הז'אנרים
כל הז'אנרים
למראית עין / ליעד שהם – כי מתחת לכל טירה מפוארת מסתתר מרתף עינויים...
09/02/2016 12:18

הרומן החדש והמומלץ של ליעד שהם סוחף כמו רוחות החורף המצליפות בלי רחמים בהתנחלות המבודדת העומדת במרכז הספר. גוטליב, הרב של הישיבה בהתנחלות, מחנך דגול ונערץ נמצא מת ליד המעיין שבו נהג לערוך טבילה בכל בוקר.

שני אנשים נשלחים לחקור את הרצח: האחת היא ענת נחמיאס, המוכרת מן הספרים הקודמים של שהם, שוטרת אידיאליסטית שקרנה ירדה מאוד בעקבות פענוח הרציחות ומעשי הנבלה האחרונים – ענת אמנם הוכיחה שהיא מקצועית מעל הכל, אבל היא לא היססה להסגיר את קרובי המשפחה של ארוסה, וגרוע מכך: במקום להכות על חטא ולהציג לעולם לב שבור היא העזה להיראות כמעט מיד כשהיא מבלה בחברת אחד הרווקים הנחשקים ביותר בתל אביב – מה הפלא שהנאמנות שלה מוטלת בספק? ענת, שכבר כמעט נואשה מלראות שוב את השטח ולחוש את האדרנלין, מוצאת את עצמה בצוות אחד עם יואב, בחור נאה מאוד המשדר כנות בהליכותיו וריחוק ביישני בהתנהגותו – והוא שונה מאוד מהגברים שענת רגילה לראות סביבה בדרך כלל. הוא משלים את הכשרתו בשב"כ, והוא גם במקרה בנו של הרב בהתנחלות שבה התרחש הרצח. יואב עזב את משפחתו ואת הדת לפני שנים כדי למצוא את דרכו בתל אביב, ועתה הוא חוזר לשם בנסיבות כמעט בלתי מתקבלות על הדעת.

החקירה שמנהלים ענת ויואב היא חקירה סמויה, מה שאומר שעליהם להעמיד פנים שהם בני זוג, ויואב בא להתנחלות כדי להציג את חברתו החדשה והתל אביבית ענת לבני משפחתו ההמומים. השניים עולים על רשת הדוקה של מעשי נבלה, שקרים, אלימות, איומים וסחיטה – הרצח של גוטליב הוא רק קצה הקרחון, וגם העניינים בין יואב לענת לא מצליחים להישאר מקצועיים לחלוטין...

זהו ספר שקשה להוריד מהידיים: לא רק בגלל העלילה הסבוכה והמרתקת, אלא גם בגלל שהוא חושף במערומיה את החברה הישראלית ולא חוסך ביקורת מאף צד של המתרס הפוליטי. הרצח של גוטליב מתחיל מחול שדים שבמרכזו מחלוקת ערכית ואידיאולוגית מורכבת. גורמים בעלי אינטרסים פועלים בהיחבא באופן שעלול להצית את האזור כולו, ומתחת לשלגים המקפיאים וחרף רוחות החורף העזות מסתתר הניצוץ שהגורמים הללו מחפשים, שבכוחו להבעיר את האש.

בנימה אישית יותר, מה שאני אוהבת בכתיבה של ליעד שהם זה את האופן שבו הוא מצליח לגרום לך לחבב מאוד את הדמויות. כמה משפטים בודדים יספיקו בדרך כלל כדי לגרום לקורא לחוש שהוא מכיר את הדמות וכדי לחוש כלפיה מגוון של רגשות, מסלידה ועד הזדהות עמוקה. שהם עצמו לא מפגין שום חשש להתעלל בדמויותיו כאוות נפשו; הוא לא עושה הנחות לאף אחד, ואף אחד לא בטוח – הקורא חי בתחושת חרדה מתמדת כלפי הדמויות החביבות עליו מתחילת הספר ועד סיומו.

ובנימה אישית אפילו יותר, עבורי היה מרענן מאוד לפגוש את ענת שהיא מעין סטריאוטיפ גברי המאפיין את גיבורי המותחנים, רק בדמות של אישה – היא עד כדי כך מגניבה שיש לה נערי-בונד משלה!! היא נמוכה ומתולתלת ולא מרשימה במראה החיצוני, וגם בזאת נמצא שהיא חורגת מן התבנית המוכרת של נשים בספרי המתח.

גם יואב מוצג באופן מעורר הערצה – המחבר מצליח לכתוב את הבחור המתלבט, הקרוע בין העולם הדתי של ההתנחלות לעולם החילוני התל אביבי בלי להפיל אותו לקלישאות ובלי להפוך אותו למעצבן במיוחד. שאר הדמויות אף הן כתובות היטב, בצורה מחושבת שהופכת אותן למעניינות. הבחירה של שהם לספר את הסיפור מנקודות המבט השונות של הדמויות מראה לנו את המעורבים בפרשה, על כל גווניהם ומורכבותם האנושית.

ספר מרתק, מותח ואף מרגש לעתים, מומלץ במיוחד לחובבי מתח ופוליטיקה אבל בהחלט לא רק להם.

לרכישת הספר

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות