הז'אנרים
כל הז'אנרים

אוליבר סאקס

סופר
סגנון: עיון, אוטוביוגרפיה
מדינה: ארה"ב
שפה: אנגלית
יצירות בולטות:

הזיות, האיש שחשב שאשתו היא כובע, מוזיקופיליה 

תאריך לידה: 1933
מקום לידה: לונדון, אנגליה

על אוליבר סאקס

ד"ר אוליבר סאקס הוא בנם של מנתחת ורופא-מומחה. הוא למד רפואה באוקספורד ועבר התמחות בסן פרנסיסקו. ב-1965 הוא עבר לניו-יורק שם עסק בנוירולוגיה וכתיבה עד מותו בשנת 2015.


בשנת 1966 ד"ר סאקס החל החל לעבוד כנוירולוג במרכז בת' אברהם בבית החולים בברונקס, המאוכלס בחולים במחלות כרוניות. שם פגש סאקס קבוצת מטופלים בלתי רגילה, שרבים מהם בילו עשורים שלמים במצב משונה, קפוא, כמו פסלים אנושיים שאינם מסוגלים לשום תנועה. הוא זיהה את הסימפטומים של "מחלת השינה", מגפה שסחפה את העולם בין 1916 ל-1927. הוא טיפל בהם בתרופה הנסיונית L-dopa שאפשרה להם לשוב לחיים. על המקרה הזה ביסס סאקס את ספר Awakenings, ממנו שאב הרולד פינטר השראה למחזה A Kind of Alaska ועליו מבוסס גם הסרט Awakenings עם רוברט דה-נירו ורובין וויליאמס.


יצירתו הנודעת ביותר של סאקס הוא אסופות תיאורי-הטיפול שלו "האיש שחשב שאשתו היא כובע" ו- "אנתרופולוג על מאדים" בהן הוא מתאר את מאבקם של מטופליו לחיות עם הפרעות גבוליות, מתסמונת טורט ועד לאוטיזם, פרקינסון, הזיות מוסיקליות, אפילפסיה, איברי-פנטום, סכיזופרניה, פיגור שכלי ואלצהיימר.


סאקס חקר את עולמם של חרשים ואת שפת הסימנים בספרו Seeing Voices, וקהילה נדירה של עוורי צבעים בספרו The Island of the Colorblind. בספריו הנוספים כתב על חוויותיו כרופא וגם כמטופל. הוא כתב הרבה מאוד על מוסיקה ועל תרפיה דרך מוסיקה, בעיקר בספרו מוסיקופיליה. הוא כתב גם מניסיונו האישי על מלנומה, ומחקריו על החלק במוח שאחראי על הראייה פורסמו בספריו The Mind’s Eye ו-"הזיות".


עבודתו של סאקס קיבלה תמיכה מקרן גוגנהיים ומקרן אלפרד פ. סלואן, והופיעה לא מעט בניו-יורקר וברשימות רבי המכר כמו גם בכתבי עת מדעיים. הניו-יורק טיימס תיאר אותו כ"משורר החצר של הרפואה", וב-2002 הוא זכה בפרס ע"ש לואיס תומאס מאוניברסיטת רוקפלר אשר הכיר במדען כמשורר.


הוא זכה להכרה ולתהילה מאוניברסיטאות רבות הן כמדען והן על עבודתו הספרותית.

 

אוליבר סאקס ספרים

 • עין הנפש

  עין הנפש


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  גם ב - Kindle
  42 
 • הזיות

  הזיות


  דרג ספר זה מתוך 5
  1 דירוגים
  5
  ממוצע
  2 סקירות
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle

  במקום 37 

  28.1