הז'אנרים
כל הז'אנרים
שרלוק הולמס – מאחוריך!
21/08/2016 17:36

פלאביה דה לוס מגיעה בסערה ומשאירה אבק לשרלוק ופוארו גם יחד!

הסדרה הזו, שהספרים הראשונים שלה הם "המתיקות שבתחתית הפאי" ו"הגרדום בקרחת היער", היא אחת מסדרות המתח הכי טובות שיצא לי לקרוא.היא החזירה אותי לימי הקיץ בנערותי בהם הייתי יושבת וצופה יחד עם חברה ועם אימא בסדרה בלשית המתרחשת בכפר האנגלי השקט והרגוע.

גיבורת הסיפור היא פלאביה דה-לוס - ילדה בת אחת עשרה הגדלה בכפר אנגלי קטן בשנות החמישים של המאה ה-20, בת למשפחת אצולה מקומית המתקיימת בקושי מנכסיה המתפוררים. היא ילדה לא אהובה במיוחד – אמה נהרגה בתאונה אביה לא מאוד נוכח גם כאשר הוא בבית ואחיותיה מתנכרות לה על בסיס קבוע.

על פניו היא לא בדיוק החומר שממנו עשויים בלשים... אבל חכו שתראו את המעבדה שלה!

פלאביה היא יצור קטן ומופלא עם מוח חריף, חד וציני – בוגר בהרבה מכפי שנותיה במובנים מסוימים אף על פי שהיא עדיין ילדה במובנים אחרים. היא לימדה את עצמה את יסודות הכימיה במעבדת ניסויים מאולתרת משלה, והכי חשוב: יש לה לפלאביה משיכה בלתי מוסברת לצד המורבידי של החיים. אחרי הכל, כמה ילדות בנות 11 אתם מכירים שהתחביב שלהן הוא לפענח מעשי רצח בכפר הבריטי השליו?

זוכרים את הסדרה המיתולוגית "רציחות במידסומר"? עכשיו שימו גרסה צינית מאוד של הרמיוני גריינג'ר מ"הארי פוטר" בתור הגיבורה ותקבלו את "דג מלוח בלי חרדל".

אחד הדברים ששבו אותי תיכף ומיד הוא האווירה של הספר שמהדהדת את התרבות האנגלית לדורותיה, תרבות שאני כל כך אוהבת - מצ'וסר דרך וודהאוס וטולקין ועד לג'יי קיי רולינג; הספר משובץ רפרנסים לתרבות ולספרות האנגלית כמו פנינים קטנות באריג משובח. הכפר האנגלי ודמויותיו המשעשעות, המגוחכות, המסוכנות והנעימות נפרש תחת ידו של המספר בחיבה רבה.

ומעניין לעניין באותו עניין – הדימויים בספר כל כך חיים שאפשר ממש להישען עליהם בזמן שמתפוצצים מצחוק, באמת! התיאורים מנקודת המבט של פלאביה מלאי הומור שנון, הם מושכים את הלב ואת העין בהיותם מלאי צבע ושמחת חיים, למרות – ואולי בגלל, הציניות המופלאה שלהם.

הסיפור קולח ונפלא, מרגש ונוגע ללב ברגעים מאוד בלתי צפויים. בלתי אפשרי שלא להתאהב בגיבורה המתוקה, החכמה והצינית שכבר דוהרת על האופניים הנאמנים שלה בשבילי הכפר, להוטה לפענח את הרצח הבא ולהביא את הפושעים לדין!

הסדרה היא אמנם סדרה בהמשכים והדמויות המופיעות בספרים הראשונים יופיעו גם כאן – אבל אל דאגה: כל ספר לגמרי עומד בפני עצמו, ובכל אחד מהם מדובר בעלילה אחרת לגמרי כך שגם מי שלא קרא את הראשונים יוכל ליהנות מהציניות הבריטית להפליא של פלאביה.

 ואם בתרבות האנגלית עסקינן: הידעתם שביום חמישי הקרוב יתקיים בספרייה המרכזית במודיעין כנס מיתופיה, המוקדש ליצירות של שניים מגדולי הסופרים האנגלים ג'.ר.ר טולקין וג'.ק. רולינג?

אל תפספסו הזדמנות לשמוע הרצאות מרתקות, לפגוש שוחרי ספרות מכל הארץ בכל הגילאים ואפילו לקנות מזכרות מגניבות! 

לעמוד הספר

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות