הז'אנרים
כל הז'אנרים
ממש לא ליזי בנט – על העלמה מקזאן של מאיה ערד
15/03/2016 10:22

"אחרי חיים שלמים של בריחה מהחלטה, עידית נאלצת לגזור גורלות, ואז לעמוד מול התוצאות של החלטותיה..."

הרומן של הסופרת הישראלית השנונה והמוכשרת מאיה ערד שואל שאלות אבל לא מספק את התשובות. הוא נותן לכל אחד ואחת מקוראיו להתחבט בהן, וזה לדעתי סוד הקסם שלו.

מה שהפליא אותי הכי הרבה הוא האופן בו משרטטת ערד את תוויה של הדמות הראשית בספר. קשה עד בלתי אפשרי ליצור בכתיבה גיבורה כמו עידית, נלעגת ומעוררת אמפתיה בעת ובעונה אחת. בעט מושחז וחותך אבל גם לעתים רך כמו ליטוף אימהי מתארת ערד גיבורה שקל מאוד להתנשא מעליה אבל גם קל מאוד להזדהות איתה, ושתי התחושות הסותרות הללו מלוות את הקורא לכל הספר כמעט עד לסופו.

עידית היא בחורה איכותית מאוד שפשוט לא מקבלת את מה שמגיע לה: החיים, חצופים שכמותם, לא הנחיתו עליה את המשרה האקדמאית שחשקה בה וגם לא שלפו בשבילה מתוך הספרים של ג'יין אוסטן את גבר החלומות שהגיע לה. ועידית, שיש לה משמעת-ברזל ובתודעתה כבר סללה לה את השביל בו תפסע לאורך חייה, תעשה הכל חוץ מלהתפשר.

כשהקולגה שלה, ענת, מנסה לשדך לה גבר שלדעתה עשוי להתאים לה, היא מניעה שרשרת של אירועים העתידה לקחת את הגיבורה למסע חוצה יבשות ונפשות וללמד את הגיבורה הרבה מאוד על כוחותיה וגם על מגבלותיה.

מצבה של גיבורת הרומן הזה לא משתנה מקצה לקצה בן לילה כמו בסרט הוליוודי. השינוי מתרחש לאט ובהדרגה לאורך הרומן - על פני השטח נסיבות חייה לא השתנו כלל. מה שמשתנה זו הפרספקטיבה שלה, ובעולם שלנו שבו החיצוניות נעשית לדבר היחיד שחשוב נעים לפגוש בספר שמצליח לשקף לנו למרות הכל כיצד נראה שינוי פנימי כפי שהוא באמת.

כאמור, הספר הזה מפגיש אותנו עם הרבה מאוד שאלות – שאלות על עיצוב הזהות, על קבלה עצמית, על הצורך הבוער שלנו באישור חברתי ומקומנו בהיררכיה, על אמות המידה שלנו לפיהן אנו מגדירים הצלחה והחמצה, על נישואין וסקס ורומנטיקה, על קריאה וכתיבה בעולם שהולך ונעשה דיגיטלי ומטשטש את הגבולות כמעט בכל תחום, על הישגיות, על הורות, ועל תלות מול עצמאות.

זה לא עוד ספר חיפוש עצמי שמתיימר לגלות לנו בסופו מה יעניק משמעות לחיינו. אם לקרוא בין השורות דומה כי המחברת, כמו הדמות הראשית, מתעבת לייף-קואוצ'ינג בשקל. זהו סיפור על המפגשים האקראיים המסיטים את חייהם של הגיבורים ממסלולם הקבוע, או מאלצים אותם לבחור את דרכם בשעה שהם עומדים ומתלבטים על פרשת הדרכים.

הרומן גם נוגע בין השאר בחלק מן הנושאים הבוערים ביותר שמעסיקים את העולם כיום – זוגיות, פוריות, אימוץ וגידול ילדים, הגירה, בחירה בדרך חיים לא קונבנציונלית וניסיון להשיג עוד נתח מן האשליה שהחברה מוכרת לנו באריזה נוצצת שכתוב עליה "אושר".

נקודת בונוס מבחינתי: מפוצץ ברפרנסים לספרות קלאסית מכל רחבי העולם, בעיקר, אבל לא רק לג'יין אוסטן.

מהנה ומעמיק, ומומלץ מאוד מאוד, או במילים אחרות: היכן היית כל חיי?

לעמוד הספר

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות