הז'אנרים
כל הז'אנרים

לואיזה מיי אלקוט

סופרת
סגנון: ספרות קלאסית
מדינה: ארה"ב
שפה: אנגלית
יצירות בולטות:

נשים קטנות, גברים קטנים, נעריה של ג'ו, חוויותיי מבית החולים, מאחורי מסכה או כוחה של אישה

תאריך לידה: 29 בנובמבר 1832
מקום לידה: בוסטון, מסצ'וסטס

לואיזה מיי אלקוט 

לואיזה מיי אלקוט היא סופרת אמריקאית שחיברה את הקלאסיקה "נשים קטנות", ועוד ספרים רבים נוספים.

היו לה שלוש אחיות: אנה, אליזבת ומיי. כולן למדו בבית אצל אביה שהיה פילוסוף ומורה. את הגישה הנוצרית הפרקטית למדו מאמן, אביגייל-מיי.

היא למדה גם באורח לא רשמי משוטטות בטבע בחברתו של הנרי דיוויד ת'ורו, ביקורים בספרייתו של ראלף וולדו אמרסון ומשיחות עם תיאודור פארקר.

כמו הגיבורה שלה ג'ו, אלקוט מעידה על עצמה שהייתה "טומבוי".

"לא הסכמתי להתיידד עם אף בן עד שהבסתי אותו במירוץ." לטענתה, "ועם אף ילדה שלא הסכימה לטפס על עצים ולזנק מעל גדרות."

תשוקתה של אלקוט לכתיבה התעוררה בגיל מוקדם מאוד. היה לה דמיון עשיר וסיפוריה היו למלודרמות שביימה והמחיזה יחד עם אחיותיה, כשחבריהן משמשים כצופים. אלקוט העדיפה את התפקידים המפחידים יותר – הנבלים, רוחות הרפאים, השודדים והמלכות-הרעות.

בגיל 15, מוטרדת מן המצב הכלכלי, גמרה אומר בליבה לסייע למשפחתה, להתעשר ולהיות מאושרת לפני מותה, בכל דרך שהיא – היא מסוגלת ללמד, לתפוס, לשחק, לכתוב, והיא מוכנה לעשות כל דבר בכדי לסייע למשפחה.

החברה בה חיה הציעה לנשים מעט מאוד אפשרויות תעסוקה, אבל אלקוט הייתה נחושה מאוד בדעתה. בין השנים 1850-1862 עבדה אלקוט למחייתה בכל משרה שהצליחה למצוא, בעיקר כמורה, תופרת, אומנת ומשרתת-בית.

במהלך מלחמת האזרחים התגייסה אלקוט כאחות בוושינגטון.

לפני שהייתה מוכרת לציבור הרחב, אלקוט פרסמה שירה, סיפורים קצרים, ספרי מתח וסיפורים לנוער מ-1851 ואילך, תחת שם העט פלורה פיירפילד. ב-1854, בהיותה בת 22, התפרסם ספרה המלא הראשון תחת שם בדוי. ב-1862 היא אימצה לעצמה גם את שם העט א"מ ברנרד וחלק מהמלודרמות שכתבה בשם זה כיכבו על הבמות של בוסטון.

אבל בסופו של דבר היו אלה חוויות המלחמה, שתוארו בממואר שלה "חוויותיי מבית החולים" ופורסמו ב-1863, שהעניקו ביטוי ממשי לתשוקתה להיעשות לסופרת רצינית. היא החלה לפרסם סיפורים בשמה במגזינים מקומיים כמו ה- Atlantic Monthl, וה- Lady's Companin ומיד לאחר ששבה מטיול באירופה ב-1865 החלה לערוך את המגזין לנערות Merry's Museum.

כשהייתה בת 35, המו"ל שלה בבוסטון ביקש ממנה לכתוב ספר "עבור נערות". "נשים קטנות" נכתב בביתה ממאי ועד יולי ב-1868. הוא מבוסס על סיפור ההתבגרות שלה ושל אחיותיה במהלך מלחמת האזרחים בניו-אינגלנד. ג'ו מארץ' הייתה הגיבורה-הנערה הראשונה בספרות האמריקאית שפעלה מתוך מניעים אינדיווידואליים לגמרי, שהוצגה כאדם שלם, דמות חיה ותוססת ולא הסטיאוטיפ האידיאלי שהוצג עד כה בספרות הילדים.

ההצלחה המסחררת של "נשים קטנות" העניקה לאלקוט חירות כלכלית ויצרה ביקוש לספרים נוספים. בשנותיה האחרונות פרסמה אלקוט זרם בלתי פוסק של רומנים וסיפורים קצרים, הפונים בעיקר לאנשים צעירים ולקוחים כמעט במלואם מחוויותיה בחיק המשפחה.

ספרים נוספים שלה, הממשיכים את "נשים קטנות" הם "גברים קטנים" ו-"נעריה של ג'ו", אך אלה היו פחות פופולאריים מהספר הראשון בסדרה (הערת העורכת: לא שאני מבינה למה, גברים קטנים הוא פשוט נפלא!!!)

לאחרונה הציבור מגלה עניין רב ביצירה נוספת פרי עטה של אלקוט אותה כתבה בעילום שם, "מאחורי מסכה או: כוחה של אישה", שיצא לאור בעברית בהוצאת תמיר// סנדיק בתרגום שירלי פינצי לב.

היא הלכה לעולמה ב-6 במרץ 1888, יומיים בלבד לאחר שנפטר אביה. היא קבורה בבית הקברות בסליפי הולו ליד קונקורד.

ספריה פופולאריים ונמכרים עד היום. 

לואיזה מיי אלקוט ספרים