הז'אנרים
כל הז'אנרים
אמנות העשויה ממילים
18/01/2016 14:42

"ספרות היא אמנות שעשויה ממילים."

כך עניתי בביטחון רב מול כל הכיתה ביום הראשון שלי באקדמיה, לפרופסורית הבריטית הקשוחה, בתשובה לשאלתה: "מהי ספרות?"

היא חשבה לרגע וענתה בצחוק קל: "אני לא בטוחה שאני יכולה לסתור את זה. אני לא בטוחה שאני רוצה."

מי אני בעצם?

שמי נבט טחנאי, אני עורכת תוכן באתר "GetBooks" וחובבת מושבעת של אמנות העשויה ממילים – ממש כמוכם, אם הגעתם לכאן מרחבי הרשת.

תמיד אהבתי את האופן שבו סופרים טובים מסוגלים לשלוט ברגשות שלי בעזרת מילותיהם - במצב הרוח, בקצב פעימות הלב, בפרפורי ההתרגשות בבטן. אהבתי את התמונות שהסופרים יודעים לצייר בדמיון ואת היכולת המופלאה לטייל בעולם הספרותי, לנסוע בזמן לתקופות וארצות שונות. עבורי אנגליה של הכמה מאות הקודמות היא יעד קבוע למדי לביקורים תכופים, אבל אני לעולם לא אהסס לנסוע גם לכל מקום שבו אוכל להתאהב, לפתור תעלומות מסתוריות או להשמיד טבעות עוצמה. אני עדיין אוהבת להיקשר לדמויות באופן כמעט חולני ואת חוסר הרצון להיפרד מהם עם סיומה של העלילה.

למה אני קוראת ספרים דיגיטליים?

כי החלום של כל חובב ספר מושבע הוא לשאת עליו אלף ספרים בתיק, וכי הם מעניקים את כוח העל המאפשר לאדם לקרוא עם שתי הידיים מתחת לשמיכה בחורף.

בבלוג הזה אשמח לסקור עבורכם כל מה שחדש ומוצלח באתר "GetBooks",ולסייע, ולו במעט, בהתלבטות הקשה והנצחית שכולנו כקוראים מכירים היטב: "מה בא לי לקרוא עכשיו??"

בשביל התחלה, חשבתי להפגיש אתכם עם כמה מהז'אנרים האהובים עליי ביותר, ביניהם ספרות קלאסית, תעלומות ופנטזיה. 

"אמה" / ג'יין אוסטן בתרגום שי סנדיק

הרומן הקליל והכיפי מאת ג'יין אוסטן היה רלוונטי מאוד באנגליה של שלהי המאה ה-18, ממש כפי שהוא עדיין רלוונטי בימינו אנו. השדכנית המתוקה וה"קלולס" שבאמת מעוניינת רק להיטיב עם סביבתה, מגיעה לכל המסקנות הלא נכונות והתוצאה היא כמובן ברדק משעשע. הספר הזה גרם לי לצחוק בקול רם, לצווח מדי פעם ופעם אחת ממש לקרוא בקול: "ho no she didn't!!" לעיניי בן זוגי ההמום. בדרך מציגה לנו ג'יין אוסטן תיאור מדויק, ציני ומשעשע של שלל "טיפוסים" שניתן למצוא בכל חברה אנושית, וכל זה עטוף באריזה הנהדרת של תרגום חדש, קולח ונגיש מאוד שהופך את הקריאה בספר להנאה צרופה. מומלץ בחום לימי החורף הקרים!

 

"רצח בראשי תיבות" / סופי האנה בתרגום יעל אכמון

שנים לאחר מותה של דיים אגתה כריסטי, אישרו סופסוף מחזיקי זכויות היוצרים על ספריה את כתיבת המשך עלילותיו של הבלש הידוע הרקול פוארו, שהצרות שרודפות אותו גם כשהוא מנסה לתפוס שלווה. שלוש רציחות משונות מאוד סוחפות את הבלש הוותיק שוב אל זירות פשע ואל מרדף אחרי רוצח אכזרי, מחושב וקטלני. הספר מסופר מנקודת מבטו של בלש צעיר בסקוטלנד יארד, רדוף צללים מן העבר בעצמו, המביט בפוארו בהערצה ויראה לא פחותות משמביע ווטסון כלפי שרלוק בספריו של קונן דויל. העלילה נוסקת לגבהים של מתח שישאירו אתכם ישובים על קצה הכיסא. מומלץ במיוחד לחובבי פוארו המושבעים וגם לאלו שיתוודעו אליו לראשונה בספר זה. 

יעל אכמון שתרגמה את הספר היא מתרגמת בחסד עליון, והתרגום שלה מעשיר מאוד את חוויית הקריאה.

"אגם הצללים" / רוני גלבפיש

חיינו בארץ החמה, ספוגת האקטואליה והריאליטי, עשויים להיראות נטולי קסם; קל מאוד להאמין שהקסם קיים במקומות רחוקים ובארצות זרות, קשה הרבה יותר למצוא אותו במרחק של כמה צעדים מחוץ לבית. אבל מי שמסיים את "אגם הצללים" יודע היטב שהקסם נמצא סביבנו בכל מקום. "אגם הצללים" מעניק לקורא הישראלי פנטזיה איכותית, מקורית ומעוגנת היטב בסיפורי האגדות והמיתולוגיה העתיקים של בני עמנו, וגם בשירה המודרנית. זהו סיפור התבגרות החושף את הקרע בין שתי אחיות כמו גם את אהבתן העזה זו לזו. זהו סיפור על משפחה הנאבקת להישאר מלוכדת ולצמוח מתוך משבר. זהו סיפורה של קהילה שהתנערה ממוסרותיה ושחררה את הקסם שהיה רדום בה זמן רב. זהו סיפור על מאבק אפי עתיק יומין. זהו סיפורו של הטבע, המשחק דמות מפתח בעלילה ומשמיע גם את קולם של האבנים והצמחים. מחיתי דמעה בקטעים מסוימים והתפעלתי מהמקוריות, מהמחשבה הרבה שהושקעה בכל הפרטים, אשר בונה בעיניי רוחו של הקורא עולם שלם שנמצא ממש מתחת לאפנו. מתאים לכל בני המשפחה, הבוגרים והצעירים. מומלץ מאוד.

 

 

תגובות

לאה אפרת
20/01/2016 16:06
שלום לך. דומני שכדאי שתצרפי את הסקירות שלך גם לתגובות על הספרים , במקום המיועד מתחת לכל ספר.
כמו בפרסומת : "גם וגם" ....

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות