הז'אנרים
כל הז'אנרים
ראיון עם ליאור צורף
01/06/2015 21:39

נא להכיר: ליאור צורף, המחבר של המוח המשותף : האיש שטוען שהחברים שלכם ברשתות החברתיות יכולים לשנות לכם את החיים, להפוך לקהילה של מומחים בכירים בשירותכם – וגם מנסה את הטענה הזו על עצמו, ומצליח בגדול. בהתאם לרוח הספר "המוח המשותף" ועיסוקו בחכמת ההמונים, החלטנו שאת הריאיון עם ליאור יערכו ההמונים החכמים ביותר שאנחנו מכירים: חברי עמוד הפייסבוק שלנו. הזמנו אותו להתארח בעמוד, ואת החברים – לשאול ולהתייעץ. התוצאה, ראיון מעניין ומגוון מאוד, לפניכם. קריאה נעימה!

כדי להתחיל את השיחה כשכולם מבינים את כולם, תוכל להסביר בקצרה מה זה "חכמת ההמונים"?

חכמת ההמונים זאת תופעה שהתגלתה בסה"כ לפני כ-100 שנה. ביריד הומה אדם באנגליה הראו לאנשים שור ושאלו מה משקלו. אף אחד לא קלע למשקל השור אבל סטטיסטיקאי בשם פרנסיס גלטון אסף את כל התשובות וגילה שהממוצע הוא בדיוק משקל השור. מאז אנחנו מכירים דוגמאות לחכמת ההמונים כמו ויקיפדיה ו-וייז. הטענה היא שבתנאים מסוימים, המונים יכולים להיות חכמים יותר מכל אחד מחברי הקבוצה. יש דוגמאות רבות כיצד המונים חכמים אפילו יותר מאשר מומחים. אני חוקר את התופעה הזאת בעידן הדיגיטלי ומנסה לראות ולהראות כיצד כל אחד יכול לעשות שימוש בחכמת ההמונים כדי לשפר את חייו.

"בכללי, מה המגבלות של חוכמת ההמונים? מתי זה לא מתאים?"

חכמת ההמונים עובדת רק אם מתקיימים כמה תנאים - ראשית, שיהיה המון גדול (בפייסבוק אני מדבר על מעל 250 חברים), קבוצה מגוונת, שאלה שהתשובה עליה מבוססת על חשיבה ושלא תהיה מניפולציה. אם אחד מהתנאים האלה לא מתקיים, אין חכמת המונים. לדוגמא, אין טעם לשאול "מה תהיה התוצאה בלוטו" כי התשובה לא מבוססת על חשיבה.

"אני אוהבת את מה שאתה כותב בפייסבוק בדרך כלל, ומנסה ליישם, ורציתי לשאול: איך זה שדווקא אנשים שאני כמעט לא מכירה נותנים את העיצות הכי מעניינות? תודה! ובהצלחה!"

שאלה מצוינת.... התשובה נעוצה במחקר שנקרא "עוצמת הקשרים החלשים" של פרופ מארק גרנובטר משנת 1973. הוא הסביר כיצד דווקא הקשרים החלשים שלנו, המכרים הרחוקים, הם אלה שיכולים לעזור לנו למצוא עבודה, לפתור בעיה או לקבל החלטות טובות יותר. אם זה מעניין אותך, אני ממליץ בחום לצפות בהרצאה הזאת שלו https://youtu.be/9l9VYXKn6sg

"אני תמיד מרגיש (אולי זה רק אני) שבקהל גדול יש יותר אנשים טפשים מחכמים. למה אתה אומר שלהתייעץ עם אלה זה חכם יותר מלהתייעץ עם מומחה?"

בכל קהל גדול יש אנשים חכמים יותר וחכמים פחות. המונים יכולים גם בהחלט להיות לא חכמים. קוראים לתופעה הזאת טיפשות העדר, ולצערי זה קורה בארץ לעיתים קרובות. בספר אני מסביר מה הם התנאים שבהם יש סיכוי גדול יותר לייצר חכמה מההמונים, אני גם מראה דוגמאות שבהם המונים חכמים יותר ממומחים. דוגמא אחת נפלאה היא האתר http://crowdmed.com , אתר שמצליח באמצעות חכמת ההמונים לפענח תעלומות רפואיות אחרי שרופאים מומחים לא הצליחו לפענח אותם. תעיף מבט.

"ליאור, האם יש 'מגבלה' סטטיסטית לפיה התשובות הופכות להיות המון? כלומר, האם אני יכול לדעת שפחות מ-5/10/250/1000 תשובות הן לא חוכמת המונים או שה כל עניין של תחושה ומבט בדיעבד?"

הי, חכמת המונים זה לא סטטיסטיקה. אין הגדרה למדגם מייצג או תנאים כמותיים נוספים. יש חשיבות לגודל ההמון למגוון שלו וכמובן לכך שאין מניפולציה. אני פותח את הספר עם הסיפור של דבורה, אמא לילד בן 4 בניו-יורק ששיתפה תמונה של הפנים של הבן החולה שלה ושאלה מה יש לו. היא קיבלה עשרות תגובות אבל רק שלושה נתנו לזה שם ואמרו לה שכנראה שיש לו מחלה נדירה בשם מחלקת קוואסקי. שלוש תגובות זה לא הרבה, אבל בגלל שלא היו כמעט תגובות אחרות ספציפיות, זה היה מספיק כדי להעלות חשד ובסופו של דבר להציל את חיי הילד שלה.

"יש לך יותר מ-5,000 חברים בפייסבוק, כדאי להחזיק הרבה חברים? זה לא הופך את פייסבוק לבלאגן אחד גדול? ולא אכפת לך מהפרטיות?"

דבר ראשון, בוודאי שאכפת לי מהפרטיות שלי. את רוב מה שקורה לי, אני לא משתף בפייסבוק. אבל, וזה אבל גדול, להמון גדול (ו-5000 זה המון גדול מאוד), יש ערך עצום. בכל מקרה שתחליט לשתף ולשאול את ההמון שאלה, תראה כיצד אנשים מסייעים לך לקבל את ההחלטות הטובות ביותר.

"הי, תודה שאתה עונה. יש לי מעל 400 חברים בפייסבוק. אבל כשני רוצה להתייעץ על משהו עונים 2-3 תגובות ותמיד אותם אנשים". (תוספת שלנו: מה אפשר לעשות?)

שאלה נפלאה. כדי לקבל תשובות, צריך קודם כל לנהל מערכת יחסים בריאה עם ההמון. הדבר העיקרי שצריך לעשות זה לתת ערך. כלומר - לא רק לשאול או לפרסם סטטוסים כדוגמת "התעוררתי". צריך לתת ערך באופן עקבי, ואז כאשר שואלים שאלה, מקבלים יותר מ-2 תשובות. עוד טיפ - חשוב איך לשאול. שאלה צריכה להיות קצרה ומעניינת. יש בספר פרק שלהם עם דוגמאות לשאלות טובות ושאלות פחות מוצלחות.

"אתה אף פעם לא מקבל עצות גרועות?"

ראשית, ההחלטה האם עצה היא טובה הוא פחות מוצלחת, היא שלי. בוודאי שיש עצות פחות טובות, אבל אם מישהו נותן עצה והיא זוכה להרבה לייקים, אני לא חייב לקבל אותה, אבל אני לוקח אותה במלוא הרצינות. ואם אני לא מקבל אותה, אני חושב טוב טוב למה. השיטה הזאת נקראת Open Innovation - כאשר מחפשים רעיון יצירתי, יש הרבה רעיונות ומי ששואל מחפש את הרעיון הטוב ביותר.

"הי ליאור, רציתי לדעת האם לדעתך שימוש בחוכמת ההמונים מתאים לכל סיטואציה? גם לשאלות ונושאים מורכבים?"

באיסלנד עשו שימוש בחכמת המונים כדי לכתוב חוקה. זה נשמע לי משהו לא פשוט. יש דוגמאות רבות כיצד חכמת המונים עוזרת במחקר רפואי ופותרת שאלות שחוקרים לא מצליחים לפענח (אני מזכיר דוגמא אחת כזאת בספר). גם וויקיפדיה זאת דוגמא שבה חכמת המונים מייצרת תשובות לא פשוטות בנושאים מורכבים.

"איך אפשר להתייעץ כמו שאתה אומר אבל לא כל כך מול כולם כמו בפייסבוק, נגיד על דברים אישיים כמו בריאות שאני לא רוצה שידעו?"

שאלה מצוינת. יש לא מעט אתרים שמאפשרים לשאול באופן אנונימי. הדוגמא הבולטת היא Quora . ממליץ לבקר שם בכתובת http://quora.com. לקבלת כל האתרים עליהם אני ממליץ לשימוש בחכמת המונים, כנסו לאתר http://mindsharing.info/resources .

"הי ליאור, האם אפשר לשתף ילדים בנושא חוכמת ההמונים? כלומר, האם ניתן להנחות את הילד בגילאי ביה"ס היסודי להשתמש בכלי הזה לקבלת ההחלטות. אם לא מדוע, ואם כן כיצד? תודה"

אני תמיד מתפלא לקבל תגובות לספר מבני נוער שאומרים לי שהם עושים שימוש רב בחכמת המונים, רק שהם לא ידעו שיש לזה שם. עבורם השימוש בכלים דיגיטליים זה משהו מאוד טבעי וברור. לגבי ילדים קטנים יותר, אני ממליץ לנהוג בזהירות. בכל מה שקשור לחשיפה באינטרנט, יש יתרונות רבים אבל גם סכנות. כל דבר בזמנו...

"קשור ולא קשור. מה היה השיקול שלך להוציא גם ספר מודפס וגם ספר דיגיטלי?

כדי לחדד את השאלה אפרט: נניח שיש לי סכום נתון. היכן כדאי להוציא אותו, במהדורה מודפסת או דיגיטלית?" במקרה שלי זאת היתה החלטה של הוצאת הספרים. בראש ובראשונה עבדנו על ספר מודפס, ואז אני מבין שזה תהליך יחסית פשוט להמיר לגרסה דיגיטלית. בארה"ב אם אני לא טועה כבר 10-20% מהאנשים רוכשים גרסאות דיגיטליות [הערת העורכים: מעל 50% מההוצאה על ספרים בארה"ב היא על רכישת ספרים דיגיטליים]. בארץ זה עדיין פחות פופולארי אבל אני מקווה שהמגמה תתפוס. בכל מקרה, הנה לינק לגרסה הדיגיטלית: http://j.mp/GBMoahMeshutaf

"קראתי את הכתבה שלך ואמרת שם שאין כזה דבר מחסום כתיבה ומהניסיון שלי ושל הרבה אנשים דווקא יש מאוד. אז מה זאת אומרת? אם ניצחת אותו אני (ועוד הרבה כותבים) רוצה לדעת איך! :) "

בוודאי שיש כזה דבר מחסום כתיבה. בכתבה שפורסמה אמרתי שאחרי שהבנתי שיש כזה דבר מחסום כתיבה, התייעצתי עם ההמונים מה לעשות כדי להתמודד אתה. העצה שחזרה על עצמה רוב הפעמים (זאת התובנה הקולקטיבית של ההמון) היתה שכדאי לי לצאת מהבית/המשרד ולכתוב במקומות שמעוררים בי השראה. מאז התחלתי לכתוב ליד הים והפלא ופלא, הכתיבה זרמה במהירות.

"היי, ליאור. הגשמת חלום ענק: הרצית ב- TED. האם חששת שלאחר חלום כזה גדול, יהיה קשה להגשים חלומות קטנים יותר? או חששת שלא תוכל לשמר את המומנטום? או שאין כזה דבר 'חלום קטן'?"

אחרי ההרצאה ב-TED הרגשתי בדיוק ההיפך. הבנתי שכל עוד יש לי חלומות, אוכל להגשים כמעט כל חלום בין אם הוא קטן או גדול. זאת אולי התובנה הגדולה ביותר שהייתה לי אחרי שחזרתי מארה"ב. למה רק בגיל 40 הרשתי לעצמי לחלום בגדול? לא חבל על הזמן? מאז אני מגשים חלומות קטנים (לדוגמא, כשהייתי ילד חלמתי להיות מקרין בבית קולנוע. לפני שבועיים בניתי חדר קולנוע ביתי בבית) וחלומות גדולים יותר (בשבוע הבא אני טס להשיק את הספר בדרום קוריאה, מי היה מאמין...).

י ליאור - אז מה החלום הגדול הבא? לאן הכי היית רוצה להגיע עם חוכמת ההמונים - בשנה הבאה? בעוד עשור?

אוי... שאלת השאלות... בואו נתחיל מהטווח הקרוב. בשבוע הבא אני טס לדרום קוראה להשיק את הספר מתורגם לקוריאנית. בשנה הקרובה (טפו טפו) מופק סרט דוקומנטרי על התופעה אחרי שצוות שלם עקב אחרי בהשקת הספר בארה"ב. אבל החלום הרחוק יותר הוא להיות מורה. הדבר שאני הכי אוהב לעשות זה לדבר עם ילדים. התירוץ הוא לספר להם על חכמת ההמונים, אבל הסיבה האמיתית היא לאפשר להם להאמין בעצמם ולהגשים את החלומות שלהם. כשאני הייתי בתיכון וסיפרתי למורה שלי שהחלום שלי זה ללמוד בטכניון, הוא צחק עלי מול כל הכיתה. סיימתי תואר ראשון ושני בהצטיינות בטכניון ונזכרתי בו. חשוב לי להראות גם לתלמידים הפחות טובים (אני הייתי תלמיד בינוני) שכל אחד מהם יכול להצליח אם הוא ישקיע ויעשה את מה שהוא אוהב... תודה על השאלה הנפלאה.

המון תודה לכל השואלים, ולליאור צורף על התשובות המחכימות! עוד (הרבה) בספר "המוח המשותף": http://j.mp/GBMoahMeshutaf

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות