הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
5
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
1
0
מילון השקרים והתירוצים
35 

מילון השקרים והתירוצים


דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
5
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
1
0
35 
35 
גודל (עמ'): 265
מו"ל: אמציה

תקציר

"השקר הוא יפויים והסתרתם ההכרחית של החיים. רק בכוחו בלבד ניתן לשאתם" (גבריאלה ד'אנונציו).

"התירוץ גרוע מהשקר מפני שאינו אלא שקר מלווה בצביעות" (אלכסנדר פופ).

בספר שלפנינו נאספו אלפי השקרים והתירוצים הממלאים את חיינו, הצצים ועולים בכל יום, הנפוצים בכל תחום וגזרה, המתגלים בכל גיל, המתגוונים בעשרות סוגים ואפיונים.

הכרת "מילון השקרים" ו"מילון התירוצים" שבספר מקנה לנו ראייה מקפת של השקרים והתירוצים בחיינו ומסייעת לנו להיטיב להבין את היחסים הבינאישיים ולא פחות מכך את יחסינו עם עצמנו.

האוספים שבספר חושפים לפנינו את אלפי השקרים והתירוצים, המודעים והלא מודעים, באהבה ובמין; בזוגיות ובמשפחה; בחברות ובבגידה; בנישואים ובפרידה; ביחסים חברתיים ומקצועיים; בחיי העבודה והמסחר, הכלכלה והניהול; בתקשורת ובפרסומת; בחינוך ובאקדמיה; בפוליטיקה ובאידיולוגיה; בצבא ובחיים האזרחיים; במשפט ובפלילים; בספרות ובאמנות; בגיל הרך ובבגרות; ברמייה העצמית ובלבישת המסכות.

 

ספר ראשון מסוגו המציג לפנינו את המראה העקומה, ואולי האמיתית, של חיינו.

 

המחבר פרופ' אדיר כהן הוא מייסד לימודי הביבליותרפיה והתרפיה הפילוסופית וממטפחיהם בישראל ובעולם. משמש כפרופ' לחינוך ולביבליותרפיה באוניברסיטת חיפה וכראש החוג לחינוך במיכללת עמק יזרעאל. עמד בראש בית-הספר לחינוך, בראש החוג לחינוך ובראש לימודי התרפיות בעזרת יצירה והבעה באוניברסיטת חיפה. הוא מחברם של ספרים רבים בביבליותרפיה, בפילוסופיה של החינוך, בספרות ובספרות ילדים. עורכם של כתבי עת בתחומים הללו וחתן פרסים רבים, ישראליים ובין לאומיים.

המשך קריאה
  • ISBN: 4-593-39
  • גודל (עמ'): 265
  • מו"ל: אמציה
  • יצא לאור ב-: 21/01/2009
  • שם המחבר: אדיר כהן
  • זמין להשאלה: כן

הקל והכבד — בשערי הספר

images.jpg

השקר כה קל והאמת כה כבדה.

(ג'ורג' אליוט)

השקר הוא יפויים והסתרתם ההכרחית

של החיים. רק בכוחו בלבד ניתן לשאתם.

(גבריאלה ד'אנונציו)

התירוץ גרוע מהשקר, מפני שאינו

אלא שקר מלווה בצביעות.

(אלכסנדר פופ)

בספרי עולם השקר (1999) הקדשתי עיונים נרחבים, המשתרעים על למעלה משבע מאות עמודים, להבטים פסיכולוגיים ופילוסופיים, אישיים וחברתיים, פוליטיים ומשפטיים, ספרותיים ואמנותיים של השקר. הספר הוקדש כולו לחקר, ניתוחים, הארות, הדגמות, יישומים, התמודדות וטיפול במיגוון הגדול של ההבטים של השקר. הוא נכתב כמסה ענקית המשלבת את כל סוגי הכתיבה — העיון והחקר, ההדגמה הספרותית וההארה הפילוסופית, התיאור האנקדוטאלי וניתוח מקרים, השילוב של פרקי פרוזה ושירה ומחזה, הניתוח הפסיכולוגי והדיון הערכי, ההיאחזות באפוריזם, בפתגם ובמשל. היה בו רצון ליצור קולאז' רחב יריעה בו ישתקפו מירב הגוונים ובני הגוונים של נושא עשיר ורב־פנים זה של השקר, המקיף את החיים כולם.

הספר שלפנינו, המבוסס על "עולם השקר", מבקש לעבור מן העיון והתיאוריה אל הבחינה המעשית, לרדת ממגדל השן האקדימי אל כיכר השוק, לאסוף את אלפי השקרים והתירוצים הממלאים את חיינו, הצצים ועולים בכל יום, הנפוצים בכל תחום ובכל גיזרה, המתגלים בכל גיל, המתגוונים בעשרות סוגים ואיפיונים. אספתי מסביבתנו הקרובה והרחוקה, מן הספרות ומן העיתונות, מחיי היומיום על ריבוי פניהם, מיגוון עצום של שקרים ותירוצים וערכתי אותם על פי נושאים, תחומים וסוגים. הכרתם של מילון השקרים ומילון התירוצים מקנה לנו ראייה כל מקפת של השקרים והתירוצים בחיינו ומסייעת לנו להיטיב להבין את היחסים הבינאישיים ולא פחות מכך את יחסינו עם עצמנו. דווקא משום שאין תחום בחיינו שהשקר איננו מתפקד בו מן הדין שנבחן את מיגוון התחומים, ביחסים בין הורים וילדים; בין אדם לרעהו; במערכות חברתיות, אידיולוגיות ופוליטיות; בעולם המדע, הרפואה והמשפט; בחיי המסחר, הכלכלה והתקשורת; בתחום הפאתולוגיה ובפרקטיקה הפסיכולוגית; באמנות וביצירה; בספרות, בקולנוע ובתיאטרון ולא פחות במיכלול ההבטים של הרמייה העצמית והאשלייה.

