הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
2 דירוגים
5 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
2
1
האדם המשתחרר: הנאורות והמהפכה הצרפתית
דניס שרביט

האדם המשתחרר: הנאורות והמהפכה הצרפתית

דניס שרביט

דרג ספר זה מתוך 5
2 דירוגים
5 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
2
1

במקום 35 

24.5 

במקום 35 

24.5 

גודל (עמ'): 415
מו"ל: כרמל

תקציר

האדם המשתחרר: הנאורוּת והמהפכה הצרפתית, כולל מאה טקסטים של יותר משלושים אנשי רוח צרפתים, שמרביתם תורגמו לעברית לראשונה.
היא נועדה לאפשר לקורא להתוודע אל מגוון התיאוריות שהתפרסמו במאה השמונה-עשרה על-מנת לאפשר התמודדות מחודשת עם ההנחות, הרעיונות והמסקנות, הסתירות והלבטים העולים ממחשבה תוססת, ביקורתית, המבקשת להבין את אופיו ומעשיו של האדם ולהעניק להם משמעות.
הדעות המובעות באסופה זו הן רלבנטיות אף לבעיות הפרט והכלל כאן ועכשיו. הקורא ימצא בספר דיונים בשאלות חברתיות ומדיניות, במושגים הבסיסיים של השיח הפוליטי המודרני, בערכי הנאורוּת, ביחס לאחר, בדמותו של האדם הנאור ובמתנגדיו.
בין המחברים הכלולים באסופה: וולטר, רוסו, מונטסקייה, דידרו, סאד, מירבו, מארה ורובספייר, ושורה של אנשי רוח ואנשי ציבור ידועים פחות אשר היטיבו להציג את חזון הנאורות והמהפכה: מרסיה, ד'אולבק, קונדורסֶה, בבף, סן-ז'יסט, ברנב, אולמפ דה גוז', אבה גרֶגואר, מאדאם דה סטאל, סיאס ושמפור.
למקורות המכונסים כאן נוספו מבוא היסטורי, אחרית דבר וביוגרפיות של המחברים מאת עורך הספר, דניס שרביט, מן המחלקה לסוציולוגיה, למדע המדינה ולתקשורת באוניברסיטה הפתוחה.
המשך קריאה
  • ISBN: 9789654077279
  • גודל (עמ'): 415
  • מו"ל: כרמל
  • יצא לאור ב-: 01/01/2013
  • שם המחבר: דניס שרביט
  • תורגם ע"י: אבנר להב
  • זמין להשאלה: כן
א. חקר האדם 1. "אני מתחיל בחיפוש עצמי" / וולטר מי אתה? מנין באת? מה אתה עושה? מה תהא עליך? זו שאלה שיש לשאול את כל יושבי תבל, אבל אין איש משיב לנו עליה. שואל אני את הצמחים איזו סגולה גורמת להם לגדול, וכיצד חלקת אדמה אחת מניבה פֵּרות מגוונים כל–כך. יצורים חסרי חישה ואילמים אלו, אף שהועשרו בכושר אלוהי, משאירים אותי בבורותי ובסברות הכּרס שלי. חוקר אני את המון בעלי–החיים השונים זה מזה, שכולם נעים ומניעים, הנהנים מאותן תחושות כמוני, שיש להם מידה מסוימת של מחשבות וזיכרון על כל ההיפעלויות. יודעים הם עוד פחות ממני מה הם, מדוע הם פה ואנה הם באים. חושד אני, אף יש לי יסוד להאמין בכך, כי הפלנטות, הסובבות סביב השמשות לאין–ספור הממלאות את החלל, מאוכלסות יצורים בעלי כושר חישה וכושר חשיבה; אבל מחיצה נצחית מפרידה בינינו, ואף אחד מתושביהם של גרמי השמים האחרים לא התקשר עמנו. האדון אב המנזר, בספרו חזיון הטבע, אמר לאדון האביר שהכוכבים נוצרו בשביל כדור הארץ, והארץ, וכן בעלי–החיים, נוצרו בשביל האדם. אולם משום שכדור הארץ הקטן סובב עם הפלנטות האחרות סביב השמש; משום שהתנועות הסדירות והיחסיות של הכוכבים יכולות להימשך לעד גם בלי בני–האדם; משום שעל הפלנטה הקטנה שלנו יש בעלי–חיים רבים לאין שיעור מבני מיני, חשבתי שלאדון אב המנזר יש כבוד עצמי מעט גדול מדי אם הוא מַשלה את עצמו שהכול נוצר בשבילו; ראיתי שהאדם, בימי חייו, עלול להיטרף בידי כל בעלי–החיים אם הוא חסר הגנה, ושכולם טורפים אותו עוד אחרי מותו. על כן התקשיתי לתפוס שהאדון אב המנזר והאדון האביר הם מלכי הטבע. עבד אני לכל הסובב אותי, ובמקום שאהיה מלך, מצומצם בנקודה אחת ומוקף מרחב עצום, אני מתחיל בחיפוש עצמי. וולטר, "הפילוסוף הנבער" (1766). Voltaire, "Le philosophe ignorant", in André Versaille, Dictionnaire de la pensée deVoltaire par lui-même, Bruxelles, éd. Complexe, 1994, p. 5.