הז'אנרים
כל הז'אנרים
שיר של טולקין ושל אוסטן: חוט של כסף מאת נעמי נוביק
30/04/2019 15:49

את הספר הקודם של נוביק, "עקורה" אהבתי עד כדי כך שכתבתי עליו ביקורת מפורטת בשתי פלטפורמות שונות. הצטרפתי לקבוצת הדיונים עליו והמלצתי עליו בכל מדיה אפשרית, כולל פנים אל פנים.


את "חוט של כסף" אהבתי אפילו יותר.

\

מלכתחילה חשבתי שאתחבר אליו בגלל ההתכתבות עם אחת המעשיות החביבות עליי; "עוץ לי גוץ לי" גרם לי לגלות בגיל עשר את האהבה למשחק ולהצגה כמו גם את החיבה לדמויות מצחיקות או משונות, את היכולת לצאת מתפקיד הנסיכה היפה, להיות אהובה ולהצליח גם בתור מי שאינה העלמה הנאווה ביותר בנשף (צחי נוי – אני חייבת לך על זה ביג טיים!).

[מר גולד, או רמפלסטילסקין מסדרת הטלוויזיה "היה היה פעם", עיבוד מוכר למעשייה הידועה]


נוביק לוקחת את המעשייה הזו ונותנת לה זמן ומקום, משחקת איתה ושוזרת אותה כמו חוט של כסף בעלילה אפית שמתרחשת בתוך הבית פנימה, קושרת בין קסם, סכנה, ממון ונישואין. כך יוצרת נעמי נוביק שילוב מנצח בין האפיות של טולקין לספירה הביתית של ג'יין אוסטן.

מרים, נערה יהודייה בעיירה פולנית היא בתו של מלווה בריבית שנאלצת לקחת על עצמה את העסקים של אביה. שמועה על היכולת שלה להפוך כסף לזהב מגיעה אל כוחות על טבעיים מקומיים ומאלצת אותה להתמודד עם סכנה איומה שמתחילה לרדוף אותה. אל סיפורה של מרים נרקמים סיפוריהן של בת איכר ואצילה עירונית, שלכל אחת מהן יש כוחות גלויים ונסתרים משלה.


הגיבורות שלה הן לא הכי יפות, והן לא צריכות להיות. יש להן די והותר תושייה, נחישות, מסירות, שקדנות ואומץ לב על מנת להסתדר בעולם דמוי המאה ה-19 בלי יופי סטנדרטי. מלבד זאת, נוביק מראה יפה כיצד תפקיד העלמה היפה הזקוקה להצלה לא תמיד חייב להיות שייך דווקא לאישה.


[לפעמים יש גם עלמים שזקוקים להצלה]


הכתיבה של נוביק עשירה, סוחפת ומופלאה בדימויים מהפנטים. היא מקימה לחיים עולם קסום של יופי וסכנה, מניחה לגיבורות בלתי נשכחות לפעול בתוכו. בדומה ל"עקורה", לא כל הסכנה היא אפלה על טבעית ומכושפת; למעשה, כמו במציאות, לרוב הסכנה נמצאת בבית פנימה – עבור נשים לפחות, ונוביק מראה היטב שאין בכוחם של ממון ומעמד להגן מפני הסכנות הללו.


אבל לא כל מי שמסוכן בהכרח מתכוון להיות כזה. יחסיה של נוביק עם המונחים של "טוב" ו"רע" עוברים שלבים שונים במהלך הסיפור, והקוראים צוללים יחד עם הגיבורים שלה דרך שלל רבדים ומורכבויות. מה שכן מסוגל להעניק הגנה מסויימת הוא הקסם האמיתי של הסיפור - הקשרים בין הדמויות. זה הצד האוסטני של הרומן. הקסם האמיתי נובע מהמשפחה, לא משנה אם נולדת בה או בחרת בה. למעשה, נוביק מראה שאפילו אם המשפחה הזו נבחרה בשבילך בלי מחשבה ובלי רגש אפשר להקים בה משהו חדש וטהור שיעמוד איתן בפני הזוועות והסכנה שבחוץ ובפנים.
בצד הטולקינאי של הסיפור נמצאות הסכנות של היער, של עולם הפיות הנמצא תמיד קרוב מכדי שניתן יהיה לחוש בנוח. הוא מסוכן ואפל, אבל הוא גם מושך ומופלא, והוא בהחלט לא מה שהוא נראה ממבט ראשון. הפיות של נוביק מסוכנות; הן הפיות החזקות של ימי קדם לפני שכתביו של שייקספיר והתקופה הויקטוריאנית הקטינו אותם לגודל של סנטימטרים ספורים, מתובלות במעט מן היצורים העל-טבעיים המאיימים מסדרת "שיר של אש ושל קרח" - ייתכן כי שני הכותבים הללו שואבים השראה ממקורות דומים. אבל הפיות של נוביק הן גם מורכבות ומגלות לנו צדדים שלהן שדומים יותר לבני האדם.

גם כאן כמו ב"עקורה", מקומן של המעשיות הסלאביות לא נפקד, ונוביק משלבת אותן בסיפור שלה, מפיחה בהן חיים מתוך אהבה וכבוד למסורת הסיפורית שמהווה את אחד מעמודי התווך של הז'אנר.


הקסם הזה, כצפוי, מוגש לכם בחסות התרגום הנהדר של יעל אכמון, מכשפת המילים שמצליחה להביא בכל פעם מחדש את השלג, החורף המיוער והקסם האירופאי היישר אל פתח דלתנו ולגרום לנו להרגיש מעט רוח קרירה על הפנים בעת שרב ישראלי להחריד.
כל הכבוד להוצאת תמיר-סנדיק על ההשקעה הרבה בספר הזה, הוא כל מה שציפיתי לו ואפילו יותר. אז אם אתם אוהבים ספרי פנטזיה ומתחשק לכם ללכת לאיבוד בתוך ספר לכמה שעות, וגם אם אתם לא אוהבים פנטזיה ורוצים לצעוד לתוך העולם הזה בצעדים קטנים, אני ממליצה בחום על הספר הקריר והנפלא הזה.


לכו על זה.

נ.ב. לפני שאתם נכנסים תצטיידו במזון, אתם תזדקקו לזה לנוכח תיאורי המאכלים שקשה לעמוד בפניהם.

לעמוד הספר

לספריה הקודמים של נעמי נוביק במבצע

לרשומות נוספות בבלוג

לעוד מדע בדיוני ופנטזיה

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות