הז'אנרים
כל הז'אנרים
בין דיגיטלי למודפס: פרויקט מיוחד לשבוע הספר: יעל אכמון
19/06/2016 10:59

המרואיינת של היום היא מתרגמת בחסד עליון, שמתרגמת הכל, החל מפנטזיה קלאסית לנוער וכלה בספרי אירוטיקה אפלה, בעלת הספקי תרגום על-אנושיים, ויש לה הרבה מה לומר על שוק הספרים הדיגיטליים בארץ: מחיאות כפיים סוערות ליעל אכמון!

 

1.     מבחינתך באופן אישי – דפוס או דיגיטלי?

לפני שמונה שנים קניתי את קורא הספרים הראשון שלי, והתאהבתי. מאז אני קוראת בעיקר בפורמט דיגיטלי, מלבד ספרות מקור עברית שאני קוראת בדפוס, בגלל ההיצע המצומצם בדיגיטלי. אני אוהבת כל דבר שקשור בספרים דיגיטליים – המבחר, הנוחות, המידיות. לא זאת בלבד שמאז המעבר לספרים דיגיטליים אני קוראת יותר בגלל מידיות הקנייה – אני רואה המלצה על ספר שנראה לי מעניין ובתוך שתי דקות כבר יכולה להתחיל לקרוא אותו – אני גם משקיעה יותר כסף בקריאה. אם לפני המעבר לדיגיטלי בעיקר שאלתי ספרים מחברים, כיום אני קונה כמעט את כל הספרים שאני קוראת, כי למה לחכות ולחפש ממי לשאול ואולי לשכוח בינתיים מה תכננתי לקרוא, אם אני יכולה לשלם סכום לא גדול ולהתחיל לקרוא עכשיו?

 

2.     וכאשת ספרות שעוסקת בזה כמקצוע – דפוס או דיגיטלי?

ספרים הם ספרים ולא משנה הפורמט שלהם. כן עברתי גם בעבודה לספרים דיגיטליים, אני מתרגמת כיום מקובץ על המחשב ולא מספרים מודפסים. אבל רק משיקולי נוחות. באמת שאין הבדל בעיני.

 

3.     האם את/ה רואה יותר או פחות נכונות של הקהל לקרוא בדיגיטלי? ממה לדעתך זה נובע?

הנכונות גוברת ככל שעובר הזמן. אנשים מאמצים בהדרגה את הטכנולוגיה החדשה, ובמקביל גם המבחר גדל ומושך עוד אנשים להצטרף.

 

4.     למה לדעתך הספרים הדיגיטליים תופסים תאוצה בשוק הישראלי רק עכשיו, הרבה אחרי שהם נעשו פופולאריים מאוד בשאר העולם?

אני חושבת שזה נובע בעיקר מפחד של הוצאות הספרים מהורדות ספרים פיראטיות. זה יצר מצב שבו הפורמט הדיגיטלי נכנס באיחור, וגם כשנכנס זה נעשה בצורה חלקית ומהוססת שלא מאפשרת לו לפרוח. הוצאות הספרים בישראל עדיין "בודקות את המים" ומציעות מבחר ספרים מוגבל, שניתן לקריאה בעיקר באפליקציות ייעודיות ולא בקינדל, וזה בתורו מרתיע קוראים נוספים מלהצטרף למעגל, והנבואה של הוצאות הספרים מגשימה את עצמה.

 

5.     מה הביקורת הכי לא מוצדקת שמעבירים על ספרים דיגיטליים כיום?

החשש של הוצאות הספרים שהספרים הדיגיטליים יגרמו להן להפסדים בגלל פיראטיות. כל הניסויים שעשו הוצאות ספרים בחו"ל עד היום הראו שכאשר מציעים ספרים דיגיטליים, אפילו ללא שום הגנות מפני העתקה, למרות שקיימות הורדות ספרים לא חוקיות בכל זאת הסיכום הכללי רווחי מאוד להוצאת הספרים. כפי ששירותים כמו "נטפליקס", "אמזון פריים" או "אייטונס", שמציעים צפייה בסרטים ובסדרות טלוויזיה או רכישת מוזיקה, משגשגים למרות הורדות לא חוקיות, הוצאות ספרים שמציעות ספרים דיגיטליים דרך חנות כמו "אמזון" משגשגות למרות הורדות הספרים הפיראטיות. בהינתן קטלוג מגוון ונוחות שימוש, מרבית האנשים יעדיפו את האופציה החוקית. הוצאות הספרים בארץ מונעות מעצמן גם את היתרונות האדירים שיש עבורן בספרים דיגיטליים – שאינם תופסים מקום פיזי במחסן, ומאפשרים מכירה לא רק של הספרים החדשים ביותר אלא של כל הקטלוג של הוצאת הספרים לדורותיו. ספרים דיגיטליים לא צריך לגרוס.

 

6.     מה לדעתך יישאר תמיד היתרון הבלעדי של ספרים מודפסים?

 

ספר כיצירת אמנות חזותית. גם אם רוב הספרים בעולם יהיו דיגיטליים, תמיד יהיו לדעתי מהדורות מיוחדות של ספרים מהודרים, מאוירים או מעוצבים, כמו הספרים שיוצאים כיום בהוצאת Folio Society.

7.     מה היית הכי רוצה שיקרה בשוק הספרים הדיגיטליים?

להפסיק לפחד ולפתוח את השערים. הייתי שמחה אם הוצאות הספרים בארץ יאזרו סוף סוף אומץ, ויתחילו להמיר את כל הקטלוג שלהן לפורמט דיגיטלי, שיהיה זמין לרכישה במגוון פורמטים למגוון אפליקציות ומכשירים, כולל קינדל. זה יביא לפריחה של השוק, לדעתי. כולם ירוויחו מזה, הוצאות הספרים והקוראים גם יחד.

 

 

 תודה ענקית ליעל אכמון שמצאה באורח פלאי לחלוטין זמן לענות על שאלותינו! המרואיינת הבאה היא סופרת מוכרת, ידועה ואהובה מאוד, שספריה סחפו בסערה את המדינה והוכיחו שגם על המדפים בישראל יש מקום לספרות רומנטית-אירוטית איכותית: אילת סווטיצקי! 

 

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות