הז'אנרים
כל הז'אנרים
עריצה היא הלבנה
10/07/2016 16:43

העולם הוא עולם עתידני, שבו האנושות מחולקת לשש מעצמות על. אחת מהן היא סין הקיסרית. סיפורה של סינדר מתחקה אחרי המקורות של מעשיית "סינדרלה" וממוקם בצורה גאונית בניו-בייג'ין. הימים הם ימי מגפה איומה שמקורה לא ידוע, המפילה חללים רבים מספור: זקנים, נשים, גברים וילדים – איש אינו מוגן מפניה, ואפילו המדענים הטובים ביותר בקיסרות אינם מצליחים למצוא תרופה.

סינדר היא חצי-קיבורגית המתקנת מכונות כדי לפרנס את משפחתה החורגת המנצלת בלא בושה את כישוריה בלי לספק לה אפילו רגל-רובוטית חדשה התואמת את מידותיה. שלא כמו אמה ואחיותיה החורגות היא אינה עוקבת באדיקות אחר מדורי הרכילות המתארים בפרוטרוט את חיי המשפחה הקיסרית. אבל אפילו היא מסוגלת לזהות בקלות את הנסיך קאי הפנוי והחתיך המגיע אליה לסדנה בלי שום הכנה מוקדמת ומבקש ממנה לתקן רובוטית שהתקלקלה. האם זה רק נדמה לסינדר, או שמא היא קצת מוצאת חן בעיניו?.... ומה בכלל קיבורגית-למחצה כמוה יכולה לדעת על אהבה?

מכאן העלילה המותחת מתחילה לזרום בקצב מסחרר בשני כיוונים מנוגדים: בצדה האחד של העיר העניינים המשפחתיים בביתה של סינדר מתדרדרים במהירות, מתודלקים בסלידה של אמה ובבוז של אחת מאחיותיה עד שאסון בלתי נמנע פוקד את המשפחה. ובינתיים, בצדה השני של העיר, הצללים מתחילים לזחול בין כתלי הארמון הקיסרי...

לונה, מלכת הלבנה, מתארחת בארמון הקיסרי. בני הלבנה ידועים כעוינים כלפי בני האדם, קרים, מרוחקים ומסתוריים. מלכתם היא שליטה רבת עוצמה החולשת על האימפריה שלה במה שנראה כמו שלטון-אימים, וככל הנראה מסתירה במערות הכוכב שלה צבא שלם של יצורים מפלצתיים היכול למחוק את כדור הארץ פעמיים. ככל בני הלבנה, גם היא בעלת כוחות קסם מסתוריים שאינם מובנים לכל בני האדם. לביקורה אצל הנסיך קאי בארמון הקיסרי יש מטרה, והיא לא תעזוב בלי להשיג את מבוקשה... אבל באיזה מחיר?

ספר מהנה, מותח עד לשניה האחרונה, מרגש ונוגע ללב. ניכר שהכותבת יודעת היטב מי הקהל שלה ויודעת לשלב אלמנטים של מעשיות ופנטזיה עם מדע בדיוני וסיפורים על רובוטים וחלליות. היא רוקמת אותם היטב לתוך רומן נעורים דיסטופי, כך שהם משתלבים זה בזה במקום להתנגש.

מסע-הזהות של סינדר הצעירה מקבל טוויסט מעניין ואפל בספרה של מאריסה מאייר. סינדר היא כל מה שגיבורה צריכה כדי להיות מרתקת: יש לה את הקסם של הילדה הזנוחה בסגנון של ג'יין אייר ופאני פרייס, יחד עם ציניות, תושייה וחשיבה פרקטית שלא היו מביישות גיבורות מודרניות כמו קטניס מ"משחקי הרעב" או טריס מ"מפוצלים". חיבבתי מאוד גם את דמותו של הנסיך קאי שחרג מגבולותיו של גיבור הנעורים הסטריאוטיפי – בחור פשוט (יחסית ונסיך) ומקסים, ג'נטלמן אמיתי, שאוהב את משפחתו ומחויב לבני עמו, רחוק שנות-אור מהגברבר המסתורי, המסוקס והנאה להחריד ש"סודות אפלים" בעברו הופכים את מצבי רוחו לרכבת-הרים רגשי שאיכשהו הקוראות הצעירות אמורות למצוא אותה מושכת עוד מימי הית'קליף המרגיז ב"אנקת גבהים" של אמילי ברונטה, מסיבה לא ברורה. 

ספרים רבים לילדים ונוער נופלים בקטגוריית הנבל, אם כבר הזכרנו את "משחקי הרעב"; רבים הנבלים הספרותיים שחדלו להיות מפחידים והופכים במקרה הטוב לאוסף קלישאות, במקרה הר למגוחכים לחלוטין. לא כך הדין עם סינדר. המלכה הרעה מפחידה, מפחידה באמת. תיאור היכולות שלה והמשטר שלה מעוררי חלחלה אך לא מפורטים יתר על המידה – מה שיוצר אפקט של פחד עמום ולא מוגדר ממשהו רע יותר העומד להגיע, כמו שחשתי כשקראתי לראשונה על הצל ממורדור ב-"שר הטבעות".

בשורה התחתונה: מומלץ ביותר, גם למבוגרים וגם לילדים ונוער. המטרה: ליצור לחץ על ההוצאה והמתרגמת שיתרגמו את ההמשכים!!

תודה ענקית לקולגה שלי נעמי כרמי שהמליצה לי בחום רב על הספר!!

רוצו לקרוא!!

לקניית הספר

תגובות

הוסף תגובה

עליך להתחבר כמשתמש רשום על מנת להוסיף תגובה.

לחץ כאן להתחברות