הז'אנרים
כל הז'אנרים

אפלטון

סופר
סגנון: פילוסופיה, מדינאות
מדינה: יוון
שפה: יוונית
יצירות בולטות:

המשתה, פיידרוס, המדינה

תאריך לידה: 427 לפנה"ס
מקום לידה: אתונה, יוון

על אפלטון


פילוסוף ומדינאי יווני, מייסד האקדמיה, חי במאה ה-4 לפנה"ס, ככל הנראה בין 347-427 לפנה"נ.


אפלטון נולד באתונה ובילה בה את רוב ימיו. ייעדו אותו לפוליטיקה ושלטון אך הוא הלך בעקבות נטיית ליבו אחר הפילוסופיה, המחקר, המדעים וההוראה, ככל הנראה לאחר שנחשף מידת השחיתות הפוליטית של המנהיגות בתקופתו. הוא דגל בחינוך וטען כי הדרך היחידה לתיקון המצב המדיני תהיה דרך חינוך בבתי ספר לאופי מדיני מסוג חדש.


חוקרים כיום מקשרים את פרישתו של אפלטון מהפוליטיקה להוצאתו להורג של סוקרטס, שמשנתו השפיעה רבות על אפלטון. הוא היה בן 27 כשסוקרטס הוצא להורג בהאשמות כמו "השחתת הנוער" ו"אי-אמונה באלי העיר". הוצאתו להורג של סוקרטס מופיעה בחלק מכתבי אפלטון.


כמו תלמידים נוספים של סוקרטס, גם אפלטון עזב את העיר מטעמי ביטחון לזמן מה, ובילה בסיציליה ובדרום איטליה, שם המשיך במחקריו ויצר קשרים מקצועיים.


הוא שב לאתונה סביב שנת 385 כך משערים, וייסד ליד קברו של אקדמוס מה שככל הנראה נעשה בשנים שלאחר מכן למוסד האקדמי – האוניברסיטה. הוא קיבץ סביבו תלמידים מעשירי ומשכילי העיר, שם עסקו במתמטיקה, פילוסופיה ומדינאות. אפלטון סבר כי לידע עיוני יש ערך רב בכל הנוגע לפוליטיקה ושלטון. מטרתם המעשית של אלפטון ותלמידיו הייתה לייסד שלטון ראוי יותר בערים היווניות. בסופו של דבר היו התלמידים עוזבים ומשתלבים בניהול העיר אתונה.
אפלטון לא נישא מעולם והקדיש את חייו ללימודיו.


כל כתביו של אפלטון נשתמרו עד היום. הם מהווים יחדיו כחמישה כרכים ונחשבים לא רק כיצירה פילוסופית והיסטורית חשובה אלא גם כאבן דרך בספרות העולמית ואחד מנדבכיה הראשונים של תרבות המערב.

 

אפלטון ספרים

 • פיידרוס

  פיידרוס


  דרג ספר זה מתוך 5
  5 דירוגים
  4 ממוצע
  2 סקירות הגולשים
  0 ממוצע
  24 
 • המשתה

  המשתה


  דרג ספר זה מתוך 5
  2 דירוגים
  4.5 ממוצע
  28