הז'אנרים
כל הז'אנרים
מדוע כדאי לעבור לספרים דיגיטליים?
14/02/2016 14:51

הם פרצו לחיינו כבר לפני שנים, בפורמטים קדומים יותר, אבל היום ברור שככל שהטכנולוגיה משתכללת יותר, ספרים דיגיטליים הם כבר עובדה מוגמרת. כל שנותר לעשות הוא לנסות להסביר את סוד קסמם ההולך וגובר בקרב כל כך הרבה קוראים ברחבי העולם ובכל השפות. למרות שאין יותר מגע של נייר, אין יותר ריח של כריכה טרייה, אין יותר צליל של אוושת דפים, ספרים דיגיטליים נמכרים במספרים גדולים, ולא בכדי.

הביקוש לספרים דיגיטליים מתרחב בעולם, בעיקר בגלל המחיר

מחיר הספרים הדיגיטליים נמוך יותר גם כשהם חדשים. זאת עובדה. נכון שאפשר לקנות ספרים יד שנייה במהדורה מודפסת ועבור רבים זה אף כמעט תחביב מוצהר, אבל אז צריך לחכות לזמן שיעבור, לכתת רגליים לחנויות יד שנייה ובעיקר - להימנע מהחוויה של קריאת ספר מיד עם יציאתו לאור. עם המצאתם של ספרים דיגיטליים, קוראים מושבעים שרוצים ליהנות מקריאה שוטפת יכולים ליהנות מכל ספר מצליח במחיר שווה לכל לכיס, מבלי להתפשר על קניית ספרים נוספים. החיסכון בהוצאות מאפשר לקנות עוד ועוד ספרים, ואלו לא מתבלים כלל, יתרון משמעותי למי שרוצה לחזור ולקרוא בספר שוב.

הגדלת הספרייה שלכם ללא הוספת המדף

אם הייתם צריכים לשאת עליכם את כל הספרים שנמצאים בקורא האלקטרוני, הייתם כורעים תחת עומס המשקל. אילו הייתם בוחרים לשמור עליהם בבית ולא למכור או לחלק אותם, הייתם מוצאים עצמכם במהרה מוקפים מדפים עמוסים לעייפה, מבלי היכולת להשתלט על הסדר בהם או ללא האפשרות למצוא את הספר שאתם רוצים בקלות. קורא ספרים אלקטרוניים, מאגר שנמצא בענן, או שלל המכשירים הנוספים שבעזרתם אפשר לקרוא ספרים דיגיטליים, מאפשרים לכם להגדיל את הספרייה שלכם מבלי להרגיש חנוקים רק משום שאתם אוהבים לקרוא.

איכות הסביבה, לא פחות חשוב

כמעט כל התפתחות טכנולוגית חשובה בימינו נועדה למנוע פגיעה בתנאי הסביבה ולאפשר לנו להמשיך לשמור על איכות חיים מבלי להיות מושפעים מהשינוי. ספרים דיגיטליים מאפשרים לנו להמשיך לקרוא ולהרחיב אופקים מבלי לכרות יערות, מבלי ליצור פסולת למחזור, מבלי לערב תהליכי ייצור והדפסה המחייבים שימוש בחומרים רעילים, ומבלי להיות בזבזניים. קוראים לזה טביעת רגל אקולוגית, וככל שכמות האדמה והמים שנדרשת לנו לביצוע פעולות קטנה יותר, כך ייטב לנו ולסביבה לדורות הבאים. העושר התרבותי שלנו אינו קטן כתוצאה מכך אלא אף יכול לגדול ללא שיעור, מבלי שנפגע במערכות החיים שעל כדור הארץ.

עוד לפני שמתחילים לבדוק ולדון בשאלה האם נוח לנו לשנות הרגלים יש לקחת בחשבון שלמעבר לספרים דיגיטליים יש יתרונות רבים בהשוואה לחלופה והיא ספרים מודפסים. וכשאלו הנתונים – אין ספק ששווה לנסות ולהתנסות.

תגובות

ישראל הולינסקי
12/05/2016 18:12
רק שלא התיחסת למשקל המכשירים בהם ניתן לקרא ספרים דיגיטאליים. מי שקורא, כמוני, ספרים במיטה בשכיבה על הגב, משקל המכשיר עושה זאת משמעותי פחות נוח (גם אחרי שעברתי מאיפד למיני איפד) ורק כאשר כל המצאי שלכם יתאים לרינדל שלמיטב הבנתי שוקל משמעותית פחות רק אז ניתן יהיה לשקול חלופה זאת ברציניות.
תגובתכם מעניינת אותי.
בברכה
ישראל הולינסקי

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות