הז'אנרים
כל הז'אנרים
אריך מריה רמרק

אריך מריה רמרק

סופר
סגנון: אוטוביוגרפיה, ספרות הדור האבוד, מלחמת העולם הראשונה
מדינה: גרמניה
שפה: גרמנית
יצירות בולטות:

במערב אין כל חדש, הדרך חזרה

תאריך לידה: 22 ביוני 1898
מקום לידה: אוסנבריק, גרמניה

על אריך מריה רמארק

סופר גרמני (1898-1970), אריך מריה רמארק הוא שם העט שלו, שמו האמיתי הוא אריך פאול רמארק. הוא התפרסם בעיקר בזכות יצירתו "במערב אין כל חדש", אחד הרומנים האנטי-מלחמתיים הידועים ביותר, המתאר את זוועות המלחמה דרך עיניו של חייל פשוט.


רמארק נולד באוסנבריק בסקסוניה תחתית, צפון מערב גרמניה, למשפחה בעלת הכנסה צנועה למדי. אבותיו היו צרפתיים. אמו הייתה אנה מריה קראמר ואביו, פטר מריה קראמר היה כורך ספרים. הוא למד באוניברסיטת מינסטר בנורדריין-וסטפאליה בגרמניה, ונאלץ להתגייס לצבא הגרמני בגיל 18. הוא לחם בחזית המערבית נפצע מספר פעמים.


לאחר ששוחרר השתתף רמרק בקורס הכשרה למורים מטעם הממשלה. הוא לימד שנה בבית ספר והתנסה גם בסתתות וגם כנהג-ניסוי במכוניות. רמארק החל את קריירת הכתיבה שלו כעיתונאי ספורט. התהילה שלו הגיעה עם פרסום הרומן "במערב אין כל חדש" שנגע בעצב חשוף של האומה באותו זמן, והצית מחלוקת פוליטית סוערת.


המשך הרומן, "הדרך חזרה" יצא לאור ב-1931. הוא עסק בהתמוטטות הצבא הגרמני אחרי המלחמה ובגורל הגיבורים ששרדו.
"במערב אין כל חדש" הוא הרומן המייצג ביותר את מלחמת העולם הראשונה. הספר מתחיל בקרבות של 1917. רמארק מתאר את האימת המלחמה בחפירות, שם מכונות הירי קצרו מיליונים, בניסוחים לאקוניים ובלשון המעטה. סרטו של לואיס מיילסטון שצולם בעקבות הספר ב-1930 היה לאבן דרך בקולנוע האמריקאי. הסרט הוכרז על ידי גבלס כאנטי-גרמני, אבל הפולנים החרימו אותו כיוון שלטענתם היה פרו-גרמני. בצרפת הוא נאסר להקרנה עד 1962. סרט ההמשך "הדרך חזרה", צולם ב-1937.


במערב אין כל חדש הפך את רמארק לדובר של "הדור שהושמד בידי המלחמה, למרות שחמק מהפצצות" כפי שהגדיר זאת בעצמו.


בשנות ה-30 של המאה ה-20 נאסרו ספריו של רמארק לקריאה בגרמניה בהוראת הממשלה. "במערב אין כל חדש" חשב לאחד הספרים שנשרפו בשריפות ההמוניות של 1933 בידי הנאצים. הקרנת הבכורה של הסרט הופרעה בידי כנופיות נאציות. רמארק הואשם בפציפיזם.


ב-1938 רמארק איבד את האזרחות הגרמנית שלו. הוא עבר לשוויץ ב-1932, וב-1939 היגר לארה"ב, שם קיבל אזרחות ב-1947. שם התיידד רמארק עם הצמרת ההוליוודית של התקופה, בין היתר גם עם פאולט גודארד (1911-1990), לה נישא ב-1958. רמארק היה נשוי פעמיים נוספות קודם לכן, ב-1923 לאילזה ג'יין זאמבול, ובפעם השנייה ב-1938. לאחר המלחמה השתקע רמארק שוב בשוויץ.


הוא נפטר בלוקארנו, ב-25 בספטמבר 1970.

אריך מריה רמרק ספרים

 • במערב אין כל חדש

  במערב אין כל חדש


  דרג ספר זה מתוך 5
  12 דירוגים
  4.3
  ממוצע
  9 סקירות
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  37