הז'אנרים
כל הז'אנרים
8 ספרים לכבוד יום בריאות הנפש העולמי
10/10/2021 10:12

ה-10.10 הוא יום המודעות העולמי להתמודדות נפש, והוא כאן כדי להזכיר לנו שאין חסינות מפני מחלות נפש, שהן חמורות לא פחות ממחלות פיזיות ושאם ברצוננו להפוך לחברה טובה וצודקת יותר עלינו להכיר במחלות הנפש ככאלה ולדאוג לפרק את הסטיגמות, הדעות הקדומות וקשר השתיקה סביב הנושא החשוב הזה.

הנה שמונה דוגמאות לספרים שעושים זאת היטב וברגישות:

 

חשכה נראית / וויליאם סטיירון

אחד הספרים ששינו את התפיסה של דיכאון בתרבות ובחברה. הסופר ויליאם סטיירון שסבל מדיכאון בעצמו לא רק מדבר עליו בפתיחות חשופה ופגיעה, אלא גם עושה זאת בצורה כזו שמצליחה להראות כיצד הדיכאון נראה מבפנים, להעביר במלואה את החוויה של הסובלים מדיכאון.

ספר חובה לכל מי שרוצה לקבל הבנה טובה יותר של המציאות היומיומית של מתמודדי נפש.

תרגום: יהודה מלצר

עריכה: מולי מלצר

 

רעב / רוקסן גיי

הכוכבת העולה בשמי הספרות, רוקסן גיי, היא אחת הכותבות החדות והישירות ביותר שאוחזות בעט היום, קול ספרותי עמוק וחשוב ומרהיב מאין כמוהו.

בספר הזה היא כותבת על ההתמודדות שלה עם פוסט טראומה מורכבת בעקבות פגיעה קשה מהילדות, שמשתלבת עם התמודדות יומיומית עם הפרעת אכילה בולמוסית בחברה שמקדשת רזון. זה הסיפור של הנפש שלה שאותו היא מספרת דרך הסיפור של הגוף שלה, וכיצד הטראומה מנתקת בין השניים.

תרגום: דבי אילון

עריכה: אסף שור

 

רשימה לא סופית של הפחדים הכי איומים שלי / קריסטל סאתרלנד

כולנו פוחדים ממשהו. פחדים מקיפים אותנו כל הזמן, נמצאים לא רחוק בשולי התודעה, ולפעמים המנגנונים שפיתחנו על מנת להתמודד איתם לאורך שנות אבולוציה ארוכות פונים נגדנו ותוקפים אותנו כמו מחלה אוטואימונית שבה הגוף תוקף את עצמו.

זה מה שקרה לאסתר סולאר, שמשוכנעת כי קללה מוטלת על משפחתה, שכל אחד ואחד מהם כלוא בידי הפחדים שלו. לאסתר עצמה יש רשימת פחדים משלה, ארוכה כאורך הגלות אותה היא מקפידה לרשום במחברת. מפגש אל צפוי עם נער מוכשר להפליא גורם לה להתחיל להסתכל אחרת על הפחדים, על משפחתה ועל עצמה. 

תרגום: תומר בן אהרון

עריכה: מורן שין 

 

מיכאלה / מירה מגן

"מה הבעיה, פשוט תפסיקי" אמר כל אדם שלא סבל מהתמכרות קשה.

אבל יותר משזה סיפור על התמכרות זה סיפור על שתי אחיות, האחת אמידה ומוצלחת, מוקפדת בכל מעשיה ומראיה ותמיד שואפת לעשות את הדבר הנכון. השנייה אלכוהוליסטית חסרת תקנה שהשוטרים מביאים באמצע הלילה אל סף דלתה של אחותה.

זה סיפור יפהפה ונוגע ללב על יחסים משפחתיים מורכבים, על כאבים מן העבר שזולגים להווה על הסתרות וסודות וגילוי האמת והרגש מאחורי המסכות והתדמית.

 עריכה: יגאל שוורץ

נפש בשיקום / אייל חלד

מהו ההבדל בין נפש של אדם המתמודד עם מגבלה לאדם שאינו מתמודד עם מגבלה? אז זהו, שאין הבדל כזה.

הספר הזה מתאר מקרים של התמודדות פסיכולוגית עם קשיי היומיום של אנשים רגילים לגמרי המתמודדים עם מגבלה בעולם שלא תמיד מונגש או מותאם לבעלי מוגבלויות, ובחברה שבה אחד המשאבים החסרים ביותר הוא הבנה ואמפתיה למצוקותיו של האחר או אפילו ידע בסיסי מאוד על המגבלות השונות וההתמודדות איתן.

מפוסט טראומה ופגיעות שונות מפיגועים ומלחמות, דרך מגבלה מולדת או מחלות שמותירות צלקות שאינן גופניות בלבד, "נפש בשיקום" מתאר את הדרך הטיפולית שעוברים ילדים ובוגרים בתהליכי שיקום.

עריכה: הלית ינאי לויזון 

 

לאהוב אותי / יעל רון יעקובי

לאהוב אותי: 1 מיתוסים רעילים על הפרעות אכילה: 0

"לאהוב אותי" מכניס נוק אאוט לכל המיתוסים הרעילים על הפרעות אכילה, ומראה שהבסיס שלהן עמוק בהרבה מ"הלוואי שהייתי נראית כמו דוגמנית", מבלי להתעלם מהדימויים הרזים שאותם אנחנו מאדירים כנחשקים בלי שתוצג לנו כמעט שום אופציה אחרת.

זה סיפורה של מאיה, שיכולה להיות כל אחת מאיתנו בנעוריה, והמסע שלה לטיפול בהפרעת האכילה שלה במרכז "רקפת".  זה סיפור על ההתמודדות האמיתית מאחורי ההפרעה שלא מצמצמת את המטופלות לגוף בלבד וצוללת לעומקן של הסיבות האמיתיות שבגללן צעירים רבים כל כך מפתחים הפרעות אכילה שונות.

עריכה: אלינוער רבין

הרואין / אליענה אלמוג

בסוף שנות השמונים, ליאורה ונינה נפגשות בבית הספר והופכות לחברות הכי טובות.
אבל די מהר ליל נחשפת לצד האפל והאלים בחייה של נינה, ומסע השיקום שלהן לגרמניה מידרדר עד מהרה לתהומות של יחסי תלות קשים.

האם לליאורה יש די תעצומות נפש להציל את נינה מעצמה? האם נינה רוצה להינצל?

זהו סיפור התבגרות שקשה להתנתק ממנו, מסופר מנקודת מבטה של מי שהייתה פעם לאורה וכיום מטפלת בנערות ובנשים הסובלות מפוסט־טראומה מורכבת.

עריכה: יגאל שוורץ

 

נרשם בגוף: מוח, נפש וגוף בריפוי מטראומה / בסל ואן דר קולק

 

גישה מהפכנית וחדשנית לטיפול הפרעת דחק פוסט־טראומטית, הממוקדת בגוף:

הפסיכיאטר בסל ואן דר קולק, מבכירי החוקרים בתחום בעולם, מציע לשלב בין הגישה הקונבנציונלית של תרופות ופסיכותרפיה לבין יוגה, מגע, מיינדפולנס ומדיטציה, נוירו־פידבק, ספורט ודרמה, וטוען שהיות שהטראומה נרשמת בגוף ומשפיעה על אזורים שאינם רציונליים, כך הטיפול חייב להיות גם באזורים הללו.

זהו ספר המרכזי והחשוב ביותר כיום בהבנת פוסט טראומה מורכבת, וקריאה מרתקת עבור מתמודדים, בני משפחותיהם ומטפלים.

תרגום: איריס רילוב

עריכה: זמירה גוטסמן

רק בריאות נפשית ופיזית לכולנו! לספרים נוספים בנושא דיכאון, חרדה והתמודדות נפשית

תגובות

הוסף תגובה

תגובות סגורות לפוסט זה