הז'אנרים
כל הז'אנרים
הילד שניצח את העולם - ביקורת הספר ''פלא'' - ר''ג פלאסיו
27/01/2016 12:28

הספר הזה הוא, פשוטו כמשמעו – פלא. הוא פלא כי הורים יקראו אותו בשקיקה אחרי שילדיהם יסיימו ליהנות ממנו. הוא פלא כי הוא עוסק באחד הנושאים הרציניים ביותר שניתן להעלות על הדעת אבל הוא עושה זאת בקלילות, בהומור וברגישות, והוא פלא כיוון שהוא גורם לדמעות של צחוק ובכי להתערבב אלה באלה על הפנים.

זהו סיפורו של אוגוסט פולמן, ילד בן עשר רגיל לגמרי מבפנים ושונה מכולם בחיצוניותו. אוגוסט נולד עם מראה חריג מאוד, ורק מי שמסתכל עמוק יותר מצליח לראות את הילד המתוק והסובלני, בעל חוש ההומור הבלתי נדלה והנפש האיתנה.

אוגוסט לומד בחינוך ביתי, אבל בהגיעו לגיל עשר מגיעים הוריו להחלטה מפתיעה – לשלוח אותו ללמוד בבית הספר. על אף ההכנות הרבות והמפגשים עם המנהל ועם חלק מהילדים מבעוד מועד אוגוסט מרגיש את עצמו מובל "כצאן לטבח", במילותיו שלו, וההרשמה שלו לבית הספר מלווה בחששות כפולים ומכופלים מאלו של הילדים האחרים. וההתחלה אכן לא קלה. הסטנדרטים שבהם על הילדים לעמוד כדי להיחשב "מקובלים" מקשים גם על ילדים רגילים, ועל אחת כמה וכמה על ילד כמו אוגוסט. מהר מאוד לומד אוגי מי הם הילדים הטובים באמת, המסוגלים להיות חברים אמיתיים, ומי הם אלו שמעמידים פנים מלאכיות בכל פעם שאיזה מבוגר נצפה בסביבה. 

הסיפור נע בין נקודות מבט שונות ומסופר ממגוון של קולות :זה אינו רק סיפורו של אוגוסט אלא גם סיפורה של אחותו הגדולה אוליביה, המתמודדת עם השונות שלו והרצון התמידי שלה לגונן עליו, וחבריה של אוליביה שחייהם משתנים בעקבות המפגש עם אוגוסט. זהו הסיפור של החבר הטוב ביותר של אוגוסט שנאלץ להקריב את הפופולריות שלו בבית הספר על מנת לעשות את הדבר הנכון, ושל החברה הטובה ביותר שלו שעבורה הבחירה המוסרית ברורה מאליה. זו סיפורה של משפחה חמה ומגוננת, מגוננת מדי לעתים, שכוח המשיכה של אהבתה גורם לאנשים הצעירים לחוג סביבם כמו כוכבי לכת.

זה סיפור קסום על קבלת השונה, על חברות אמיצה, על בחירה בטוב, על אמונה ועל אהבה בכל צורותיה. חובבי המוסיקה והתרבות הפופולרית, כמו גם חובבי המדע הבדיוני והפנטזיה, יתמוגגו מכמות הרפרנסים ליצירות מוכרות ואהובות, ממלחמת הכוכבים ושר הטבעות דרך שירים של דיוויד בואי, ועד לקלאסיקות של הספרות האמריקאית.

התמכרתי לסיפורו של אוגי פולמן מהקריאה הראשונה ואני שבה אליו מאז שוב ושוב.

 

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות