הז'אנרים
כל הז'אנרים

אגתה פון טראפ

סופרת
סגנון: אוטוביוגרפיה
מדינה: ארה"ב
שפה: אנגלית
יצירות בולטות:

,כל הר וגבע – הסיפור מאחורי צלילי המוזיקה 

תאריך לידה: 12 במרץ 1913
מקום לידה: פולה, אוסטרו-הונגריה

על אגתה פון טראפ

בתו הבכורה של קפטן פון טראפ שהיגרה מאירופה שסועת המלחמה לארצות הברית, וסיפורה התפרסם בסרט "צלילי המוזיקה".
היא אחת משבעת הילדים שנולדו למשפחת האצולה של קפטן פון טראפ ואשתו, אגתה וויטהד, נכדתו של רוברט וויהד, ממציא הטורפדו. בגיל אחת עשרה נשלחה אגתה לבית הספר אותו היא מתארת כ"מבעית" בשל הצורך לעמוד ולדבר מול הכיתה. בעקבות מותה של האם ממחלת השנית (אותה מחלה שהרגה את בת' מארץ' ב"נשים קטנות") ב-1922, המשפחה ההרוסה התקשתה להמשיך ולגור במקום הספוג בזכרונות מאושרים, והם עברו להתגורר בזלצבורג, אוסטריה. בביתם החדש אחותה של אגתה, מרתה, נעשתה חולה מאוד. מריה אוגוסטה קוטצ'רה נבחרה ללמד את הילדה בבית לתקופה של כערה חודשים, שאחריהם הייתה אמורה לשוב למנזר. אולם אביהם של הילדים התאהב בה, והשניים נישאו ב-1927 והביאו לעולם שלושה ילדים נוספים. משפחת פון טראפ איבדה את רוב הונה במשבר הכלכלי העולמי הגדול של 1929 והם נאלצו, בהדרכתה של מריה לפטר את המשרתים ולהשכיר חדרים לדיירים. בסביבות התקופה הזו התגבשה החלטת המשפחה להפוך את השירה מתחביב למקצוע, ולבצע הופעות בפומבי.
עם זאת, ב-1930 אירופה כולה ובפרט אוסטריה היו נתונות תחת סכנה מיידית עקב עליית הנאציזם במדינה השכנה. ב-1938 הבין הקפטן פון טראפ שהוא מהלך על קרח דק כיוון שלא רק סירב לתלות את הדגל הנאצי מעל לאחוזתו ולהצדיע במועל יד, הוא גם סירב לבקשה לשיר במסיבת יום ההולדת של היטלר.
בסופו של דבר, לאחר ששקלו את האפשרויות שבידיהם החליטה המשפחה לעזוב. שלא כמו בסרט, בו הם חוצים את האלפים השוויצריים, הם נסעו ברכבת לאיטליה, משם המשיכו ללונדון ועלו על סינה שהפליגה לניו יורק כדי להתחיל מסע הופעות בפנסילבניה. הם נעשו לאזרחי ארה"ב ב-1948, שנה לאחר מותו של קפטן פון טראפ. המשפחה השתכנה בחווה בוורמונט, שם הקימו את האכסנייה המפורסמת שקיימת עד היום. תחת ניהולה הצמוד (לעתים מדי) של אמם מריה, משפחת פון טראפ המשיכה להופיע עד 1956, כשאגתה הייתה בת 43. בשנות ה-50 מכרה מריה את הזכויות על הסרטת הסיפור למפיקים גרמנית כשהיא מוותרת אגב כך על כל זכויותיה.
למשפחה בקושי לקחה חלק במחזמר או בסרט "צלילי המוזיקה" – המפיקים אמנם השתמשו בחלק מן העצות שסיפקה להם אגתה אבל לא שינו באופן משמעותי את ההפקה. בסרט, כל השמות, הגילאים והמגדרים של הילדים שונו. עם יציאת הסרט לאקרנים המשפחה לא הייתה מרוצה כלל מהאופן שבו הוצגו. הם התעצבנו על הסימפליפיקציה של הסיפור, על העובדה שהשירים ששרו היו שירים קלילים ופופולאריים בלבד, ועל האופן בו הוצג קפטן פון טראפ שהיה הפוך לגמרי מן האישיות שלו במציאות.
ב-1980 החלה אגתה לכתוב את גרסתה שלה למאורעות ואף נסעה לאירופה לאסוף פרטי מידע על המשפחה, כולל מפות, מסמכים ותמונות. פרסום הביוגרפיה הפנה אל אגתה כמות של תשומת לב שלא הייתה מורגלת בה.
עד שלוש שנים לפני מותה של אגתה בגיל 97 בשנת 2010, אגתה פון טראפ המשיכה לשיר.

אגתה פון טראפ ספרים