המבחר מציג אף את סוגי השקרים השונים, החל בשקרים הלבנים, השקרים המגוננים, טאקט, נימוסים ושקרים אלטרואיסטים ועד שקרים תוקפניים, מאניפולאטיבים, סחטניים, אינטרסנטים וכדומה.

האוספים של השקרים והתירוצים חושפים לפנינו את אלפי השקרים, המודעים והלא מודעים באהבה ובמין, בזוגיות ובמשפחה, בחברות ובבגידה, בנישואים ובפרידה, ביחסים חברתיים ומקצועיים; בחיי העבודה והמסחר, הכלכלה והניהול; בתקשורת ובפירסומת; בחינוך ובאקדמיה; בפוליטיקה ובאידיולוגיה; בצבא ובחיים האזרחיים; במשפט ובפלילים; בספרות ובאמנות; בגיל הרך ובבגרות; ברמייה העצמית ובלבישת המסיכות.

מן המילונים של השקר ושל התירוצים נלמד אף את דרכי ההתקבלות של השקר והתגובות עליו. מסתבר כי על אף שהשקר כל כך שכיח ונפוץ אחת התחושות המרגיזות והמכעיסות ביותר היא התחושה ששיקרו לך. מתלווה לכך תחושה של הפחתה בערכך, זילול, פגיעה, בגידה וכיו"ב... לא בכדי אמר לורד האליפאקס כי "רוב האנשים בולעים את עובדת היותם מרומים, אבל שום אדם לא יסכים לעולם ללעוס זאת".

בהקשר זה יש עניין רב אף לבחון את תגובותיו האופייניות של הנתפש בשקר, החל מן ההכחשה וההצדקה, המצאת התירוצים והאשמת הזולת, ההסתתרות מאחורי הנורמה הכללית ועד העלאת שקר נוסף לכיסוי השקר הנוכחי.

כאמור, בספר שלפנינו שני מילונים: "מילון השקרים" ו"מילון התירוצים". התירוצים הם בני השקר, לעתים צורה מרוכזת שלו, ועיקרם בקשה להפחית, להקל ולעתים לסלק או לבטל האשמה שפלוני מואשם בה. הדבר ניתן להיעשות במיגוון גדול עד מאד של דרכים ואלה מוצגות ברפרטואר הנרחב מאד של התירוצים שבמילון, שאף הם, כמו השקרים, ערוכים לפי נושאים, תכנים, מענים וסוגים. ואכן, יפה הדגימו זאת יהודי לוב במימרה שלהם: "המסמר נשאל: מדוע אתה נדחף? השיב — דוחפים אותי..."

הספר מבוסס על ספרי "עולם השקר" ואיוריו לקוחים ממקורות שונים ובעיקר מספרי "הספר הגדול של הבדיחה והשנינה" (2000).

ב"מילון השקרים" מופיעים בסוגריים מרובעים משפטים המרמזים על היפוך הנאמר, על שקר הפוגש בשקר, על קלות ראש בהתייחסות לשקר. הקורא עשוי להשתעשע בהמצאתם של משפטים נוספים כאלה ולמלא מדימיונו את הפערים.

*

דומה כי אין טוב מלסיים פתח־דבר קצר זה מאשר במעשייה הקוסמת על האמת, וכך בצאתנו מעולם השקר והתירוצים יצוייר חיוך מבין ומעודד על שפתינו:

היה היה איש שדרכו צלחה בחיים וכל מה שעשה עלה יפה. היו לו אשה טובה ויפה, משפחה אוהבת, מיקצוע מכובד, פרנסה בשפע ופירסום ותהילה, אך הוא לא היה מאושר.

"אני רוצה לדעת את האמת", אמר לאשתו.

"אם כך, צא לחפש אותה", השיבה לו.

הפקיד האיש את הבית והמשפחה בידי אשתו ויצא לדרך לבקש את האמת.

חיפש אותה בהרים ובעמקים, בגבעות ובערבות, ברמה ובמישור, שאל עליה בכפרים קטנים ובערים גדולות, תר אחריה ביערות ולאורך החופים, ביקש אותה במדבריות הצחיחים ובנאות דשא מוריקים, חיפש אותה ימים ושבועות, חודשים ושנים. יום אחד בפיסגת הר גבוה, במערה קטנה, מצא אותה.

היתה זאת אשה זקנה וקמוטה, שן בודת בפיה וכל גופה כחוש ושפוף. שערותיה הארוכות היו כקש יבש, עורה כמגילת קלף מיובשת וכל כולה כשלד מהלך. אולם בשעה שאותתה לו להתקרב היה קולה ערב ומתנגן, רך וענוג, חם וכובש את הלב. רק אז הכיר כי מצא את האמת.

הוא נשאר עמה שנה ויום אחד ולמד ממנה כל מה שהיה לה ללמדו, וכאשר חלפו השנה ויום אחד יצא אל פתח המערה מוכן לחזור לביתו.

"גבירתי האמת", אמר לה, "לימדת אותי כה הרבה והייתי רוצה לעשות משהו למענך לפני שאעזוב. האם יש דבר שאת רוצה בו?"

חייכה אליו ואמרה:

"כאשר תספר לאנשים עלי אמור להם שאני צעירה ויפהפיה".

אוניברסיטת חיפה, תש"ע, אדיר כהן