הז'אנרים
כל הז'אנרים

ג'ונתן ספרן פויר

סופר
סגנון: ספרות יפה
מדינה: ארה"ב
שפה: אנגלית
יצירות בולטות:

הכל מואר, קרוב להפליא ורועש להחריד, לאכול בעלי חיים, הנני

תאריך לידה: 21 בפברואר 1977
מקום לידה: וושינגטון, ארה"ב

על ג'ונתן ספרן פויר

שנותיו המוקדמות

אביו, אלברט פויר, היה עו"ד ואמו הייתה אשת העסקים ממוצא פולני אסתר ספרן-פויר. הוא האמצעי מבין שלושה ילדים, אחיו הצעיר פרנקלין פויר הוא העורך לשעבר של המגזין The New Republic, ואחיו הגדול של ג'ושוע, עיתונאי עצמאי.

כילד תוסס אך רגיש למד פויר בבית הספר בג'ורג'טאון, שם נפצע כשהיה בן שמונה בתאונת מעבדה במהלך שיעורי כימיה. התאונה הובילה למה שהוא כינה "התמוטטות עצבים כללית" שהותירה בו חשק עז "לצאת מתוך עורו".  

אוניברסיטה

פויר למד פילוסופיה באוניברסיטת פרינסטון בניו ג'רזי, שםבמהלך לימודיו למד קורס מבוא בכתיבה בהנחייתה של הסופרת ג'ויס קרול אוטס. אוטס הבחינה בכשרונו של פויר בשלב מוקדם והודיעה לו כי הוא ניחן ביכולת החשובה מכל עבור כותב – אנרגיה לכתיבה. כפי שסיכם זאת פויר עצמו:

"היא הייתה הראשונה שגרמה לי אי פעם לשקול עיסוק רציני בכתיבה. חיי לא שבו להיות כפי שהיו מאז."

במזל, אוטס התמנתה להיות המנחה שלו בתיזה, בה חקר את חייו של סבו מצד אמו, שורד השואה לואיס ספרן. פויר זכה לאות הצטיינות מהאוניברסיטה על עבודתו.

אחרי סיום התואר

לאחר סיום לימודיו באונ' נרשם פויר ללימודי רפואה לפני שהבין שמסלול הקריירה הזה אינו מתאים עבורו. הוא נשר מלימודי הרפואה וזה היה הרגע בו החליט להקדיש את הקריירה שלו לכתיבה.

קריירה ספרותית

הדבר הראשון שעשה פויר היה להרחיב את התיזה זוכת הפרסים שלו מפרינסטון לתסריט, שהפכך לבסוף לרומן "הכל מואר". הספר, שפורסם ב-2002, זכה להצלחה מסחררת וזכה בפרס הספר היהודי. ב-2005 ליאב שריבר כתב את גרסת הסרט.

באותה שנה פרסם פויר את הרומן השני שלו "קרוב להפליא ורועש להחריד", סיפורו של אוקר של בן ה-9 במסע חיפושיו ברחבי ניו יורק למצוא את המנעול שיתאים למפתח הסודי שלו. השימוש של פויר בכלים פוסטמודרניים – פונט משתנה וריבוי נקודות מבט, זכה לשבחים כמו לגינויים ממגוון רחב של מבקרי ספרות. למרות הביקורות הסותרות היה הספר לרב מכר וזכויותיו נמכרו אף הן להסרטה.

ב-2008 לימדפויר כתיבה יוצרת בפעם הראשונה כפרופסור באונ' ייל בניו הייבן, קונטיקט. הוא היה שקט עד לשנת 2009, אז פרץ שוב לתודעה עם הספר שלו על תעשיית הבשר, "לאכול בעלי חיים". הוא עוסק דרך נרטיב אישי במושג הטבעונות.

פויר ממשיך ללמד כתיבה יצירתית באונ' ניו יורק וחי עם אשתו, הסופרת ניקול קראוס, ושני ילדיהם.

 

 

ג'ונתן ספרן פויר ספרים

 • לאכול בעלי חיים

  לאכול בעלי חיים


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  גם ב - Kindle
  42 
 • הנני

  הנני


  דרג ספר זה מתוך 5
  8 דירוגים
  3
  ממוצע
  4 סקירות
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  44 
 • אנחנו האקלים

  אנחנו האקלים


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  2 סקירות
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  44