הז'אנרים
כל הז'אנרים

פיליפ רות

סופר
סגנון: ספרות אמריקאית
מדינה: ארה"ב
שפה: אנגלית
יצירות בולטות: נמסיס, התפכחות, זעם, שלום לך קולומבוס, מה מעיק על פורטנוי
תאריך לידה: 19 במרץ 1933
מקום לידה: ניו ג'רזי ארה"ב


על פיליפ רות

הסופר האמריקאי פיליפ רות ידוע בעיקר בשל העובדה שספריו חוקרים באורח פרובוקטיבי את הזהות היהודית-אמריקאית.
הוא סיים את לימודיו בבקנל ב-1954. ב-1959 הוא זכה בפרס הספר הלאומי עם "שלום לך, קולומבוס". רב המכר הראשון שלו היה "מה עובר על פורטנוי". ספריו הבאים זכו לפופולאריות רבה והיו עטורי פרסים. בין השאר זכה רות בפרס פוליצר.


רות נחשב לאחד הסופרים המובילים של המערב במאה ה-20. ספריו נודעו בפרובוקטיביות שלהם כיוון שהם חוקרים את הזהות היהודית-אמריקאית לרוב דרך מין, משפחתיות ומוות. הוא נחשב על ידי מבקרים רבים כילד הבעייתי של עולם הספרות, הבוחן בצורה גרפית למדי נושאים בלתי נוחים בתרבות ובמשפחה.


רות גדל יחד עם אחיו הבכור סנדי במשפחה יהודית מן המעמד הבינוני. הוא החל את הקריירה הספרותית שלו בקולג'. אחרי שהייה קצרה באוניברסיטת רותגרס עבר רות ללמוד באוניברסיטת בקנל, שם ייסד מגזין בשם אט-סנטרה. חלק מסיפוריו הקצרים פורסמו על במה זו.


משסיים את לימודיו ב-1954, שירת רות בשך זמן מה בצבא ארה"ב. אפילו כחייל, הוא המשיך לכתוב. לאחר מכן למד באוניברסיטת שיקגו שם קיבל תואר שני בספרות אנגלית. הוא התגלה כסופר שנוי במחלוקת ובעייתי כבר בסיפור "מגן האמונה" שהתפרסם בניו יורק טיימס ב-1957 והכעיס לא מעט מהקוראים היהודים.


"לפתע פתאום הסתערו עליי בכינוי 'אנטישמי', הדבר ממנו סלדתי כל חיי, וקראו לי גם 'יהודי ששונא את עצמו,'" סיפר רות לניו יורק טיימס.


ב-1959 נעשה רות כוכב עולה בספרות האמריקאית בעקבות הספר "שלום לך, קולומבוס". הספר זכה בפרס הלאומי וגם הפך לסרט בכיכובו של ריצ'ארד בנג'מין. בערך עשור לאחר מכן מצא את עצמו פיליפ רות במרכזה של מחלוקת שנסבה סביב הרומן שלו "מה מעיק על פורטנוי" שיצא לאור ב-1969. זה נחשב לספר שערורייתי ממש, שכן הכיל תיאור של אוננות.
"פורטנוי היה ישיר מאוד בכל הנוגע ליחסי מין." הסביר רות למגזין "פיפל". "מה מעיק על פוטנוי" זכה לחשיפה ופרסום המוניים.
בסוף שנות ה-70. החל רות לכתוב יצירות שתיארו את האלטר-אגו הספרותי שלו, ובמרכזן קורותיו של הסופר נתן צוקרמן. הגם שקיים דמיון מסוים בין רות לבין צוקרמן, רות התעקש שהרומנים האלה אינם אוטוביוגרפיים. הוא אמר שקוראים הרואים רק את קורות חייו ביצירתו פשוט אטומים לספרות, עיוורים להתרשמות ולמעשה הקסם של המילים, לאלפי התובנות מהן מורכבים ספרים.


רות זכה בפרס הלאומי פעם נוספת ב-1995 על "התיאטרון של מיקי שבת", העוסק בבובנאי לשעבר בשם מיקי שבת, המתחיל להתמוטט לאחר מותם של יקיריו. שלוש שנים לאחר מכן זכה רות בפרס פוליצר על ספרו "פסטורלה אמריקאית", שיצא לאור ב-1997. הנובלה הזו, שהייתה חלק מטרילוגיה שכללה גם את הספרים "התחתנתי עם קומוניסט" (1998) ו"הכתם האנושי" (2000), השיבה לחיים את נתן צוקרמן שיסייע לספר על חייו של איש העסקים היהודי סיימור (סוויד) לבוב.
בסך הכל כתב רות במהלך הקריירה שלו יותר מ-30 ספרים. ספריו האחרונים כוללים את היצירות "כלאדם" (2006) ו"נמסיס" (2010). הוא הכריז על פרישה מכתיבה ב-2012, אבל קשה היה להאמין שאדם המכור למילה הכתובה כמוהו ירחק מהכתיבה לאורך זמן.


בהיותו ידוע כמתבודד, רות בילה זמן רב בבית שבוורן, קונטיקט. הוא היה נשוי פעמיים. ב-1959 נשא רות לאישה את מרגרט מרטינסון. הזוג היה פרוד אבל טרם גרוש כאשר נהרגה מרגרט בתאונת דרכים ב-1968.לאחר מכן נישא רות לשחקנית קלייר בלום. הם נפרדו סביב 1993 והתגרשו כשנתיים לאחר מכן. היא כתבה על הפרידה שלהם בממואר שלה, "לעזוב את בית הבובות".

פיליפ רות ספרים

 • שלום לך, קולומבוס

  שלום לך, קולומבוס


  דרג ספר זה מתוך 5
  4 דירוגים
  4.3
  ממוצע
  1 סקירות הגולשים
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  39 
 • נמסיס

  נמסיס


  דרג ספר זה מתוך 5
  4 דירוגים
  4.3
  ממוצע
  1 סקירות הגולשים
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  37 
 • מה מעיק על פורטנוי

  מה מעיק על פורטנוי


  דרג ספר זה מתוך 5
  1 דירוגים
  4
  ממוצע
  4 סקירות הגולשים
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  39 
 • זעם

  זעם


  דרג ספר זה מתוך 5
  2 דירוגים
  5
  ממוצע
  9 סקירות הגולשים
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  39