הז'אנרים
כל הז'אנרים
המותחן המקורי ביותר שתקראו השנה
29/03/2016 16:09

בראש ובראשונה מדובר בספר מאוד לא נוסחתי.

לא עוד עלילת מי-עשה-את-זה נדושה. תשכחו מהקלישאות של שוטרים אינדיבידואלים וקשוחים ובלשיות יפהפיות ארוכות רגליים. זה ספר מתח שכמוהו עוד לא יצא לכם לקרוא.

גיבור הספר, ג'רי פיגאן, שואב מיד את הקורא אל תוך עולמו הסדוק והמעורער ממעשי רצח ואלימות.

פיגאן רדוף (באופן מילולי) על ידי הפשעים שביצע עבור המחתרת בזמן המהומות באירלנד. הוא בקושי מצליח לשוב לחיים הרגילים אחרי שתיים עשרה שנים בכלא, אף על פי שמרבית מכריו מהימים רוויי הדם הללו השיגו משרות בכירות ותפקידים חשובים ויוקרתיים.

כשג'רי מבין מה עליו לעשות כדי להיפטר מזוועות העבר שרודפות אותו הוא נסחף למחול השדים האכזרי של הנקמה. אבל הנקמה היא ידידה הפכפכה מאוד, ואין לדעת לאילו מחוזות היא רוצה להוביל אותו.

וכל זה עוד בלי להזכיר את מארי מק'קנה ובתה הקטנה שנכנסו לחייו לפתע והחלו שופכות אור על פינות בלבו שפיגאן שכח כבר מזמן מקיומן. התיתכן אהבה במקום בו יש רק תופת וסיוטים?

ובינתיים הפוליטיקאים לא נחים על זרי הדפנה – הניצחון רק הפך אותם רעבים יותר והם עושים כל מה שאפשר כדי לצבור כוח ויוקרה, לכופף כמה שאפשר את הידיים של יריביהם ולהצטלם היטב לתקשורת.

מסע הנקמה של פיגאן ממש, אבל ממש לא בא להם בטוב.

כשטינות ישנות ויריבויות בין מי שהיו ידידים צפות ועולות על פני השטח כמו שמן על מים, די בניצוץ אחד כדי להעלות הכל באש. ככל שהסיפור מתקדם עוד ועוד זוועות ועוולות עולות כמו גופות רקובות מן הבוץ, שלדים קבורים מתגלים ונחשפים ומשחק מכוער לחיים ולמוות נפתח במלוא אכזריותו.

מחד הספר קריא מאוד והקורא טס בקלילות על פני העמודים, מרותק מכדי להתיק את עיניו מן הדף. מאידך הספר מותיר אחריו תהיות כמו אדמה חרוכה ומעורר מחשבה על סוגיות כבדות משקל הנוגעות לטרור, טראומה, שחיתות, אידיאולוגיה, שייכות, וחשוב מכל - מחילה.

בתור קוראת ישראלית קשה שלא לחשוב על הרלוונטיות של הספר לכאן ועכשיו. עד כמה שאירלנד נראית לנו צפונית ורחוקה מאיתנו, והסכסוך שהיה בה הוא כביכול נחלת העבר הספר הזה מעורר מחשבות על כך שאולי המתרחש בו אינו כה רחוק מחיינו שלנו.

הרשים אותי במיוחד הטיפול של המחבר באלימות: הוא בוחן מאוד מקרוב את אמנות הצתת המהומות, הוא מצליח לזעזע בעזרת תיאורים אגביים, כמעט מינימליים ונמנע היטב מליפול למלכודת שרבים נופלים בה - כתיבת "פורנו-עינויים" ושימוש באלימות כדרך להשיג רייטינג.

מסעו רווי-תאוות-הנקם של פיגאן כמעט מזכיר ספר פנטזיה בו על הגיבור לצוד את חלקי נשמתו של הנבל; רק שכאן פיגאן משחק תפקיד כפול ומגלם הן את הגיבור והן את הנבל. כיוון שמדובר בעלילה המתרחשת באירלנד, אולי לא מפתיע במיוחד למצוא את האלמנט המיסטי שזור כמלאכת מחשבת בין הדפים.

זהו ספר מבריק, מותח ומפתיע, שנקרא בנשימה עצורה, מומלץ מאוד.

 

אנשי הוצאת "תמיר סנדיק" בוחרים היטב את היצירות לתרגום, ומוכיחים את מומחיותם בתחום פעם אחר פעם.

לעמוד הספר (עכשיו הוא זמין גם בקינדל!)

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות