הז'אנרים
כל הז'אנרים
12 קלאסיקות שיגרמו לך להגיד: ''אין מצב שזה לא נכתב אתמול!''
29/05/2020 07:46

הקלאסיקות החוצפניות האלה פשוט מסרבות להעלות אבק בשקט על המדף כמו שקלאסיקות אמורות לעשות, ומתעקשות להישאר רלוונטיות גם היום.
קבלו 12 קלאסיקות שיגרמו לכם לבדוק שוב ושוב את שנת ההוצאה כי אין מצב שזה לא נכתב ממש אתמול:

 

בניניה מקיאוולי

אחרי מאה שנה אנחנו עדיין זקוקות לה: גיבורה נשית שנונה עם הרבה שכל המנסה למצוא את דרכה בעולם של גברים ומוכנה לעשות הכל, כולל הכל, למען הנשים שהיא אוהבת.

אני רוצה לדעת עוד!

מה ידעה מייזי

גירושים עם ילדים זה מסובך: הנרי ג'יימס היטיב להבין זאת גם כשגירושין היו big no no הרבה יותר מאשר היום. מהתיאור שלו של נישואין כושלים וגירושים קשים אף אחד לא יוצא ממש נקי.

אני רוצה לדעת עוד!

 

צפון ודרום

כמיטב המסורת הרומטית של השנים האחרונות: גבר נאה, אישה אמיצה ונחושה, ונחשו מה? הם לא סובלים זה את זו! אם זו לא התחלה של רומן עכשווי מלא תשוקה אני לא יודעת מה כן.

אני רוצה לדעת עוד!

 

אלף תשע מאות שמונים וארבע

ברור שזה נכתב רק אתמול: אחרת איך אתם מסבירים את זה שגם מי שלא צופה ב"אח הגדול" יודע בדיוק מה קרה ב"אח הגדול"? ואף מילה על פייק ניוז והסתה ברשת החברתית!

אני רוצה לדעת עוד!

 

אהבה וידידות

תחרה של המאה ה-19, חושניות של רומן עכשווי: ליידי סוזן היא שילוב מהפנט בין מתירנות מביכה לבין משחק לפי הכללים של התקופה. ויש לה הרבה מה לומר על גברים!

אני רוצה לדעת עוד!

 

חמדת

הגזענות עוד חיה ובועטת, וכך גם הספרים שיוצאים נגדה: תרגום חדש ומצוין לקלאסיקה המצמררת של טוני מוריסון ששמה את כל סרטי האימה שראיתם בכיס הקטן.

אני רוצה לדעת עוד!

 

מיתולוגיה נורדית

הסיפורים העתיקים נראים כמו פנטזיה מודרנית ולא רק בגלל כריס המסוורת! הספר הזה מדגיש יותר מהכל את הצורך שלנו לספר ולשמוע סיפורים, ובגיבורים גדולים מהחיים.

אני רוצה לדעת עוד!

 

פחד

סופר שלא מפסיק להיות מהפכן: יחסים שבינו לבינה, נישואין כושלים, סודות אפלים וייסורי מצפון – סטפן צווייג היטיב כל כך להבין את המין האנושי!

אני רוצה לדעת עוד!

 

ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור

פארודיה פרועה? מסע חזרה בזמן? טווין עשה את זה קודם! כבר במאה ה-19 לקח מארק טווין את החלומות לחזור לימי הביניים ועימת אותם קלות עם המציאות.

אני רוצה לדעת עוד!

 

נשים קטנות

"זה לא מיושן ממש?" איך אני אגיד את זה? ובכן, לא. זהו סיפור התבגרות שעוסק בניסיון להגשים את עצמך ועדיין להישאר גם נאמן לעצמך וגם אדם טוב על הדרך. תגידו לי שזה לא מתאים להיום!

אני רוצה לדעת עוד!

 

של עכברים ואנשים ‏

נכון, סטיינבק נטוע עמוק בתקופתו, אבל הוא מלמד המון גם על תקופתנו שלנו בנוגע ליחס לחלשים בחברה, ולאופן שבו אנשים מצליחים איכשהו לרקום חלומות במציאות של מצוקה כלכלית.

אני רוצה לדעת עוד!

מנספילד פארק ‏

כן, אוסטן כתבה גיבורה עם חרדה חברתית לפני שידעו בכלל מה זו חרדה חברתית. היא חושפת באומץ מה עובר על אינטרוברטית בחברה שבה אירועים חברתיים הם "אם אתה לא שם אתה לא קיים".

אני רוצה לדעת עוד!

רוצה עוד כאלה? הם ממש כאן!

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות