הז'אנרים
כל הז'אנרים
מטא על זה - ספרים על ספרים!
07/10/2016 14:35

אני מתה על ספרים שעוסקים בכתיבה וספרות.

אני אוהבת את הצליל הזה ששומעים כשהקיר הרביעי נסדק.

אני אוהבת כשהמחברים מנסים לומר לי משהו על תהליך הכתיבה, על המאבקים וההצלחות של כותבים, דרך הסיפור.

מבחינתי אין רשומה מתאימה מזו לקראת ראש השנה, או פשוט תחילת הסתיו. זמן של התכנסות שבו אנחנו בוחנים את עצמנו. אז הנה הגיע הזמן להציג בפניכם את הספרים שבעיניי חושפים את ה"טריקים" שמאחורי מעשה הקסמים הזה שנקרא כתיבה, אם כי בחלק מהמקרים פשוט מראים לנו שאין פה טריקים - זה באמת קסם. והוא מגיע במגוון של צורות, צבעים וז'אנרים

מעריצה / ריינבו ראוול

מעבר לסיפור התבגרות יפהפה, אהבה ראשונה, יחסים סבוכים בתוך המשפחה והתייחסות רגישה ונוגעת ללב להפרעות נפשיות, זהו ספר על האמנות העדינה של יצירת סיפור.

הכתיבה עצמה, כמו גם תופעת ההערצה לסדרות של ספרים בסגנון "הארי פוטר" ו"דמדומים" נפרשת בספר הזה במלוא מורכבותה.

בדרכה העדינה ומלאת החמלה ראוול מעלה סוגיות שונות הנוגעות בכתיבה – התמודדות עם עודף משימות, מחסומי כתיבה, הסיבות שבגללן אנשים מרימים את העט ומתחילים לכתוב, מחירה של הערצה ופרסום וההבדלים התהומיים בין ספרות מעריצים לגניבה ספרותית.

שורה תחתונה: מדובר בספר נפלא למי שעושה צעדים ראשונים בכתיבה.

 

חולצות אדומות / ג'ון סקאלזי

מדע בדיוני הוא האיחוד המושלם בין מדע לספרות, איזון מושלם בין השכל והרגש.

או, לפחות, כך זה אמור להיות ביצירות מדע בדיוני שכתובות היטב.

הבעיה היא שכל אחד שיש לו מקלדת היום יכול להתיימר לכתוב מד"ב, גם אם הוא מצטיין רק באחד מהשניים האלו, או במקרה הגרוע ביותר - באף אחד מהם. ועל הסוג האחרון סקאלזי מסתלבט בספר הזה חופשי.

היריבים האמיתיים בספר הזה הם לא רק מפלצות וחייזרים אימתניים, קציני ספינת חלל מושחתים וכוכבי לכת עוינים. עד מהרה מתגלה כי הרחק מתחת לסאבטקסט שוכן דבר מה גרוע בהרבה: כתיבה עצלנית ורשלנית, עלילה מלאה חורים שחורים ששואבים מהאוויר את כל ההיגיון, נסיבתיות בלתי מתקבלת על הדעת, היעדר תחקיר מדעי ראוי, ועוד רעות חולות שכותבים, מתחילים כמו גם ותיקים, נאבקים בהן.

שורה תחתונה: פארודיה נפלאה, שנונה ומצחיקה שעניינה כתיבת מדע בדיוני ראוי לשמו.

תחרה וצבע / אילת סווטיצקי

אמנות מתעלת את הכאב – בין אם מדובר בכתיבה או בציור, הבעה עצמית לסוגיה יכולה להוות פורקן כאשר הכאב שמרגישים גדול מכדי להכילו.

מעבר ליחסים הסבוכים שלה עם עצמה ועם בן סטורם, הגבר הבריטי הנאה שמסתיר בשרוול סודות רבים משלו, מנהלת גיבורת הספר טליה בלום מערכת יחסים גם עם דרכי ההבעה העצמית שלה – הציור שלה וכמובן הבלוג.

הבלוג החושפני והסקסי של טליה הולך וצובר קוראים. הכתיבה, כמו האוכל והסכין, הם ידיד ואויב עבורה. הם מקור לנחמה ולכאב, הם התמכרות, הם החיים עצמם. האנונימיות של הבלוג מאפשרת לטליה לחשוף את עצמה כפי שמעולם לא עשתה קודם לכן. הכתיבה משחררת אותה מהכבלים של העבר, אבל מהר מאוד היא מגלה שכדי להמציא את עצמה מחדש היא תצטרך לגלות את עצמה קודם.

שורה תחתונה: הכתיבה שלובה בחייה של טליה לבלי הפרד, ובכך חושפת אמירה מעניינת מאוד של המחברת על מקומה של הכתיבה בחיים שלנו אנו ועל כוחה ההרסני והמרפא של המילה הכתובה.

מאחורי ההר / מאיה ערד

מאיה ערד מצטיינת ביכולתה להכניס את הקורא לאווירה של הספר. אני מעריכה אותה על כך כפליים כי היא עושה זאת דרך כתיבה על סופרים וספרים ששמותיהם גורמים ללב שלי לפרפר בהתרגשות.

הגיבורים שלה הם מומחים לספרות ומביאים את העבודה אחריהם לתוך חייהם הפרטיים – לעתים באופן מילולי.

בספרה הקודם "העלמה מקזאן" עסקה ערד ברווקות מאוחרת, ואזכרה לשם כך את ספריהן של סופרות מהמאה ה-18 וה-19, ג'יין אוסטן ושארלוט ברונטה. בספרה החדש, "מאחורי ההר", שמה ערד את הדגש על ספרי המתח ומכניסה אותנו לאווירה בהתאם. מחיי המשפחה הסבוכים של הגיבור הראשי, דרך סופ"ש מבודד בבקתה יער מושלג ועד לתעלומה המסתורית הקשורה, כמו תמיד, באנשים עשירים ומושחתים.

ערד משתמשת בקלישאות הז'אנר בזו אחר זו, בוחנת אותן תחת מיקרוסקופ, שופכת אור על דרכים חדשות לקרוא את המותחנים הישנים וגם החדשים שיוצאים לאור חדשות לבקרים.

שורה תחתונה: מומלץ ביותר עבור חובבי המתח שיודעים עמוק בלב שמותחן יכול להיות גם ספרות יפה.

מנדל של הספרים / שטפן צוייג.

אי אפשר באמת לכתוב על הקסם שמהלכת כתיבתו של צוויג על הקוראים. כל מילה שאכתוב תרגיש כמו אנדרסטייטמנט.

זהו ספר חשוב מאין כמוהו על ספרות וזיכרון. זהו ספר על כוחן של המילים לחרוץ גורלות לשבט או לחסד, לחיים או למוות. זהו ספר על כוחה המיסטי של הכתיבה, על הצורך העמוק בעלילות וסיפורים שהופך אותנו לאנושיים.

שורה תחתונה: פשוט תקראו.

 

 

שתהיה לכולנו שנה של לימוד וצבירת ידע, של גילויים חדשים ושל קריאה מהנה!

להמלצות נוספות בבלוג

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות