הז'אנרים
כל הז'אנרים
למה הוא עושה את זה - הספר שיכול להציל חיים
03/05/2016 11:52

בנקרופט בוחן בספר זה את אחד הנושאים הטעונים והכואבים ביותר שהרשויות למרבה הצער נוטות לרוב להזניח את העיסוק בו: התנהגויות שתלטניות, משפילות או מאיימות של גברים כלפי נשים במערכות יחסים.

בנקרופט הוא יועץ, מאבחן וחוקר אמריקאי, שכתב את הספר לאחר שטיפל באלפי מקרים של אלימות והתעללות במסגרת היחסים הזוגיים.

מדובר באחד המחקרים הראשונים מסוגם, בתקווה שאחרים יבואו בעקבותיו. הספר מתאר את התופעה הנרחבת של יחס מבטל ומבזה לו זוכות נשים בתוך מערכת היחסים שלהן. במקום לנתח את התהליך שעוברת האישה שחווה התעללות, בנקרופט יורד לשורש הבעיה ובוחן את דפוסי החשיבה, הנחות היסוד והאמונות הרווחות שמניעים את הגברים המתעללים במערכות יחסים.

מעבר לעובדה שמדובר בספר חשוב, מדובר גם בספר מאוד מאוד מעניין וקל לקריאה, למרות הנושא הכבד. ניכר שהכותב לא ייעד אותו לאנשי מקצוע ומביני דבר בלבד, שכן כל אחד ואחת יכולים לקרוא בו בשקיקה. לא מדובר פה במסירת עובדות יבשות גרידא; בנקרופט פורש את טענותיו בסגנון פשוט, קל מאוד להבנה ומרתק. הוא אף מדגים את טענותיו בסיפורים אישיים של מטופלים ונפגעות, המאפשרים לקורא לא רק להבין את הטענות ביתר בהירות אלא ממש להציץ אל תוך עולמם של הזוגות שבהם מתרחשת התופעה.

דבר נוסף שהופך את הספר לקריא ממש כמו ספר עלילה הוא הסדר הפנימי והארגון של החומר שבמקום ליצור עומס על הקורא מצליח לשאוב ולרתק אותו אל דבריו של בנקרופט הכתובים במעין פשטות מהפנטת.

הקריאה בספר מנפצת מיתוסים על ימין ועל שמאל, וחושפת את תפיסות העולם המסתתרות מתחת לאלפי ההצדקות והתירוצים שגברים שתלטנים וכוחניים מוצאים לעצמם כדי להצדיק את התנהגותם. המחבר מצביע על אלף ואחת הדרכים בהן המתעלל מתמרן את סביבתו כדי להשיג תמיכה ומציג את הכוונות האמיתיות מאחורי האמירות שנשמעות לעתים קרובות מאוד מפיהם של גברים מתעללים.

בנקרופט מציג גם פתרונות רבים ומגוונים בספרו. תמצאו בו עצות לנשים הנמצאות במערכת זוגית מתעללת, לבני משפחה וחברים של זוג כזה, וגם מידע שימושי מאוד עבור נשות ואנשי מקצוע העוסקים באלימות במשפחה כמו עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, משפטים, רפואה ועוד.

הספר הזה אינו רק תמרור אזהרה אלא גם צעד ראשון בדרך לפתרון אישי, מערכתי וחברתי. ספר חובה לכל מי שאכפת לו.

לעמוד הספר

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות