הז'אנרים
כל הז'אנרים
של מי המלך הזה בכלל?
14/09/2016 15:50

"המלך צ'ינגיס הראשון" זו פארודיה שנונה ומקסימה על מדינה רחוקה שאנחנו מכירים (אולי) מקרוב.

גיבור הסיפור הוא טוראן, גבר צעיר חי לבדו בארצות הברית לאחר שנתייתם משני הוריו זמן קצר לפני תחילת הסיפור. טוראן הוא בחור פשוט עם עבודה רגילה, שיכול היה להיות כל אחד ואחת מאיתנו. אלא שלאחרונה לא הולך לו כל כך; העבודה שלו משמימה, החברה שלו עזבה אותו והוא סיים כבר לקרוא את מלאי ספרי הפנטזיה שידידו היחיד שלח לו.

רגע לפני שגיבורנו מרים ידיים, הוא מקבל הודעה שמזכירה לו את מורשתו המפוארת: אביו היה בכיר מאוד בצ'ינגיסטן, מקורב, כך אומרים, למלך צ'ינגיס הראשון בכבודו ובעצמו. חברו הטוב ביותר, למעשה.

ועכשיו המלך רוצה את טוראן בחזרה בצ'ינגיסטן.

למרות השמועות האפלות על דיקטטורה רצחנית ומסוכנת, היעלמויות מסתוריות ומחנות לחינוך מחדש, מחליט טוראן לקחת את היד המושטת של הממשל הצ'ינגי ורוכש כרטיס טיסה חד כיווני, מותיר את ארה"ב עם העבודה המשעממת, האקסית היפהפייה וחופש הביטוי הרחק מאחור.

מה שטוראן מוצא בארצו הישנה-חדשה עומד להפתיע אותו, להלהיב אותו, לשנות אותו. 

האם עשה את הבחירה הנכונה?

מסווה המעשייה המתקתקה של הסיפור לא מחזיק מעמד זמן רב. מן ההתחלה ברור למדי שמדובר פה בביקורת שנונה, חריפה וצינית. אבל בעוד הסאטירה הפוליטית של הספר הזה ברורה למדי וכבר כתבו עליה לא מעט, בין השורות הוא אומר דבר מה נוסף שאליו ברצוני להסב את תשומת הלב. 

דומה כי המחבר מכיר היטב את ציפיותינו כקוראים ומציב סימן שאלה על כמה מהנחות היסוד שלנו לגבי כתיבה וספרות; בכתיבתו המופלאה מציג יונתן ילון סיפור מלא סתירות ושונה מכל מה שאנחנו מכירים.

ראשית, כקוראת נלהבת של דיסטופיות מאז "משחקי הרעב" (פחות או יותר) הרגשתי שאני יודעת למה לצפות בקווים כלליים. אחרי הכל, מדובר בממלכה חשוכה ואפלה עם דיקטטור שחולש על האומה ושולט ביד ברזל – ברור למדי שזוהי דיסטופיה אירונית ואפלולית. הגיבור שלנו יתחיל במקום טוב ויסיים במקום הכי רע שאפשר.

אז זהו, שלא.

בלי להגיד לכם שום דבר שיקלקל לכם את הקריאה, אני רק אגיד שהוא הצליח להפתיע אותי. ובספרות כמו בחיים - אני אוהבת שמפתיעים אותי  בעיניי הספר הצליח לפרוץ לגמרי את מוסכמות הז'אנר ולהציב סימן שאלה אחד גדול על האופן שבו אנו תופסים ספרות דיסטופית.

שנית, אם בז'אנר עסקינן, "צ'ינגיס" ייחודי ובולט מאוד בנוף הספרותי הישראלי. הגם שהוא כתוב כמעין מעשייה ועוסק בדיסטופיה – המשויכת במידה זו או אחרת לז'אנר הספקולטיבי, לא בדיוק ניתן לומר בפה מלא שהוא ספר פנטזיה.

עם זאת, נראה שילון מכיר היטב את ספרות הפנטזיה-מד"ב; הוא שוחה היטב בחומר ולא מהסס להשתמש במוסכמות, להגחיך אותן ולהיעזר בהן כדי לייצר אמירה מעניינת על ספרות ספקולטיבית  והיחסים המורכבים שלה עם המציאות.

הוא מספק לא מעט רפרנסים וקריצות מהנות לחובבים (בעיקר בקטע מסוים הכולל שימוש בחרב, שמשעשע אותי עד עכשיו).

הרומן הקצר, המצחיק והסאטירי הוא לא שגרתי בנוף של רשימת רבי המכר – וכולי תקווה שהוא הראשון מבין רבים אחרים שיבואו בעקבותיו.

יש משהו ב"צ'ינגיס" כמכלול שפשוט שובה את הלב. האיכות שלו היא בפשטות, בקלילות ובהומור שלו ובאופן שבו הוא מצליח להיות מתוחכם ולעורר מחשבה בעזרת כל אלו.

לעמוד הספר

להמלצות נוספות

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות