרסט שבין הרוח הצעירה השאפתנית והתוססת של דייריה השרויים ביצירה תרבותית וחברתית היפראקטיבית ועצבנית לבין החזות הזקנה של בתיה.

עשרים שנה עברו מאז שלח אותו בתחילת הקריירה שלו עורך העיתון "אירופה טיימס" כנציגו למזרח התיכון לשלוח כתבות, לסקר פיגועים, לראיין את ראשי השילטון, ולהתערבב עם העילית הפוליטית, הכלכלית והאינטלקטואלית של המדינה. את דירת הפאר ;שהציע לו העורך ב"מגדלי המאה" שהיתה משכנם הקבוע של שליחי "אירופה טיימס" דחה נורמן ללא היסוס ובמקומה עבר להתגורר בדירת גג חמודה שמצא באיזור דרום העיר מקום משכנם של צעירים רבים בוהמיים, סטודנטים ושחקנים שטרם נתגלו.

חמש שנים הספיקו לנורמן לבצע שתי החלטות אסטרטגיות בחייו: הוא החליט שאין מקום אחר שהוא מכיר בעולם שבו יוכל להרגיש משוחרר יותר מאשר בעיר הזאת. יותר מכך, הוא הרגיש מאותגר ע"י החיים התוססים תסיסה עירונית אינטנסיבית של חיים צעירים שעלולים להיפסק בכל עת במעשה של מחבל מתאבד או פעולה צבאית. חיים שכאלה של ימי פומפי האחרונים מאפשרים לאדם לחוות את דופק החיים באינטנסיביות שניתן למצוא רק במקומות מאויימים קיומית אמר לעצמו.

ההחלטה השניה היתה לנטוש את עבודתו העיתונאית ולהמשיך את לימודי הפסיכולוגיה שלמד בעבר ולקבל הסמכה ממשלתית כפסיכותרפיסט.

הדבר עורר לא מעט ויכוחים עם חברתו טל בת הארץ שעברה מסלול חיים מאד שונה משל נורמן. טל היתה בעבר סמנכ"לית פיתוח בחב' הייטק גדולה, למדה קואצ'ינג אישי ונעשתה מכורה לנושא. ב 15 השנים האחרונות סבב עולמה של טל סביב מושגים כמו ניהול זמן, עלות/תועלת, וכו'. לאחר שגל חברתה הטובה נרשמה לתוכנית להכשרה למאמנים "אופקים אינטואיטיביים" והיתה מתקשרת לטל לאחר כל פגישה מלאת התלהבות נדבקה טל בחיידק. היא נרשמה לקורס מרוכז של 3 חודשים "רוחניות מעשית" ומאז נפתח לפניה עולם חדש, עולם שאין בו סקירות של דוחות כספיים משמימים, של ישיבות הנהלה רצופות במצגות שמתארות פיתוחים טכנולוגיים חדשים. עולם חדש ניגלה לפניה: חשיבה חיובית, הכוח המעצב הפנימי, להעיר את הענק הפנימי, היכל האוצרות שבתוכך, האובססיה המופלאה: כיבוש גורלך, מה שתרצה תשיג, אלה היו האמירות שעליהן היתה מדברת עם נורמן.

נורמן היה מגחך בציניות למשמע אמירות אלה. הוא לא היה מסוגל להבין כיצד טל החכמה והמצליחה משננת קלישאות אלה באמונה עמוקה כל כך. "מה מפתיע אותך ?" שאלה טל, "האם חיים תפלים וחומרניים הם תמצית הקיום? ". רק אתמול התחברה טל למורה הנערץ קרישנהמורטלה ועברה חוויה רגשית עמוקה בסנסורי-קונפרנס, אותו מכשיר חדש שנכנס לאחרונה לשימוש ובו ניתן היה להתחבר באינטרנט דרך סוג של בלו טוט' לרגשות ולחושים של הדובר. "האינטרנט של החוויות" כינה אותו יוצרו שזכה לתהילה ולעושר. כמו שקורה לעיתים קרובות אותם רוחניים ודתיים היו מהראשונים שאימצו טכנולוגיות חדשות אלה לצרכי הרחבת פעילותם. קרישנמורטלה פנה לרבבות מאמיניו וסיפר כיצד חייו היו ריקים מתוכן,עקרים וחסרי משמעות עד שנתו השש עשרה: "הייתי מת מהלך, זומבי" הוא אמר בקולו חדור הכריזמה "עד שבוקר אחד כשישבתי בחדרי ניגלתה אלי ההארה מתוך עצמי ופרצה ליקום וחזרה מהיקום לתוכי נבלעה והתמזגה עם האינסוף. הרגשתי שחווית ההארה היא האמת הסופית ביקום והיא שנותנת את הטעם לחיינו עלי אדמות. בלי ההארה הקיום שלנו אינו טוב יותר מזה של בעלי החיים. אנחנו חיים ביקום של אהבה קוסמית אך אנחנו עיוורים מלראות ולחוש אותה". מאז אותו אירוע ניגלו אלי עשרת הכללים הגדולים של ההארה שאותם לא אתעייף מלהעביר לתלמידי עד שאעבור מעולם זה לעולמות מוארים נצחיים".

נורמן אהב דיבורים אלה על יקום רוחני ואוהב. הם חיממו את ליבו וגרמו לו תחושה שאינו לבד בעולם ושבעולם יש ים של אהבה אדירה שרק ממתינה לגילויה. הוא סלד מחברת הגלובליזציה המנכרת והחומרנית שבה הקיבוצים, אותם יצירות מופת סוציאליסטיות הפכו לעיסקי נדל"ן וגני שעשועים, שסין התחילה לנהוג כחברה של קפיטליזם חזירי, כפי שכינה זאת מי שהיה נשיא המדינה בתחילת המאה, עד שהפכה לכוח הכלכלי המוביל בעולם. הוא סלד מאותם אנשים מרוטים טרוטי עיניים שפניהם מכוסי זקן בן יומיים שהשכימו להפגש בבנק ולשבת בצוותא מול מסכי המחשב לבדוק את ההתפתחויות העכשווייות במניות הנסד"ק. נורמן האמין באקולוגיה, ברוחניות ובצורך לחיות בחברה טובה יותר, ולמה לא, גם אוהבת יותר.

ובכל זאת, דבריה של טל עוררו בו התנגדות צינית. "האו דה פאק ?" מאיפה יודע אותו גורו שחזיון ההארה אינו חזיון תעתועים ? ואיך יקום יכול לאהוב ? איך אותן פלנטות של סלעים וכו'? מן הסתם יש כאן השלכה של הפחד מבדידות והצורך שלנו באהבה שמושך את המאמינים כפי שעשתה הדת ועושה זאת עד היום. הלא משך מאות שנות ימי הביניים הפכה הכנסיה הקתולית לשליטה ללא מצרים במאות מיליוני מאמינים ניבערים מדעת וחרדים מיום הדין הנורא שבו ישקלו מעשיהם והם יידונו לנצח של יסורי שאול או מעדני גן העדן. הלא תקופת הריניסנס הפכה את הקערה על פיה וגילתה את המדע הניסויי. למידת העולם על פי הניסויים שאנו מבצעים והתיאוריות שאנו מפתחים בעקבות מימצאינו הביאו לביקור המפורסם על הירח, לעולם טכנולוגי מדהים ולאינטרנט של החוויות.

אך זוהי אינה כל התשובה אמר נורמן. גם הגישה שמקדשת את המדע היתה רחוקה מליבו. הלא אין זו רק הבערות של המאמינים לעומת הנאורות של המדענים. יש סיבה עמוקה לכך שאנשים ממשיכים להאמין באותם חזונות למרות שהם יודעים הכל על המדע ועל הטכנולוגיה.

נורמן נזכר בשיחתו עם ידידו סאם. זהו הגורו שלי אמר בליבו. סאם הפסיכולוג היה עבורו הדמות של הזקן החכם והוא ניזכר בשיחתם לפני שבועיים: חזיונות דומים להתגלות של קרישנהמורטלה וגורואים אחרים אירעו לחלק ממטופלי אמר. תמיד הם תיארו התגלות מופלאה מלווה בהתפשטות הגשמיות ובהארה אלוהית או קוסמית ותמיד הם לא מצאו מנוח לנפשם ושאפו לחזור לאותם מחוזות מוארים. לעיתים קרובות הם באו ובקשו שאכניס אותם למצב היפנוטי בו יוכלו להפליג לאותם שדות קסומים.

"נכון", חשב נורמן, "הרי תמיד בהיסטוריה של אותם מורי דרך כריזמטיים מתוארת ילדות עשוקה או אומללה, מצבי דיכאון או חיים משעממים וריקניים שבעקבותיהם מגיעה ההתגלות. אם אמשיך בקו מחשבה ציני אומר שבעיית הריקנות והדיכאון בעולמם נפתרו ללא ספק לאור הצלחתם הכלכלית והנרקיסיסטית והסגידה של מאמיניהם. אך מה עם המאמינים ? מדוע הם זקוקים לאותה הארה ?"

אופס, קפץ נורמן בבהלה קלה: "כדרכי שקעתי בהירהורים" אמר. "הבטחתי לטל להזמין ארבעה כרטיסים ל"כרמן" עם סטיב חברי האמריקאי כתב "אמריקה טריביון" ואשתו קתרין. אני חושש שכל המקומות הטובים ימכרו עד שאזוז. זה מה שמרתיח את טלי הכי הרבה חוסר הפרקטיות שלי".

"טלוק" הוא קרא לתוך הסלולרי "יש לי מקומות ל"כרמן" לעוד שבועיים" בסוף השבוע לא בא לי ללכת לגל ועילאי. גל מעצבנת אותי עם הרוחניות שלה ועילאי משעמם אותי עם הסיפורים על עבודתו בחברת היזמות הנדלני"ת שלו. יופי שעוד מעט הם יקנו את כל רומניה. אח"כ מתפלאים שאנשים נעשים אנטישמים. "אני קופץ לסאם. נדבר".

נורמן עשה תיכנון מהיר. אגש עתה למכון כושר, אחה"צ אפגש עם אותו ח"כ מוועדת החוץ והביטחון שידווח לי על הסיכונים והסיכויים בפריצת הגבול בסיני ע"י המצרים ועל ההתמודדות של כוחות הביטחון עם המהומות שפרצו בגדה בתמיכה של הארמיה האירנית שבסוריה ובערב איזה כיף אפגוש את סאם. אני צריך לעשות קצת סדר בראש.

"היי" אמר לפקידת הקבלה הבלונדינית היפה שבכניסה למכון הכושר המצוי בראש "מיגדלי הים התיכון" זו הסתכלה עליו בחצי עין והמשיכה ללהג עם הפקידה שישבה לצידה שיצאה כאילו מאותו פס ייצור תל אביבי של כוסיות צעירות על מעללי הפיק אפ החדש שביצעה אתמול במועדון. "הוא היה הורס" אמרה לה בהתלהבות "אך אמרתי לו עד כאן" שמע נורמן את קטע השיחה. "בבקשה" היא מסרה לו בשיעמום את המפתחות ללוקר.