הז'אנרים
כל הז'אנרים
כמו שהיינו פעם: 9 ספרים ישראליים מעולים לילדים ונוער!
23/04/2020 12:45אוקיי כן, זה באמת די מפתה להנחית על הדור הצעיר את כל הקלאסיקות המתורגמות שגדלנו עליהן ולמשוך אותם לשוטט בשבילים של גן אנגלי קסום, באיים אקזוטיים רחוקים או בממלכות פנטזיה אפית רחבות ידיים.
אבל זה לא תמיד מצליח, כי לפעמים קל יותר להתחבר למה שקורה כאן ועכשיו.
אז הנה 9 ספרי נוער ישראליים משובחים שיאפשרו לילדים והנוער שלנו לשוטט במרחבי הדמיון בלי להתרחק יותר מדי מהבית (בכל זאת, הסכנה טרם חלפה לגמרי...)

המלצה שלי: תקראו עד הסוף, מחכה לכם הפתעה קטנה!

 

1. כראמל / מאירה ברנע גולדברג

תמהיל מקורי, משעשע ומבריק

של מעשיות רחוקות ומציאות קרובה ואל דאגה, גם מקומן של הקלאסיקות האנגליות לא נפקד!
כראמל החתול הערמומי והמבריק הוא ירושתו של רובי, האח הצעיר מבין שלושה יתומים שאימצה אליה גברת מילה טובת הלב. מרגע שכראמל נכנס לביתו הופכים חייו של רובי להרפתקה אחת גדולה, שזה לא תמיד נוח, אבל בהחלט לא דבר רע.

למה הוא נפלא? הוא קורע מצחוק, מרגש לעתים קרובות, מערבב בין ז'אנרים בעליצות שנודפת מכל מילה והגיבור שלו הוא חתול!

לגילאי 9-13

עריכה: מיכל פז־קלפ


אני רוצה לדעת עוד!2. עיניים אדומות / מגי אוצרי


נעשה "משחקי הרעב" משלנו!
דיסטופיה מטלטלת ומרתקת עד העמוד האחרון, שעוסקת באופן בוגר ורציני בנושאים מגוונים, מפוליטיקה ועד מערכות יחסים.
זהו סיפורה של רות שמשפחתה הוגלתה למחנה כרמל אחרי התפרצות מגיפה מסתורית. מחרידה וקטלנית שהלוקים בה נדבקים במעין טירוף רצחני וחסר שליטה. משימת ליקוט מזון מסתבכת נוראות, ורות מוצאת את עצמה יחד עם חברה הטוב תום בליבה של מלחמת הישרדות

למה הוא נפלא? הוא אמנם עתידני אבל הוא עוסק בכאן ועכשיו, הוא רלוונטי מתמיד בעת המגיפה, הוא לא ברוטלי מדי אבל הוא גם לא מרכך את המציאות מקהל היעד שלו ולא חוסך ממנו מורכבות של מערכות יחסים ושל בני אדם.

לגילאי 13 ומעלה

עריכה: תמר ביאליק
אני רוצה לדעת עוד!

 

3.שבועיים בכפר / הודיה בונן־אלק


רוב הילדים בעולם גדלים כיום בערים
הם רגילים לצפיפות, לרעש, לצמתים העמוסים, לחנויות המגוונות שזמינות כמעט בכל זמן שצריך אותן, לקניונים הגדולים שנמצאים במרחק הליכה מהבית ולכך שיש מקומות שילדים פשוט לא יכולים להסתובב בהן לבד.
לכן כשטלי ותמר מתארחות במשך שבועיים אצל בני הדודים שלהן בעמק יזרעאל, הן מגלות את עולמם של ילדים שחיים במקום שונה ומתנהלים באופן שונה מאוד מזה שבו הן מתנהלות בעיר. חרף קשיי הסתגלות, הן מגלות שחיי הכפר בהחלט מספקים חוויה מיוחדת במינה.

למה הוא נפלא? בתור מי שגדלה בשדה בוקר אני קצת משוחדת לטובת הכפר. הכתיבה סוחפת ומהנה ומעבירה באופן מדוייק את החוויה של ילדי העיר שנוחתים לאמצע "שומקום" ומגלים שיש בו הרבה מאוד מקום, גם בשבילם.

מתאים במיוחד לגילאי 9-12.עריכה: חוי קראוס

אני רוצה לדעת עוד!

 

4. יום שלישי בארבע וחצי / אשכר ארבליך בריפמן


"העיקר שמישהו יתקן אותי כבר"
להתבגר זה כואב, סוער ומבלבל, ולפעמים גם בזה צריך קצת עזרה מקצועית. אֶלִי, בת ארבע־עשרה וכמה חודשים נפגשת עם הפסיכולוג שלה אודי פעם בשבוע.
היא נראית כמו ילדה רגילה עם חיים רגילים ובעיות רגילות אבל אל תתנו לזה להטעות אתכם. מתחת לפני השטח תמיד מסתתר איזה סיפור ששווה לגלות!למה הוא נפלא?כי הוא עוסק בצורת מאוד מפוכחת, רגישה ובגובה העיניים בנושאים כמו דימוי גוף ויחסי הורים ומתבגרים במשפחה. כי הקוראים עוברים יחד עם הגיבורה את התהליך שבו היא מבינה שעולם המבוגרים סביבה לא מושלם ואי אפשר לצפות שהוא יהיה כזה, וכי היא מפרקת את הסטיגמה שקיימת סביב טיפול פסיכולוגי ובעיות שמקורן בנפש.

לגילאי 12 ומעלה.

עריכה: עפרה גלברט־אבני

אני רוצה לדעת עוד!

 

5. תיק נוער 1: סיכון כפול / ליעד שהם


כי לאקשן טוב באמת אין גיל
ליעד שהם רוקם מותחן מעולה לבני נוער עם עיסוק בסוגיות חברתיות, יחסי משפחה מעורערים, עוולות שדורשות תיקון וגיבורים ונבלים מורכבים.
אבא של דנה הוא כל מי שנשאר מהמשפחה שלה, והיא חייבת להציל אותו. כדי לעשות את זה היא חייבת לפענח רצח מחריד, אבל ככל שהיא מתקרב לפתרון התעלומה היא כבר לא בטוחה שמי שהיא חושבת שביצע את המעשה הוא אכן הרוצח.

למה הוא נפלא? כי הוא מותח כמו סרט אקשן כבר מהעמוד הראשון, הוא לא מפחד לצלול לעומק של מצבים ודמויות.

לגילאי 13 ומעלה.

עריכה: מיכל פז־קלפ

אני רוצה לדעת עוד!

 

6. הספרייה הניידת ממריאה / ציפור פרומקין


ולאלה שכן אוהבים פנטזיה
הנה אחד מתוק, אנושי ומקורי, שופע קסם ודמיון על פנטזיה ועל ספרים: סופי ודודתה עדה מעוררות לחיים ספרייה ניידת שהספרים בה חיים. הספרייה הזו היא בדיוק מה שתושבי העיר X זקוקים לה.
תחת ידיה של סופי הופכת הספרייה לאמבולנס לספרים במצוקה, ורכב הצלה וכמובן - לאמצעי הטוב ביותר שיש להשיג בעזרתו הרפתקאות!

למה הוא נפלא? ספרים, הרפתקאות וקסם: מה צריך יותר כדי להנות מספר???

עריכה: לי עברון

אני רוצה לדעת עוד!

 

7. אפלות / סיגלית דיל


מלכת האימה לילדים ולנוער
סיגלית דיל היא אלופת המסתורין, קוסמת המותחנים לילדים ונוער; שהכתיבה שלה לופתת את הלבבות הצעירים ולא משחררת אותם עד העמוד האחרון!
הוריה המאמצים של קורי מצאו אותה ביער. היא גדלה להיות ילדה חיוורת ומשונה ונראה שקור קיצוני לא מפריע לה. הדברים מתחילים להשתבש כשאמה נלקחת למוסד ואביה המהמר והמתעלל שולח אותה לפנימייה מיוחדת ואפלה שבה נשות צוות אכזריות רודות בנערות ובוחנות אותן בחיפושים אחר נערה אחת מיוחדת שגורל העולם תלוי בה.


למה הוא נפלא? כי מדובר בספרות שלא מוצאים הרבה כמוה בארץ, וסיפורי אימה זו דרך מעולה לעשות סובלימציה ועיבוד לפחדים ודחפים מודחקים.

מתאים לגילאי 12 ומעלה.

עריכה: הגר ינאי

אני רוצה לדעת עוד!

 

8. סודות בירושלים - שקט מצלמים / רונית לוינשטיין־ מלץ


3... 2... 1... אקשן!
רועי מסייע לאחותו בסרט הגמר של אחותו על ההיסטוריה של ירושלים. לאט לאט הוא נסחף לגלות דברים חדשים על העיר שלו דרך דמותו של יששכר אהרון, שחי בעיר והיה עוזר של סוחר בירושלים של המאה ה-19.
לאט לאט מתגלים בפניו יותר ויותר מסודותיה של העיר שחשב שהכיר, כולל סודות הקשורים למשפחתו שלו.

למה הוא נפלא? דרך העיסוק הקולנועי הוא מדבר גם לאלו מאיתנו שקשה יותר לנתק אותם מהמסכים ולוקח להם זמן לשקוע בספר, והוא מראה איך אפשר לספר את ההיסטוריה בצורה מעניינת ולא שגרתית.

מתאים לגילאי 9-13

עריכה: רינת פרימואני רוצה לדעת עוד!

 

9. רואים רחוק / אורנה בורדמן


רומן היסטורי? הם מתעניינים בדברים כאלה?
ברור שכן! כולם אוהבים רומנים היסטוריים טובים, והספרים של אורנה בורדמן צוללים אל לב התקופה ומביאים איתם את המנהגים, הריחות, הקולות והתחושות, וממחישים היטב איך זה היה להסתובב פה בארץ לפני מאות ואפילו אלפי שנים.
הרומן מתאר את התקופה התנ"כית של יישוב הארץ ואת סיפורו של שבט בנימין שנקרע ממלחמות אחים וגווע כמעט בגלל החרם על נישואין לבני השבט.


למה הוא נפלא?
כי זה סיפור אהבה מרגש עם עלילה פוליטית מסעירה שמתאר תקופה שפחות מדברים עליה ועוסק בסיפורים האנושיים שמאחורי הסיפורים הגדולים.

לגילאי 13 ומעלה

עריכה: עפרה גלברט־אבני

אני רוצה לדעת עוד!


 

בונוס: אגם הצללים / רוני גלבפיש!


לטבע הישראלי מגיעות פיות משלו
ספר שנותן לך כנפיים, במובן הכי מילולי שיש; רומן הרפתקאות ישראלי נפלא על שתי תאומות שנקלעות אל בין שני צדי המתרס של סכסוך ישן בין ישויות הטבע המגינות על המדבר לבין ישויות הטבע הצפוניות.
מעשייה מודרנית, יפהפייה ומלאת קסם שהיא גם שיר הלל למעיינות, החורשות, הנחלים והמדבר שלנו,, שאפשר ורצוי לקחת אותה לנסיעות כמדריך טיולים, ברגע שנוכל שוב לטייל.

למה הוא נפלא?
כי הנה יש לנו פנטזיה אפית לגמרי משלנו, עם שפה יפהפייה ועשירה, מסע התבגרות מלא קסם, כאב ויופי שמתרחש בנופים שנשקפים אלינו מחלונות הבית, וכשהקורונה תיגמר נרוץ אליהם בחזרה ונוקיר אותם אף יותר מאשר קודם.

לגילאי 11 ומעלה

עריכה: שמעון ריקלין וצפריר בשן

אני רוצה לדעת עוד!


לספרי נוער נוספים

לעוד ספרות ישראלית
הידעת? כל האתר שלנו במבצע!

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות