הז'אנרים
כל הז'אנרים

פ.ג׳. וודהאוס

סופר
סגנון: קומדיה בריטית
מדינה: אנגליה - ארה"ב
שפה: אנגלית
יצירות בולטות: טוב ויפה ג'יבס, משהו רענן, עונת הזיווגים
תאריך לידה: 15 באוקטובר 1881
מקום לידה: הונג קונג, סין

על פ"ג וודהאוס

סר פלהאם גרנוויל ווגהאוס היה סאטיריקן אנגלי ומחברם של רומנים קומיים שיצר את דמויותיהם האיקוניות של ברטי ווסטר ורג'ינלד ג'יבס.

בקריירה הבלתי רגילה שלו שנמשכה כ-75 שנים חיבר וודהאוס כ-15 מחזות, מילים לכ-250 שירים ל קומדיות מוזיקליות שונות, כולל הלהיט Bill in Snow Boat. שניים ממחזותיו, "עלמה במצוקה" ו"הנערה בסירה" עובדו לקולנוע.

את שנותיו האחרונות העביר וודהאוס בארה"ב שכן נקלע למרכזה של שערורייה פוליטית ונכלא באשמת בגידה במולדת.

הוא זכה להצלחה מסחררת עם פרסום פרי סדרת "ג'יבס" שעדיין נקראים בכל רחבי העולם.

אביו היה הנרי ארנסט וודהאוס ואמו הייתה אלינור וודהאוס. הוא היה השלישי מבין ארבעה בנים שנולדו להוריו. אביו היה שופט בריטי בהונג-קונג, ולאחר שחי עם הוריו במשך מספר שנים נשלח פ"ג וודהאוס להתחנך באנגליה. ב-1894 הוא התקבל לקולג' דולוויץ' שם עסק בלימודים ובספורט ואף ערך את עיתון הקולג' במשך שנתיים. הוא לקח גם חלק פעיל מאוד במופעי מוסיקה ותיאטרון וייצג את בית הספר בראגבי ואיגרוף. הוא קיבל את התואר שלו ב-1990.

שנתיים לאחר שסיים את לימודיו בקולג' קיבל וודהאוס עבודה בסניף הלונדוני של בנק הונג-קונג- שנגחאי ( היום ידועה כ-HSBC הולדינגס) אבל הבין עד מהרה שאין לו אפילו שמץ של עניין בבנקאות. הוא עזב את עבודתו והחל לכתוב. ב-1902 הוא קיב את המשרה הראשונה שלו כעיתונאי והחל לעבוד בעיתון של הגלוב, שם היה אחראי, איך לא, על הטור הקומי. הרומן הראשון שלו פורסם באותה שנה, והבא ב-1903. רומנים נוספים פורסמו ב-1906, 1909 ו-1910.  

אחרי שפרסם עוד שני רומנים, ב-1915 התפטר וודהאוס מהעיתון והחל לכתוב בשביל ה-Vanity Fair. מלבד זאת הוא כתב גם סיפורים בשביל מגזינים של בתי ספר ושיתף פעולה עם גיא בולטון וג'רום קרן, והחל לכתוב מילים לשירים של קומדיות מוסיקליות. בסביבות 1930 קיבל וודהאוס הזדמנות לעבוד כתסריטאי בהוליווד, והוא התרברב כי הציעו  לו סכום כסף נדיב מאוד. הרומנים שלו פורסמו בהמשכים במגזינים כמו האיוונינג פוסט והסטראנד, מה שהעניק לו חשיפה רבה כיוצר ולפיכך גם יציבות כלכלית.

וודהאוס נישא לאת'ל וויימן ב-1914 בניו יורק. לזוג לא נולדו ילדים משלהם מלבד לאונורה, בתה של את'ל מנישואין קודמים. משערים שאולי מחלת ילדות כלשהי הותירה את וודהאוס עקר, ולכן לא נולדו לו ילדים משלו. לאונורה נפטרה בזמן שוודהאוס היה שבוי בגרמניה.

אחרי 1914 המשיך וודהאוס לנוע בין אנגליה וארה"ב והשתקע בצרפת ב-1934. אפילו עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, במקום להימלט בחזרה למדינתו החליט וודהאוס להישאר – רק כדי להיעצר בידי הגרמנים ב-1940. מעצרו נמשך כמעט שנה, במהלכה שהה בבלגיה עד שהועבר לטוֹשֶׁק, עיירה בנפת גליביצקי, במחוז שלזיה שבפולין. לאחר שחרורו סיפר וודהאוס על כל מה שעבר עליו למעריציו הרבים בארה"ב בשידורי רדיו מברלין, אגב שהוא מתבדח קלות. עם זאת, בימי המלחמה האנגלים לא חשבו שבדיחותיו של וודהאוס מצחיקות כל כך, מה שהוביל לחשד של האנגלים כי וודהאוס משתף פעולה עם הנאצים.

מה שהיה אולי מהלך פזיז מצדו של וודהאוס הפך להאשמות כבדות בבגידה. הממשלה העבירה חוקים שאסרו את כניסתו למדינה והחרימו את יצירותיו, חנויות וספריות נדרשו להוריד את ספריו מהמדפים. הוא קיבל האשמות וביקורת מכל הצדדים.

ובכל זאת, עוד נותרו כמה אנשים שדבקו בו וטענו לחפותו, ביניהם הסופרים אוולין וו וג'ורג' אורוול. בסופו של דבר התברר כי וודהאוס אכן נהג בטיפשות, אך לא בבוגדנות.

חרף טיהור שמו, ההאשמות בבגידה גרמו לו לעזוב את אנגליה לצמיתות והזוג וודהאוס השתקע בניו יורק שם הם חיו בלונג-איילנד עד סוף ימיהם. הם לא שבו לאנגליה אף פעם וקיבלו אזרחות בריטית ב-1955. ב-1975 קיבל וודהאוס תואר אבירות ממסדר האימפריה הבריטית, והוא בן 93. הפרס נמסר לאשתו עקב מצבו הבריאותי.

 

וודהאוס נפטר ב-14 בפברואר 1975 והוא קבור ברמסנבורג, ניו יורק. אשתו את'ל נקברה לצדו לאחר מותה ב-1984. בשנת 2000 נוסד פרס וודהאוס על שמו, והוא מוענק לכותבי הקומדיה הטובים ביותר באנגליה בכל שנה. 

 להמלצה על ספריו של וודהאוס בבלוג לחצו כאן

פ.ג׳. וודהאוס ספרים

 • עונת הזיווגים

  עונת הזיווגים


  דרג ספר זה מתוך 5
  5 דירוגים
  4.2
  ממוצע
  6 סקירות
  0 ממוצע
  37 
 • סדרת ג'יבס

  סדרת ג'יבס


  דרג ספר זה מתוך 5
  3 דירוגים
  3.7
  ממוצע
  2 סקירות
  0 ממוצע

  74 

 • משהו רענן

  משהו רענן


  דרג ספר זה מתוך 5
  4 דירוגים
  4.3
  ממוצע
  2 סקירות
  0 ממוצע
  37 
 • טוב ויפה ג'יבס

  טוב ויפה ג'יבס


  דרג ספר זה מתוך 5
  9 דירוגים
  4
  ממוצע
  4 סקירות
  0 ממוצע
  37