הז'אנרים
כל הז'אנרים
בין דיגיטלי למודפס: ירין כץ
28/06/2016 11:41

אז אחרי שהמתרגמים והסופרים אמרו את דברם - הגיע זמנה של פינת הביקורת! ירין כץ, העורך מגזין הספרות המקוון "קורא בספרים", עיתונאי ספרות בוואלה! ואושיית פייסבוק שנונה ואטרקטיבית, קורא וכותב הרבה מאוד ברשת. כיצד זה משפיע על מה שהוא חושב על ספרים דיגיטליים?

 

 


1.           מבחינתך באופן אישי - דפוס או דיגיטלי?


אני לא חד משמעי. אני קורא ספרים מודפסים להנאתי, בעיקר כי יש לי ספריה עצומה עם ספרים שעוד לא קראתי ואני נמצא במרדף אחריהם. ואני קורא ספרים בקינדל לצרכים מקצועיים. יש יתרונות גדולים מאוד לספרות דיגיטלית, ובעיקר (מבחינתי), גודל הכתב. אני לא איזה זקן, אבל זה פשוט יותר נוח – מה גם שהמכשיר שלי הוא בעל תאורה פנימית ומאפשר לקרוא בכל מקום בלי התחשבות בתאורה.

היתרון שעדיין יש לדפוס מבחינתי, זו היכולת לרשום הערות בשולי הדפים (ואני עושה את זה הרבה). נכון שגם הקינדל מאפשר את זה – אבל זה הרבה יותר מסורבל ואיטי. אולי בעתיד זה יתאפשר בצורה יותר נוחה.

ודבר אחרון ששוב מטה את הכף לטובת הדפוס (במובן של הצריכה האישית), זה שעדיין בעברית המבחר מצומצם מאוד. במקרה שלי, בגלל שאני קורא המון ספרים ישנים ונשכחים, ההיצע הדיגיטלי הנוכחי לרוב לא מאפשר להגיע אליהם בכלל ולכן הוא לא רלוונטי לצרכים האלה (נכון לרגע זה).

ומצד שני - לדיגיטלי יש אפשרות להיות הרבה יותר זול לצרכן. אני לא יודע עד כמה זה משמעותי כרגע, אבל לטווח הארוך יש לזה משמעות. והוא טוב יותר לסביבה!

בקיצור – לא חד משמעי J

 

2.           וכאיש ספרות שעוסק בזה כמקצוע - דפוס או דיגיטלי?


יש יתרונות עצומים לדיגיטלי, במיוחד אם הוא יממש את הפוטנציאל הגלום בו – הווה אומר, שכל ספר שקיים בדפוס יהיה קיים גם בדיגיטלי. כך יתאפשר לסחוב ספריה שלמה בכמה קבצים, יתפנה המון מקום בבית, יחסך אבק מיותר וכו' וכו' (לא קראתי את הספר על סוד הקסם היפני, אבל אני מניח שעל פיו זה גם מתכון לאושר). העבודה עם הוצאות ספרים מחו"ל נעשית רק בדיגיטלי ואני לא מצליח לדמיין אפילו איך זה היה פעם (בטח לפני עידן האי-מייל).

כל מהפכה מביאה איתה גם דברים פחות טובים, ולכן גם המעבר לדיגיטלי הוא לא פתרון מושלם. בעיקר יש את עניין זכויות היוצרים, והחשש שבסופו של דבר – כל דבר שהוא דיגיטלי (מוזיקה, סרטים, מאגר ביומטרי), יכול להיפרץ ולעשות נזק עצום שלא דומה בכלל לסדרי גודל של העתקת ספרים מודפסים. אבל אי אפשר לעצור את הקדמה בהקשרים האלה, ואף אחד מאיתנו לא יוותר על האינטרנט רק בגלל שהוא גם פוגע בפרטיות או בגלל שאפשר לעשות שיימינג בפייסבוק.

כך שלסיכום – לדיגיטלי יש הרבה יתרונות על הדפוס, אבל יש לו גם חסרונות (ובכל התשובות שלי כאן לא אתייחס לכל האספקטים הרומנטיים של "מגע הדפים" ו"ריח הנייר". בעיני זה שטויות – גם נייר ודפוס זו טכנולוגיה מודרנית, ולא מדובר בעבודת יד של רועה צאן צ'רקסי שחי בכפר נידח ושמלאכת הכנת הספרים עוברת כסוד שמור במשפחתו מדור לדור).


3.           האם אתה רואה יותר או פחות נכונות של הקהל לקרוא בדיגיטלי? ממה לדעתך זה נובע?


יותר או פחות ביחס למה? מן הסתם, ככל שיעבור יותר זמן והדיגיטלי יהיה יותר נגיש, כך יותר אנשים יתנסו בו. אני חושב שבישראל יש עוד דרך עצומה לעשות על מנת להפוך את הקריאה הדיגיטלית לשכיחה. חוסר-הנכונות לקרוא בדיגיטלי קשורה בפחד משינויים באופן כללי, ובאופן ספציפי – יש, כאמור, עדיין פער בין כמות ומבחר הספרים הקיימים בדפוס, לבין אלה הקיימים בדיגיטל. אם נגיע למצב שכל ספר שקיים בדפוס קיים גם בדיגיטל והגישה לקניית קוראים דיגיטליים תהיה נוחה וזולה יותר, אני מניח שזה יצרף עוד אנשים למעגל הקוראים. אז אם להתייחס לשאלה המקורית – אני לא יודע אם יש יותר או פחות, אבל אני יודע שיכולה להיות נכונות גדולה הרבה יותר ממה שיש עכשיו.


4.           למה לדעתך הספרים הדיגיטליים תופסים תאוצה בשוק הישראלי רק עכשיו, הרבה אחרי שהם נעשו פופולריים מאוד בשאר העולם?


אין לי מושג מהי הגדרת הזמן "עכשיו" – אבל כמו שכתבתי קודם, אני מניח שמתוקף העובדה שספרות דיגיטלית לא הייתה קיימת בכלל עד לפני כמה שנים, בכל שנה יצטרפו אליה עוד אנשים עד שהיא תגיע לאיזושהי התייצבות. היא עדיין, בטח בישראל, בשלב החדירה לשוק. מה שכן מפתיע בשוק הישראלי (ואולי אתם תוכלו לענות על זה), זה איך שוק דיגיטלי כזה קטן, שהוצאות הספרים הגדולות דיי סקפטיות לגבי התמיכה בו, מצליח לתחזק 5 (או יותר?) חברות שעוסקות בשיווק ספרות דיגיטלית? זה תמיד התמיה אותי (כלומר איך אפשר ליצור רווחים מקהל יעד מצומצם יחסית. ואולי כולם מפסידים?).


5.           מה הביקורת הכי לא מוצדקת שמעבירים על ספרים דיגיטליים כיום?


ענייני מגע הדפים והריח (כלומר שאין בדיגיטלי את האלמנטים האלה). זה בעיני לא רלוונטי (מה גם שקראתי איפשהו שעניין הריח זו פשוט התמכרות לחומרים כימיים שנמצאים בדבק של הכריכה ולא שום דבר רומנטי). מעבר לטענה הזו, אני חושב שיש גם "דעות קדומות" באשר לקריאה דיגיטלית, בעיקר בגלל שלא רבים התנסו בקריאת ספרים במכשירים שמותאמים לכך. לדעתי, קריאה בטלפונים ובטאבלטים היא בעייתית יותר כי המסכים לא מותאמים לקריאה רציפה – אבל הקוראים האלקטרונים נוחים מאוד לקריאה (ובגלל גודל הפונט, הרבה פעמים הם נוחים הרבה יותר מאשר הספרים המודפסים).


6.           מה לדעתך יישאר תמיד היתרון הבלעדי של ספרים מודפסים?


ההימצאות שלהם בחלל. זה כמו ההבדל בין דיסקים/תקליטים לקבצים במחשב. פה אולי אני עדיין קצת מיושן, ובכל זאת יש משהו בספריה, שמביטים עליה, שעוברים לידה, שהספרים קורצים מתוכה – משהו שהוא מימד נוסף מעבר לטקסט הספרותי עצמו.

יתרון נוסף – הייחודיות הפוטנציאלית של עותק בודד. עותק עם הקדשה, או עותק ממהדורה ראשונה. אני באופן אישי אף פעם לא הייתי מעריץ גדול של התחום הזה (מהדורות ראשונות ועותקים נדירים), אבל אני מניח שזה ייחודי לספרים מודפסים.

חוץ מזה – כמו שכתבתי קודם – יותר קל להגן על זכויות יוצרים לגבי ספר מודפס.

אני לא מאמין שספרים מודפסים יעלמו מהעולם (ובטח לא בזמן הקרוב), אבל סביר להניח שבאיזשהו שלב בעתיד הם יהפכו למה שהפכו תקליטי מוזיקה. משהו לאספנים והיפסטרים שידברו על החום שמקרינים, על העטיפות היפות ועל תחושת המגע. ובהקשר הזה – מה יהא על מעצבי העטיפות בעולם שנשלט ע"י ספרות דיגיטלית? אני מקווה ומניח שימצאו דרכים להשתמש בהם, כי בסופו של דבר המרכיב הויזואלי חשוב מאוד בשיווק מוצרים מכל סוג (ולמרות שאנחנו לא רוצים לחשוב על ספרים כמוצר, יש בהם גם את המימד הזה).


7.           מה היית הכי רוצה שיקרה בשוק הספרים הדיגיטליים?


אני אתייחס לשוק הספרים הדיגיטליים בישראל (כי בעולם נראה לי שהשוק הזה מסתדר יפה). הייתי רוצה, כצרכן, שיהיו קטלוגים עצומים של ספרים דיגיטליים, ושיהיה דגש דווקא על ספרים שקשה להשיג במודפס וצריך לרדוף אחרי איתמר לוי כדי שישיג לך. יש לי חלום.... שאם חשקה נפשי בספר, כל ספר, אוכל בלחיצת כפתור להשיג אותו.

בשביל שזה יקרה צריך שהוצאות הספרים הגדולות יפתחו את כל הקטלוגים שלהן, ואני מניח שיש גם בעיות טכניות בספרים ישנים יותר שאולי לא נמצאים על המחשב או לא נמצאים בפורמטים מתאימים.

 

והדבר האחרון – שאמזון וחברות אחרות יתמכו יותר טוב בעברית. אני באופן אישי מצליח להסתדר עם זה, אבל יש פה איזשהו חסם (העובדה שאי אפשר לקנות קינדל בארץ, ושקשה לקרוא סתם מסמכי PDF על הקינדל בלי לעשות המרה כלשהי – כל אלה נושאים טעוני שיפור). 

 

רב תודות לירין כץ על ריאיון מרענן ותשובות מעמיקות! אחרונה חביבה מנהלת ביד רמה ובחן רב את אחת מקבוצת החובבים הכי גדולות בפייסבוק, הספקי הקריאה שלה שוברים שיאים והיא כנראה קראה כל קלאסיקה שקיימת: אלה גורדון חן תגלה לנו מחר - האם להספקים המטורפים שלה יש קשר כלשהו לספרים דיגיטליים? 

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות