הז'אנרים
כל הז'אנרים
מזון לנשמה: תחושת בטן מאת ג'וליה אנדרס
30/08/2016 16:57

בספר האיקוני "שלושה בסירה אחת" כותב ג'רום ק' ג'רום ש"אנו עבדיה הנרצעים של קיבתנו" ומפרט את תגובתנו הנפשית למזונות שונים: תה עושה אותנו רהוטים, ואילו צלי הופך אותנו למנומנמים וקהי חושים.

את הרשימה הזו הוא מסכם במשפט: "מצפון נקי מקנה לאדם אושר, אולם כרס מלאה משיגה אותן תוצאות ביתר קלות ובמחיר זול יותר."

ב"האריה המכשפה וארון הבגדים" מוכר אדמונד את אחיו בתמורה לרחת לוקום, ב"אליס בארץ הפלאות" הגיבורה משתנה כליל על פי מה שהיא אוכלת, גדלה וקטנה פיסית ומנטלית.

כשחושבים על כך, בספרים רבים משחק האוכל תפקיד חשוב בחייהם של הגיבורים, בין אם מדובר ברומן או בספר הרפתקאות מסעיר: מ"משחקי הרעב" ועד "טעם האהבה", תיאורי האוכל עושים יותר מסתם לגרום לנו חשק לנשנש משהו; הם אומרים משהו על העולם של הסיפור, על מצבן הנפשי של הדמויות או על החברה שבה הדמויות פועלות.

בספרה "תחושת בטן" מוכיחה ג'וליה אנדרס סופית את הקשר העוצמתי הזה בן הגוף והנפש, העובר ברובו  דרך מערכת העיכול.

אנדרס מנגישה את המידע באופן מופלא לציבור שלא למד שבע שנים רפואה; הספר שלה כתוב בחופשיות של כתיבה יצירתית השפה שלה קולחת ומעניינת, ומשובצים בה תיאורים מדוייקים ומשעשעים יחד עם דוגמאות רבות מהחיים.

בקלילות ובהנאה מפרשת אנדרס עבורנו את תפקידיה השונים של מערכת העיכול שלנו ביצירת החוויה החושית שלנו, וכיצד מה שאנחנו אוכלים משפיע על החשיבה והרגשות שלנו.

היא מתחילה מלקונן על הזנחת מערכת העיכול הן בתודעה שלנו - הלב והמוח תופסים חלק נכבד מהשפה שלנו בעוד המעיים מושתקים ומודרים מהשיח, והן בשיח הרפואי; מערכת העיכול זה לא "סקסי" וגם הרופאים לא מוצאים את עצמם מוקסמים ממנו. לא כן אנדרס; היא כותבת כמו שאוהבת את הנושא ומרותקת ממנו, להוטה עד חוסר סבלנות להעביר הלאה את הידע העצום והמועיל שצברה בשנים ארוכות של מחקר.

היא מפציצה אותנו בשטף של מידע מרתק כמו מספרת-סיפורים נודדת היושבת ליד האח ומספרת מעשיות מדהימות: למשל, העובדה שיש לנו משכך כאבים *ממש* חזק בפה שבגלל לא ידענו עליו. היא כותבת על האותות המגיעים מהמעי למוח וכיצד הם משפיעים עליו לטובה ולרעה – המעי קשור לאותו אזור במוח המשפיע על עיבוד רגשות וכאב.

ולמי שחושש לקנות מוצרי מזון מהתקריות המתוקשרות האחרונות בחברות הגדולות יש אפילו מעט מידע שימושי על חיידקי-מעיים, בדגש על סלמונלה!

הספר מלווה באיורים משעשעים להמחשה ובאווירה כיפית כללית. אנדרס בהחלט מצליחה להדביק את הקוראים בהתלהבות שלה ממערכת העיכול ותפקודיה, ומעוררת מוטיבציה לשמור על אורח חיים בריא בלי לומר ולו מילה אחת על דיאטה והרזיה.

לרכישת הספר

להמלצות נוספות

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות