הז'אנרים
כל הז'אנרים
רק בריאות: 9 ספרים על התמודדות
14/05/2020 16:35הקורונה ככל הנראה הרפתה מאחיזתה לעת עתה, אבל מחלות אחרות ככל הנראה כאן כדי להישאר.
9 ספרים על התמודדות עם מצבים רפואיים שונים ומחלות של הגוף והנפש שיזכירו לנו להיות טובים אלו לאלו מכיוון שאין לנו מושג עם מה האדם שעומד מולנו מתמודד כרגע, ושגם הבריאים שבינינו עשויים, ביום מן הימים, להזדקק לעזרה.

 

1. מסע אל עולמי / איל פלד

אל הבלתי צפוי

תכנית הטלוויזיה "מסע עולמי" לקחה אותנו בהדרכתו של איל פלד למסעות מרתקים בכל רחבי העולם. כל זה נגדע באחת כאשר לקה באירוע מוחי ונותן עם מעט מאוד מיכולותיו הקודמות.
זהו סיפור מרתק על מסע מסוג שונה מכל אלה שאליהם לקח אותנו איל פלד עד כה, מסע של התמודדות עם פסגות אימתניות של קושי וכאב, מסע בין מסדרונות של בתי חולים וחדריהם של אנשי מקצוע שייאוש לא נמצא בלקסיקון שלהם, מסע שייעדו הוא חזרה לחיים מלאים ושוקקים.
עורכת הספר: דפנה שחורי
אני רוצה לדעת עוד!2. במזל סרטן הערמונית / גיורא איילנד


ידע הוא כוח
כמו גם היכולת, הרצון והאפשרות לשוחח בפתיחות על הנושא הכאוב והרגיש הזה. דרך סיפורו האישי הלא פשוט חושף האלוף (במיל׳) גיורא איילנד את האופן הלוקה בחסר שבו האופן שבו מאובחן ומטופל סרטן הערמונית בישראל.
הספר מתמודד עם שאלות מורכבות ושובר את קשר הבושה והשתיקה לגבי נושא שגברים רבים חוששים לדבר עליו.
עורך אחראי: דב איכנולד

אני רוצה לדעת עוד!

 

3.לאהוב אותי / יעל רון יעקובי


יש לה הכל
חברות שאוהבות אותה, משפחה טובה שמקיפה אותה ותחביבים שממלאים את חייה, מאיה מוצאת את עצמה בכל זאת במרכז רקפת לטיפול בנערות הסובלות מהפרעות אכילה.כיצד הגיעה לשם ומה גורם לה לשנוא את הדמות שהיא רואה במראה?
הספר נכתב ברגישות רבה מנסיונה האישי של המחברת. הוא מתאר את המתרחש בנפשה של נערה אנורקטית בתהליך החלמה, ועוסק בחשיבותה של תקשורת בריאה לאורך הדרך.
עריכה: אלינוער רבין


אני רוצה לדעת עוד!

 

4.ביום טוב שומעים את השמש / עמית נגלר


בדיוק כמו כולם
גורן שילוני הוא בדיוק כמו כולם: בן 25, לומד תסריטאות, גר בשכירות אצל מבוגר תמהוני, מאוהב בעמיתה ללימודים וחולם לפרוץ לתודעה עם סדרה ישראלית מצליחה פרי עטו.
אלא שמשהו משתבש בדרך שמפריע לו להיות בדיוק כמו כולם כפי שהוא מעוניין, והוא לא יודע כיצד להתמודד עם זה מלבד להסתיר את מצבו. אבל ההסתרה מתחילה לגבות ממנו מחיר שהולך ונעשה כבד יותר ככל שעובר הזמן.
עמית נגלר מתאר בספרו התמודדות עם טרשת נפוצה, עם נכויות שקופות או כמעט שקופות ועם הפחד מיחסם של הסובבים אותו כלפי אנשים הלוקים במחלה.
עריכה: רעות אקשטיין־בלום

אני רוצה לדעת עוד!

 

5. ביום בהיר אחד / דרור אלוני


פחד, כאב וחוסר ודאות
דרור אלוני מנצח את מחלת הסרטן בכל יום מאז גיל עשר. הדרך הייחודית שעבר בחייו עיצבה את אישיותו האיתנה והפכה אותו לאדם אופטימי, שלו ואמיץ המישיר מבט אל הפחדים הקיומיים שאחרים חוששים להתבונן בהם.
בנוסף על סיפור חייו המרתק פורש אלוני את דרכי התמודדות ועושה סדר בתוך אוקיינוס המידע על אורח חיים בריא ועל טיפולים קונבנציונליים ואלטרנטיביים.
עריכה: הלנה טלמור

אני רוצה לדעת עוד!

 

6. רעב / רוקסן גיי


לגופו של עניין
על פניו זהו ספר על התמודדות עם אכילה כפייתית, אבל מתחת לשכבות ההגנה הרבות שעטתה על עצמה המחברת, מסתתרת פוסט טראומה מורכבת.
בישירות ובפתיחות נדירות מתארת רוקסן גיי את עולמה כאישה כהת עור ועודף משקל בארה"ב דרך מה שעובר על הגוף שלה, שבגלל נורמות חברתיות ומישטור של עשורים רבים הפך לחזות הכל. היא מספרת את סיפור חייה דרך סיפורו של הגוף שלה, מהתקיפה המינית המזעזעת שעברה, דרך ההשמנה והאכילה הכפייתית וההתמודדות עם החיים בגוף כמו שלה שחורג מכל הסטנדרטים המקובלים.
ספר נפלא, חשוב ומרתק מאין כמוהו.
מאנגלית: דבי אילון
עריכת תרגום: אסף שור

אני רוצה לדעת עוד!

 

7. חמש ארוחות ביום / מיכל זמיר


אפשר לאבד מישהו לפני המוות?
מסתבר שכן. ספרה של מיכל זמיר עוסק בהתמודדות עם מחלת האלצהיימר ותוהה מי אנחנו בלי הזיכרונות שלנו, מה נשאר מהקשר שלנו עם האהובים שלנו שעדיין איתנו בגופם אבל תודעתם במקום אחר?
בישירות וכנות, בתיאורים חותכים ולא נטולי שמץ של הומור או לפחות אירוניה, מתארת זמיר את הגיבורה שאמה הולכת ומתרחקת ממנה ככה שעובר הזמן, מטפסת במעלה הקומות של המוסד הסיעודי ככל שמצבה מידרדר.
לא קריאה קלילה, אבל ספר חובה לכל אדם.
עורך הספר: עודד וולקשטיין


אני רוצה לדעת עוד!

 

8. ילד משלך / שרית מגן


ילד משלך / שרית מגן
ישראל נחשבת למעצמה של הפריות מבחנה, ונשים רבות עוברות מדי יום את התהליך הקשה, המתיש והמכאיב על מנת להביא ילד לעולם.
שרית מגן, עיתונאית בעלת תואר שני בפסיכולוגיה ותחקירנית בתכנית הטלוויזיה "עובדה" היא אחת הנשים האלה. בספר זה היא חושפת אמיתות רבות ואת הסודות שהתעשייה משתדלת להסתיר מפני שנשים וזוגות הנכנסים לתהליך הלא פשוט הזה עם חלום לילד משלהם.
עורך הספר: איל גונן


אני רוצה לדעת עוד!

 

9.זה הולך לכאוב / אדם קיי


ומי דואג בינתיים לרופאים?
ניחשתם נכון, כמעט אף אחד. בטח לא מערכת הבריאות הציבורית. אדם קיי, רופא לשעבר שהפך לקומיקאי, חושף את המחברות שכתב בתקופת לימודיו באוניברסיטה וחושף את כל מה שעובר על הרופאים בין מטופלים, בדיקות, תורנויות ומקרי חירום.
תיאוריו השנונים והקולעים של אדם קיי מספקים רגעים שהופכים את הקרביים מרוב צחוק, מה שהופך את הביקורת שלו על כל המערכות הציבוריות האחראיות על בריאותנו לכזו שחודרת עמוק.
תרגום: תומר בן אהרון
עריכה: חמוטל לווין

אני רוצה לדעת עוד!ספרים נוספים בנושא בריאות ורפואה

ספרים נוספים על התמודדויות
תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות