הז'אנרים
כל הז'אנרים

אליזבת וויין

סופרת
סגנון: רומן היסטורי, מלחמת העולם השנייה
מדינה: אנגליה
שפה: אנגלית
יצירות בולטות:

שם צופן וריטי

תאריך לידה: 1964
מקום לידה: ארה"ב, ניו יורק

על אליזבת ווין

ויין עברה להתגורר באנגליה כשהייתה בת שלוש והחלה ללמוד שם. אביה, נורמן ווין שעבד בוועדת החינוך של ניו יורק במשך רוב חייו נשלח לאנגליה כדי להכשיר מורים מורים במה שמוכר היום כאוניברסיטת מנצ'סטר, ולסייע לארגן את פרוייקט "הדסטארט" במקום. כשווין הייתה בת שש נשלח אביה לאונ' באיי הודו המערבית למשך שלוש שנים לאותה מטרה – הכשרת מורים. היא חייתה בג'מייקה בין השנים 1970-1973. היא אהבה את ג'מייקה מאוד והכילדה הייתה רהוטה בשפה המקומית. שם החלה לקרוא ולכתוב לראשונה. בגיל שבע היא וחברתה כתבו יחד ספר.


כשהוריה נפרדו, ווין ואחיה ואחותה הצעירים עברו להתגורר עם אמם קרול פלוקן בהאריסבורג, ארה"ב, היכן שהוריה של קרול גרו. כשקרול נהרגה בתאונת דרכים בשנת 1978, אימצו הוריה את ילדיה וגידלו אותם. בשנים הראשונות לאחר מות אמה, חייה של ווין סבבו בעיקר סביב ספרים, בעיקר פנטזיה. בהשראת ג'.ר.ר טולקין, אלן גארנר ואורסולה לה גווין, החלה ווין לכתוב ספר פנטזיה אפי בגיל 14. הוא היה ספר איום ונורא, לדבריה, אבל הוא היה אימון טוב. בגיל 15 היא החלה להעמיק את הדמויות ולפתח את הסיפור והתוצאה הייתה הרומן הראשון שלה שפורסם, "נסיך החורף".


ווין למדה בייל, ובילתה שנת לימודים אחת באנגליה ואז למדה שבע שנים לדוקטורט בנושא פולקלור באונ' פנסילבניה בפילדלפיה, תחת מלגה יוקרתית. במהלך שהותה בפנסילבניה היא למדה לצלצל בפעמוני כנסייה בסגנון אנגלי בשיטה שנקראת "change ringing", וב-1991 היא פגשה את בעלה לעתיד בארוחת ערב חגיגית למצלצלי-פעמונים. טים הוא אנגלי, וב-1995 היא עברה להתגורר עמו באנגליה, ובשנת 2000 הם עברו לסקוטלנד.


הייתה זו הלהיטות שטים גילה כלפי מטוסים זעירים שהעניקה לווין את הרעיון ללמוד להטיס מטוס. טים השיג רישיון לטיס ב-1993 והיא השיגה את שלה עשר שנים אחריו. יחד הם טסומקאלאמאזו לניו המפשייר. בקניה הם טסו מניירובי למאלינדי על החוף, וגם מעל דרום-אנגליה.


כשטסה לבדה, רוב הטיסות של ווין היו מעל מזרח סקוטלנד, המקום בו גרה מזה אחת עשרה שנה. כל יצירותיה מלבד רומן אחד נכתבו מאז המעבר לסקוטלנד. ספריה המוקדמים הם ספרים לבני נוער שהיו מועמדים לפרסים.


השגת רישיון הטיס שלה לקחה את הכתיבה של ווין לכיוון חדש לגמרי. "שם צופן וריטי" ו-"ורד תחת אש" מתרחשים במהלך מלחמת העולם השנייה ומתמקדים בנשים הטייסות במהלך המלחמה. "יונה שחורה, עורב לבן" ממשיכים את אותו נושא אבל מעבירים את העלילה לאתיופיה בזמן פלישת מוסוליני ב-1935. "שם צופן וריטי" נעשה לרב מכר של הניו-יורק טיימס.
ווין כותבת גם סיפורים קצרים. לה ולטים נולדו שני ילדים.

מתוך האתר

אליזבת וויין ספרים

לא נמצאו מוצרים תואמים את הבחירה.