הז'אנרים
כל הז'אנרים
מה קורא עם הנוער או: בחזרה למקורות
11/08/2016 16:49

חרף התחזיות הקודרות דווקא נראה כי בעשורים האחרונים הילדים והנוער מגלים מחדש את חדוות הקריאה. הרבה מאוד מחומר הקריאה שהם צורכים הוא ספרי פנטזיה, המשיבים אותם מבלי משים אל ערש התרבות – אל סיפורי המעשיות והמיתוסים העתיקים.

לכן, לכבוד הישורת האחרונה של החופש הגדול – לפניכם מספר המלצות שלא מהעולם הזה על ספרים דיגיטליים "לבני הנוער", שזקוקים מדי פעם למנוחה מכל החופש הגדול הזה עם המסיבות, הים, הטיולים והרשתות החברתיות.

למה "נוער" במרכאות? כי כולם יודעים שאנחנו ממש אוהבים את הספרים האלה גם אם כבר עברנו בהרבה את גיל 18....

מגנס צ'ייס והאלים של אסגארד 1: להב הקיץ

ריק ריירדן, מחבר סדרת פרסי ג'קסון הידוע והאהוב, עושה שוב את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב: לכתוב ספרי אקשן ופנטזיה לנוער ועל הדרך ללמד דברים מדהימים על מיתולוגיה ועל הגיאוגרפיה של ארצות-הברית. (אם אתם נוסעים לשם בקיץ קחו אתכם ספר של ריירדן כמדריך נסיעות, בחיי!)

הפעם מגנס צ'ייס, נער-רחוב מוזנח אבל קשוח שמעורר אמפתיה כמעט מיד בגישה הצינית שלו ובסקרנות הזהירה שהוא מפגין כלפי סביבתו, מגלה שהוא צאצא לשושלת מפוארת במיוחד ושקיים קשר דם בינו לבין האלים הנורדיים; נו, אתם יודעים - אלו שמופיעים בסרטים של מארוול, כמו ת'ור ולוקי, אותם חבר'ה מהמיתולוגיה שהשפיעה על הכתיבה של "שר הטבעות".

ריירדן כותב בקצב מטורף ומסחרר, והוא מתבל את הספר שלו באקשן, הומור (זה ברור כבר משמות הפרקים) ובדמויות בלתי נשכחות. מומלץ בחום!

לעמוד הספר

תולדות הלבנה 1: סינדר

המעשיות המפורסמות לובשות חליפת חלל!

סדרת "תולדות הלבנה" עושה טוויסט של מדע בדיוני למעשיות הילדים הידועות: סינדרלה, כיפה אדומה, רפונזל, שלגייה ומלכת השלג. בעולם עתידני, מלא בטכנולוגיה – חלליות, רובוטים ומחשבים משוכללים, בני-הלבנה החיים על הירח מאיימים במלחמה על תושבי כדור הארץ, ומחזיקים בכוחות מסוכנים שבני כדור הארץ בקושי מסוגלים להבין אותם.

זהו הספר הראשון המספר את תולדותיה של העלילה רבת התהפוכות: בו סינדר, חצי קיבורגית ומכונאית מוכשרת נקלעת לגמרי במקרה לסערה פוליטית הקשורה לבן משפחת המלוכה הקיסרית, הנסיך קאי, ויש לה מעט מאוד זמן להחליט מה לעשות עם המידע שהיא מקבלת. כל זה בזמן שמגפה משתוללת ברחבי הארץ, משפחתה של סינדר מנצלת אותה ולא מוכנה אפילו לקנות לה רגל-רובוטית חדשה במקום הרגל שכבר קטנה עליה, וההכנות לנשף בארמון הקיסרי בעיצומן – כשאורחת הכבוד היא לא אחרת ממלכת הלבנה מטילת האימה...

אז אם חשבתם שמעשיות הן נחלת העבר, תחשבו שוב.

לעמוד הספר

ארץ האגדות 1: קסם המשאלה

מה קורה אחרי שסוגרים את הספר? הרבה מאוד. ב"ארץ האגדות" של כריס קולפר, "באושר ובעושר" רחוק מלהיות הסוף של הסיפור. למעשיהן של הדמויות הטובות והרעות במעשיות יש הלשכות. כולם אנושיים ולפיכך רואים רק חלק קטן מן התמונה הגדולה.

התאומים אלכס וקונר, שונים זה מזו כמו מים ואש, עומדים לגלות זאת בדרך הקשה. מדובר ביצירת מופת מורכבת ומעניינת, השומטת את הקרקע מתחת לכל מה שהכרנו על סיפורי המעשיות: הדמויות הרעות הן מורכבות בהרבה משחשבנו, והסיפור שמאחורי המעשים שלהן מרתק לא פחות.

הגאונות של קולפר היא לא רק בעובדה שהוא הופך את סיפורי המעשיות הידועים לפנטזיה אפית, אלא גם בעובדה שהוא עוסק אגב כך באמנות הסיפור, הניתוח והפרשנות. בין השורות של סיפור ההרפתקאות המרגש הזה יש למחבר כמה דברים מעניינים מאוד להגיד על סוגים שונים של קוראים, ודרכים רבות ומגוונות להבין את הסיפורים שגדלנו עליהם.

לעמוד הספר

פיקאצ'ו – אני בוחרת בך!

אמנם ה"מקורות" האלה קרובים הרבה יותר מהמעשיות ומהמיתולוגיה, אבל מה לעשות – כמו כל הילדים שהתבגרו (או שלא) בשנות ה-90 אני לגמרי משוחדת: ספר על פוקימון!! "סיפורים ממחנה פיקאצ'ו" הוא ספר קליל ומקסים שיעודד גם את הילדים שפחות קוראים לפתוח ספר.

אם זה לא מגניב ונוסטלגי ברמות מטורפות אני לא יודעת מה כן.

לעמוד הספר

 

ואם אתם אוהבים מיתולוגיות, סיפורי אגדה וספרות מדע בדיוני ופנטזיה – כנס מיתופיה ב-25.08 בספריה המרכזית במודיעין הוא המקום בשבילכם! בכנס תמצאו הרצאות, סדנאות ואפילו מזכרות - פעילות מהנה להורים ולילדים שתסגור את החופש בכיף.

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות