הז'אנרים
כל הז'אנרים
בין דיגיטלי למודפס: אילת סווטיצקי
20/06/2016 15:35

המרואיינת הבאה שלנו היא אחת הסופרות הישראליות המצליחות והאהובות ביותר, שסדרת "תחרה וצבע" שלה נחטפת כמו לחמניות חמות (מאוד, מאוד חמות) ונגעה בליבותיהם של אלפי קוראים מכל רחבי הארץ: אילת סווטיצקי!

 

1.     מבחינתך באופן אישי – דפוס או דיגיטלי? בעיקר דיגיטלי, ובעיקר שאלה של מחיר, (מודפס אני קונה בעיקר במבצעים, דיגיטלי כל הזמן). אני אוהבת את האפשרות להכנס בכל רגע נתון לספריה שלי על הנייד לא משנה איפה אני, ופשוט לבחור מה לקרוא.

ככל שהאפליקציות הולכות ומשתדרגות חווית הקריאה משתבחת.

2.     וכאשת ספרות שעוסקת בזה כמקצוע – דפוס או דיגיטלי? גם וגם. השוק הדיגיטלי בארץ עדיין לא גדול מספיק כדי שנוכל להסתמך רק עליו. אפשר להתחיל בדיגיטל, אבל בסופו של דבר מי שרוצה להגיע לקהל רחב חייב להדפיס. רוב רובו של הציבור עדיין רגיל להכנס לחנות ולצאת עם ספר, את זה אנחנו מנסים היום לשנות במכירה ישירה בדואר. ועדיין- אין תחליף לחנויות.

3.     האם את רואה יותר או פחות נכונות של הקהל לקרוא בדיגיטלי? ממה לדעתך זה נובע? הנכונות לקרוא דיגיטל גדלה כל הזמן בקצב מרשים, לדעתי זה נובע מהעובדה שיש ספרים שניתן לקרוא רק בפורמט הזה, והרבה (קוראות בעיקר) מעזות להתנסות לראשונה בדיגיטלי ומתמכרות. שיקולי עלויות ונוחות הם בחלט גורם מדרבן, אני חושבת שככל שמתנסים יותר מתרגלים.

4.     למה לדעתך הספרים הדיגיטליים תופסים תאוצה בשוק הישראלי רק עכשיו, הרבה אחרי שהם נעשו פופולאריים מאוד בשאר העולם? לזה אין לי תשובה טובה. אני תוהה בשאלה הזו, בעיקר כשאני רואה מה הולך מעבר לים ולא מגיעה למסקנה אחת ברורה. אולי פשוט כי הרגלים קשה לשנות, אולי כי מכשירים יעודיים כמו הקינדל פחות זמינים לנו (צריך לרכוש אותם מחו"ל). מה גם שיש לא מעט הוצאות ויוצרים (ואני ביניהם) שלא מוציאים בפורמט לקינדל וזה בטח משפיע על המכירות. אנחנו מתמודדים עם שוק שונה מאוד מזה של שאר העולם, בעיקר בשל גודלו. אם באנגלית יש קהל עצום, סופרות "סופגות" שם הפצה של ספרים באופן פיראטי כי עדיין יש מספיק מי שיקנה. פה, כל מכירה נחשבת. הפצה של ספרים באופן לא חוקי היא משהו שאנחנו נאבקים בו כל הזמן, אין לנו את הפריבילגיה הכלכלית להתעלם מזה. באופן אישי, אני חושבת שהפריצה הגדולה של הדיגיטל בעולם התרחשה במקביל לפריחה של הז'אנר הרומנטי-אירוטי, מתוך נוחות לקרוא בלי שאיש ידע מה, וככל שהזאנר הזה גדל בארץ כך גם מכירות הדיגיטל ויעידו על כך רשימות רכי המכר באתרים. הז'אנר הרומנטי בהחלט מככב בראש הרשימות באופן קבוע, והיות והפריצה שלו לארץ התרחשה באיחור לעומת חו"ל, כך גם הפריצה של העולם הדיגיטלי. אבל אנחנו סוגרים את הפער לאט לאט.

5.     מה הביקורת הכי לא מוצדקת שמעבירים על ספרים דיגיטליים כיום? שזה לא ספר אמיתי. טענה שטותית. ספר זה ספר זה ספר איך שלא תקראו אותו.

6.     מה לדעתך יישאר תמיד היתרון הבלעדי של ספרים מודפסים? אין להם שום יתרון. הלוואי והשוק פה היה גדול עד שהינו יכולים להסתפק בהדפסת מהדורות קטנות, (הלוואי והיינו יכולים להדפיס עותקים לפי דרישה!)

7.     מה היית הכי רוצה שיקרה בשוק הספרים הדיגיטליים? שימשיך לגדול, לפרוח, להשתכלל. ובעיקר שנוכל להוציא ספרים ישירות לקינדל לא דרך המייל. זו מבחינתי נקודת התורפה מספר אחת כרגע.

 

 

תודה רבה לאילת סווטיצקי המופלאה! המרואיין הבא שלנו גם הוא סופר, אם כי מז'אנר אחר לגמרי. אז מ לדעתכם חושב יואב אבני, העוסק במד"ב על גאדג'ט חדשניים כמו ספר דיגיטלי? תגלו מחר! 

 

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות