הז'אנרים
כל הז'אנרים
מקום שם רובצים הצללים
03/08/2016 18:09

מצד אחד, בסך הכל מדובר בספר מתח די סטנדרטי – העלילה די צפויה מראש, הכתיבה שלו לא יותר, יומיומית למדי ונטולת ביטויים שמשאירים את הקורא בפה פעור מרוב יופי. מתח שגרתי לגמרי בסך הכל.

מה שלא שגרתי אצלו הוא הנושא, ומהבחינה הזו אני כבר אומרת לכם, ספר מתח כזה עוד לא יצא לכם לקרוא.

מדובר בתעלומת רצח של חוקר אקדמאי מומחה בסאגות איסלנדיות. הבלש שנשלח לפענח את התעלומה הוא מאגנוס ג'ונסון, איסלנדי במקור אשר חי בארה"ב כמעט כל חייו. הוא גדל על הסאגות האיסלנדיות – ועתה הן כאילו קמות לתחייה לנגד עיניו.

פרטי החקירה של הרצח הבלתי מוסבר הזה הולכים ונעשים יותר ויותר תמוהים, מתרחקים מן המציאות לכיוון העל-טבעי. ייתכן שמדובר פה בתגלית שעשויה להפוך עולמות – ההשראה לספרי "שר הטבעות" המפורסמים ואולי אף פריט קסום מהעולם העתיק, שערכו לא ניתן למדידה.

מה שייחודי כל כך בספר הזה הוא הגבול הדק בין מציאות לדמיון ההולך ומיטשטש לעיני הקוראים. במרבית ספרי המתח אנו כקוראים מצפים למצוא הסבר הגיוני להתרחשויות המסתוריות – ואילו כאן דווקא התשובה ההגיונית היא התעלומה הגדולה מכולן.

מבחינה זו הספר הזה מאתגר מאוד את התפיסה ואת אופן הכתיבה של ספרי המתח הסטנדרטיים, והופך את הספר הזה להרבה פחות נוסחתי מאחרים בז'אנר.

סיבה נוספת לכך שאהבתי את הספר היא שהוא בכל זאת מעורר מחשבה, בעיקר לגבי השאלה היכן באמת רובצים הצללים. על אף העיסוק של הספר בעל-טבעי, במיתולוגיה ובפנטזיה, הצללים של העולם האמיתי כמו קנאה בין אחים, יחסים עכורים בין הורים וילדים, רגשי נחיתות וכאב הדחייה - הצדדים האפלים שנמצאים בכל אחד מהדהדים בעלילה העוסקת בעל-טבעי ובפנטזיה. הספר הזה מצליח לחבר בין הפנטזיה למציאות וזה נפלא בעיניי.

עם זאת, בתור ספר שהוא מחווה למעריצים הצגת העולם של המעריצים היא בעייתית: הוא יוצר חלוקה גסה למדי בין מעריצים שמתחפשים ומתכתבים באינטרנט, אותם הוא מציג בצורה קומית, לבין המומחים ואנשי האקדמיה – בלי לקחת בחשבון שפעמים רבות יש חפיפה בין שני הדברים, כמו למשל במקרה שלי.

הספר מצליח לגעת בצורה טובה גם בנושא הדעות הקדומות והסטריאוטיפים, דרך דמותה של השוטרת השחורה (דמות מגנבה בפני עצמה). הגיבור שהגיע זה עתה לאיסלנד מארה"ב מתחיל לשוחח איתה באנגלית באופן טבעי ומגלה שהיא מקומית הרבה יותר ממנו למרות שהוא נולד שם. היא אומרת בקור שהיא לא יודעת מילה באנגלית ושהיא נולדה וגדלה באיסלנד כל חייה. בהצגת הסיטואציה הזו מפיו של גיבור שעסוק הרבה מאוד בשאלת הזהות והמולדת, יוצרת אמירה מורכבת ומעניינת.

וכמובן שתיאורי הנופים גורמים לחשק עז להזמין כרטיס טיסה לאיסלנד. עכשיו. מיד.

בשורה התחתונה – ממליצה לחובבי ז'אנר הפנטזיה כקריאה קלילה ומבדרת להעביר בעזרתה את הזמן, וכדי לקחת הפסקה מסאגות אפיות כבדות. לחובבי ז'אנר מומלץ מאוד לבקר גם בכנס מיתופיה העוסק ביצירות פנטזיה ומאורגן על ידי עמותת טולקין הישראלית. 

 

לעמוד הספר

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות