הז'אנרים
כל הז'אנרים
רשומה ליום האישה הבינלאומי
08/03/2016 10:29

יום האישה - איזה כיף!

הכל מלא מבצעים והנחות: חנויות התכשיטים, מכוני היופי, חנויות הבגדים, חברות הקוסמטיקה ואפילו העירייה מזמינות אותי להתפנק עם מגוון מוצרי טיפוח, יופי, עיצוב ודיאטה: כל מה שמעניין נשים. נפלא, נכון?

בולשיט.

שום מסקרה, קרם פנים או סלון מסוגנן לא יכולים לכסות את האלימות היומיומית, הטרור המיני, פערי השכר, ההסללה המגדרית ושאר הרעות החולות שהחברה שלנו לא סתם נגועה בהן - היא מתפלשת בהן.

אז היום בבלוג, במקום להמליץ על איזו הסחת דעת רומנטית וקלילה, אני מתכוונת להמליץ על שלושה ספרים שאנחנו חייבים אותם לילדים שלנו, ספרים שעשויים במידת מה להתחיל לתקן מה שקלקלנו ולבנות כאן חברה בריאה יותר, ספרים שצריך לדבר עליהם ויפה שנה אחת קודם - לא רק ביום האישה אלא תמיד.

13 סיבות / ג'יי אשר

את הסיפור מספרים שני קולות - האחד הוא קולו הנוכח של קליי ג'נסן בן ה-15, והאחר הוא של האנה בייקר, חברתו לשכבה, שקשר השתיקה ההרסני הוביל אותה אל דרך שאין ממנה חזרה. האנה השאירה אחריה קלטות שבהן היא פונה ל-13 אנשים שונים שיעבירו אותן כמעין מכתב-שרשרת, ובהן היא פורשת את סיפורה ומפרטת את 13 הסיבות שבגללן בחרה לעשות מה שעשתה.

אנו נסחפים אחרי קליי ללילה שלם של האזנה בלי יכולת לעצור. קליי משוטט כל הלילה במקומות המוזכרים בקלטות - מקומות ביתיים ונורמטיביים לכאורה, שהאנה מסירה מעליהם את המעטה הרוגע וחושפת תחתיו נורמליזציה של בריונות, החפצה, פולשנות, צביעות ודורסנות. בזה אחר זה נטלו האירועים בכל פעם קצת מן העצמיות של האנה, עד הסוף הבלתי נמנע.

ספר חזק, כואב ומומלץ מאוד לנוער ולהוריהם, ולכל אנשי החינוך באשר הם.

ואי אפשר בלי לתת קרדיט ליעל אכמון שיצקה לתוך התרגום את אהבתה לספר הזה וגורמת לו לזרום כמו משי בין האצבעות. השפה הקולחת שלה מקשה להניח אותו מהיד לא פחות מהעלילה הסוחפת. 

סיפור קטן ומלוכלך / רוני גלבפיש

החיים מורכבים מאלף ואחת בחירות מוסריות, בדברים הגדולים והקטנים, אבל די באירוע אחד כדי לעצור אותנו באמצע מירוץ החיים של עבודה-משפחה-שגרה, ולעורר מחשבות על ההשלכות של בחירה בדרך הלא נכונה.

 הרומן האמיץ הזה בוחן מזוויות שונות, את מערכות היחסים בין גברים ונשים בעולמנו שבו הסקס והאלימות נשקפים כמעט מכל פרסומת ושלט חוצות. גיבורה הבלתי-שגרתי של גלבפיש - שסטריאוטיפים גבריים ונשיים מסוכסכים בו בערבוביה - נמצא על מעין צומת דרכים בין בחירותיו המוסריות. אירוע המטלטל שהוא חווה מאלץ אותו להתעמת עם מעשים מימי נעוריו, העבר מחלחל אל ההווה ועשוי להשפיע באופן לא צפוי על חייו, עבודתו ומשפחתו ועל האופן שבו הוא תופס את עצמו.

ספר סוחף, מורכב, ביקורתי ומומלץ מאוד מאוד.

תבונה ורגישות / ג'יין אוסטן

עם כל כמה שאני נהנית לראות כיצד ההומור של אוסטן ותיאורי הדמויות שלה רלוונטיים עד היום, כואב לחשוב שחלק מהסוגיות העולות מספר זה עדכניות בימינו כפי שהיו בשלהי המאה ה-18. המגבלות הכלכליות שמהן סובלות הגיבורות של אוסטן, מזכירות יותר מדי את פערי השכר כיום ואת העובדה שנשים רבות מוחזקות כשבויות בביתן, כשהארנק וחשבון הבנק משמשים כסורגים עבורן ועבור ילדיהן. (וזה עוד בלי להזכיר את הנשים שאין להן כלל בית)

זהו סיפורן של שתי האחיות ואמן שסולקו מביתן מכיוון שהחוק מאפשר זאת, וצריכות למצוא את דרכן בעולם שבו הן תלויות כלכלית בגברים. הן נאלצות לעשות ויתורים כואבים, מוצאות את עצמן לא פעם קרועות בין הבטחת עתידן לבין צו לבן ותמיד יהיה מי שיבקש להשפיל או לנצל אותן בשל המעמד שנולדו אליו או בגלל היותן נשים. בכתיבה קלילה ומיומנת יוצרת אוסטן רומן שהוא גם סיפור אהבה יפהפה וגם ביקורת חברתית נוקבת שכאמור, למרבה הצער, רלוונטית עד היום.

ושוב לא אסיים בלי קרדיט למתרגם: שי סנדיק מגשר בין אנגליה של המאה ה-18 וישראל של 2016, ובעצם חיבתו העזה לג'יין אוסטן מפרק את השיוך המגדרי המאוס והמלאכותי של הכתיבה שלה כספרות המיועדת "לנשים בלבד". 

אשמח אם תחלקו את הרשומה הזו עם כמה שיותר נשים כדי להעביר הלאה את המסר העיקרי שלה: אנחנו לא לבד, לקול ולמילים שלנו יש כוח.

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות