הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
0
האנושי שבגוף האדם: כתבים ותולדות
19.9 

האנושי שבגוף האדם: כתבים ותולדות


דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
0
19.9 
19.9 
גודל (עמ'): 216
מו"ל: נדב הוצאה לאור

תקציר

מחלה נדירה של ניוון שרירים מוחלט ליוותה את יונתן כהן כל חייו. בילדותו נעזר בקביים, בנערותו ישב על כיסא גלגלים, רוב שנות חייו היה מרותק למיטתו בלי יכולת להניע איבר. הרופאים ניבאו לו שתי שנות חיים, אך הוא חי שישים שנה, ושישים שנה הוא למד, כתב ויצר, ומצא אושר וסיפוק בגופו הנכה. האושר אינו נחלתו של האדם השלם בגופו, גרס יונתן, האושר הוא נחלתו של מי שמוצא אותו בתוך תוכו. שנתיים אחרי מותו של יונתן רואה אור אסופת כתביו העבריים בלוויית תמונות מחייו וסיפורים של חברים.
הכתבים מציעים הבנה חדשה של היכולת האנושית ומבהירים כיצד אדם נכה יכול ליצור ולתרום לאנושות תרומה מיוחדת משלו. בזכות יכולת נפשית וכישורים מוחיים נדירים הצליח יונתן לנסוק לגבהים של חשיבה ורגישות אנושית. במוחו מיפה אין–סוף פרטי מידע על היקום. מתוך חדרו הקטן בצפון תל אביב ברא את עולמו הרחב, ומשם צבר ידע רחב בפילוסופיה (תואר שני בהצטיינות יתרה מטעם אוניברסיטת תל אביב), אמנות, מוזיקה, ספרות ומדעים. אצל כל מי שהכיר אותו הוא שינה את תפיסת העולם בכל הקשור לנכות. בנכות מצא אושר וחיים מלאים. חדרו היה מוקד עלייה לרגל של חברים, מכרים, אמנים, אנשי מדע ורוח ומטפלים בתנועה בשיטת פלדנקרייז (האיש שליווה את יונתן והעניק לו כוחות גוף ונפש היה ד"ר משה פלדנקרייז). האנושי שבגוף האדם הוא חוויה מרגשת המציעה היכרות עם חיים מופלאים בגוף נכה, היכרות עם אדם שכל מי שפגש בו ידע כי זכות גדולה נפלה בחלקו. האנושי שבגוף האדם הוא ספר המעשיר את הנשמה, מעורר את המחשבה ונוגע בנפשו של כל אדם באשר הוא.
המשך קריאה
  • ISBN: 978-965-7614-04-4
  • גודל (עמ'): 216
  • מו"ל: נדב הוצאה לאור
  • יצא לאור ב-: 01/08/2014
  • שם המחבר: יונתן כהן
  • זמין להשאלה: כן

על החיים המתקיימים בגוף הנכה

בהיות גופי מוגבל מאוד ביכולת תנועתו נפתח לי פתח להבין מחדש את החיים הנתונים לי.

רבות הדרכים שבהן אנו מסוגלים לחיות ולהכיר את מציאות חיינו. ספר זה מנסה להבין בדרך חדשה לגמרי את היכולת של בני אדם לפעול, לעשות ולבצע. זהו ה"אני מאמין" שממנו התהווה הספר בהביאו את מחברו להיוולד מחדש. מחבר הספר הוא אדם צעיר שמנהל אורח חיים מיוחד במינו: תנועת גופו מוגבלת כמעט לחלוטין.

המחבר עבר תמורה מהותית במודעותו לגופו הנכה. הוא נוכח לדעת שיש באפשרותו לנצל את הבלתי רגיל שבמצבו המביא את הנכה לחיות חיים מלאים לגמרי, אף על פי שמצבו הגופני אינו בא על תיקונו. בתוך כך מתברר כיצד אדם נכה יכול לתרום תרומה מיוחדת משלו לחיים האנושיים בדרך מקורית ובשעה שהנכות תופסת יותר ויותר מקום בתהליך בניית חייו. הנכות משתקפת כאן כתופעה שבה הצדדים העמוקים ביותר של החיים מתמזגים זה בזה, והחיים מגלים פנים חדשות של טוב, ברכה וסיפוק.

בניית התכנים מציינת, מאפיינת ומייחדת את החיים שהנכות רוקמת. הספר יביא אותנו להכרה שהמוגבלות הגופנית של הנכה עשויה למצוא לעצמה טעם, צידוק ותכלית. זאת משום שהנכות עשויה להיות חריגה לא רק מצד הפגמים בחיי המעשה, אלא גם מצד השלמות בחיי האישיות. כמו כל אדם הנכה עשוי לשאוף במעמקיו לגלות את התכנים הנאורים ביותר של צורת הקיום האנושי, ומעורבותו האישית בסובב אותו מסגלת את הנכות לרמת הציפיות שיש לו מחייו.

לספר זה נועד תפקיד שעליו למלא בחברה שאליה הוא פונה. ספר זה ינסה להבהיר כיצד הנכות עלולה להרע לאדם וכיצד היא עשויה להיטיב עמו. הספר בא לבחון בבירור את האינטרסים ההומניים שמצויים לאדם עבור עצמו ואת אלה שחסרים לו כשנותנים להבנתו חיי נכות. המסר האנושי שנמסר דרך ספר זה הוא שהאנוכיות הגשמית של הנכה מצרה את חייו באשר ידיעתו העצמית מוגבלת. דהיינו, הרוחניות הגנוזה בנכות משפרת את החיים באשר האדם חושף רבדים נעלמים הנסתרים בנכות. רק האדם לבדו באמצעות שכלו יכול לפתח את סגולות הנכות. יתר על כן, הנכות מקנה לנכה כלים מנטליים לתמורה אבולוציונית בנפש האדם. אפשר אפוא להבין את הנכות כהתגלמות של כוח רוחני המיוחד לאדם.

היותו של האדם פתוח ומודע לסביבה הנגלית לו הוא המקור של הרצון העצמאי והחופש האישי.

המבחן שהוא אמת מידה למהימנות דבריי בספר זה אינו מידת הצלחתי או מידת כישלוני לממש את האמור. בחרתי שלא לייחס את דרך כתיבתי לחיים פרטיים אלו או אחרים, כלומר לא לייחס את הספר לא לחיי שלי ולא לחיי זולתי אלא לנקוט לשון הכללה. בין כל הכללה לחברתה יש קשר הגיוני של הנחה ומסקנה.

חומר היצירה שעומד לרשותי הוא מילים והבעה, ביטויים ומשפטים, פסקאות ופרקים. אני נפנה לעבוד בכל אלה כמו שצייר ניגש לשלב קווים, צורות וצבעים, וכשם שמוזיקאי ניגש להתאים צלילים, הרמוניות ומקצבים. בבואי להביע את עצמי במילים, אני מחפש צירופים לשוניים שממזגים את שהשפה יכולה לומר ואת שאני רוצה לומר. אינני מפסיק את תהליך היצירה עד שהניסוחים נעשים לחומר דיבורי שמחיה את עצמו. החיים שמפעמים אז בחומר היצירה הם המסר הרוחני של הכתוב. הכתוב מוכן בשלב זה להעביר בכוחות עצמו מסר חי, שכוחו מתגלה מעבר לנאמר בדבריי. כתיבתי משתמשת בשפה כדי להרכיב צירופי מחשבות, רגשות ותיאורים, וקריאתכם בכתוב עשויה להרכיב מחדש את צירופי הדברים הללו אצלכם. קריאתכם בכתוב עשויה אפוא להרכיב אצלכם מחשבות, רגשות ותיאורים שלא היו קיימים אצלכם טרם הקריאה בכתוב.

כבני אדם אנו מרגישים צורך מפעם לפעם לשוב ולהעמיק את הבנתנו בנושאים הקרובים ללב כולנו. לימוד של נושאים מעין אלה פותח אופקים חדשים בפני עולם הרוח. הנכונות שלנו להתפתח מגלה לנו צדדים בלתי מוכרים של הטבע האנושי. באמצעות הקריאה בספרים, למשל, אנו מפתחים את עצמנו מתוך שאנו לומדים להכיר מקרוב התרחשויות הרחוקות מאתנו. ספרי הרפתקאות, לדוגמה, מעוררים בנו מתח אפילו אם אין אנו נקלעים אישית לסכנות המרתקות ולמאבקים הנועזים שעוברים על גיבורי הספרים. החוויה העיונית שאנו עוברים עם הגיבורים שחיים בספרים נותנת לנו להביט מזווית מועילה, תורמת וכדאית על טבע חייו של האדם. נדמה שקסמה של הקריאה הוא דווקא במפגש המידי שלנו בין דפיו של ספר עם היבטים מעניינים, מיוחדים ונדירים של חשיבה, רגש ועשייה.

המקור לקיומו של ערך הוא כפייתו של האדם את הערך הזה על הכרתו באמצעות בחירה דרך עשייה חדשה המקיימת ערך זה.

ראיתי לי למטרה להעמיק את המפגש עם התנסויותיו של הנכה. אני נחוש בהחלטתי להפוך את המפגש למסע הרפתקאות מסתורי אל נבכי חייו של האדם בכלל. על כן לרעיונותיי יש נגיעה לאישיותו של כל אדם באשר הוא אדם. אני סבור שאדם שאינו נכה ומעיין בדפים אלה יסכים עם דעתי שהעולם, שאני כנכה מפתח בחיי, שונה שוני מהותי מהעולם שמתפתח בחייו. אולי אני לא אהיה אף פעם בעולם כשלו, ואולי הוא לא יהיה אף פעם בעולם כשלי. כוונתי תהיה להעביר אל הקורא שאינו נכה שדר כתוב מעולם בלתי רגיל עבורו, שהוא לא חווה ולא הכיר. השדר שיועבר אליו במילים אלו נועד לתת לו מושג ממשי על החיים בעולמי. הנחתי שאדם שאינו נכה אמנם יתפוס את מציאות החיים הנוספת הזאת.

הסקתי מכך שיהיה אפשר להתאים את החיים הנפשיים שמתוארים בדיון הזה לתנאים הגופניים הרגילים שבהם האדם חי. על ידי כך ימצא האדם את עצמו משקיף אל חייו מבעד לפרספקטיבה חדשה, והיא תביא את הווייתו אל הבנה אותנטית של קיומו.

כל ימיי הייתי נתון להרהורים על עניינים הניצבים ברומו של עולם. בעבר נהגתי להשקיע את זמני ואת מרצי במחשבות ולא במעשים. לא נתתי לבי לעובדה שבהיותי שקוע בחשיבה מופשטת אני מתעלם ממצב נכותי. לא נתתי דעתי על כך שבהיות גופי מוגבל מאוד ביכולת תנועתו נפתח לי פתח להבין מחדש את החיים הנתונים לי.

המטרה ההכרתית של הקיום האנושי היא לאפשר לאדם לשנות את הסביבה הנגלית לו במגמה לטפח את אישיותו.