הז'אנרים
כל הז'אנרים

יהואש הירשברג

סופר
סגנון: ספרות מקור
מדינה: ישראל
שפה: עברית
יצירות בולטות:

 | המוזיקה, המוזיקאי והמאזין | מוזיקה ודרמה באופרה | פאול בן-חיים, חייו ויצירתו| אלכסנדר אוריה בוסקוביץ, חייו, יצירתו והגותו| המקצוע: מוזיקאי | קסם האופרות של ורדי |

תאריך לידה: 21 לאפריל 1938
מקום לידה: ישראל

על יהואש הירשברג

 

אביו, יצחק הירשברג, היה מורה ומחנך, מתרגם ומוזיקאי חובב. אמו, נחמה, עסקה גם היא בהוראה. הוא החל לנגן בכינור אצל בן-עמי זילבר, מנגני התזמורת הפילהרמונית הישראלית והמשיך בלימודי הכינור אצל אליס פניבש-רוזנברג ולורנד פניבש ואחר כך למד נגינה בויולה אצל עדן פרטוש, ויולן ומנהל האקדמיה למוזיקה בתל אביב. ניגן בתזמורת הגדנ"ע והשתתף עמה בתחרות בינלאומית בהולנד, שם זכתה בפרס הראשון.

אחותו של הירשברג היא המתרגמת שלומית קדם.

משנת 1955 למד באקדמיה למוזיקה בתל אביב וסיים שם תואר שני בכינור, ויולה וניצוח. בין מוריו היו מרדכי סתר, אלכסנדר אוריה בוסקוביץ ואיתן לוסטיג. בשנים אלה עסק גם בהוראת נגינה בכינור ובתרגום ספרים בנושאי מוזיקה וניגן בתזמורת הקאמרית רמת גן, בניצוחו של מיכאל טאובה. כן השתתף במשך שנים בסמינר למוזיקה קאמרית בבית דניאל בזכרון יעקב.

לאחר סיום לימודיו באקדמיה התגייס לצבא ושירת תחילה ככתב בעיתון "במחנה גדנ"ע" ואחר כאחראי לתוכניות מוזיקה קלאסית בגלי צה"ל, שם המשיך לעבוד כאזרח גם לאחר השחרור. כן עבד כמורהלמוזיקה בבית הספר לאמנויות רננים בתל אביב, שנוהל על ידי אביו. שם הכיר את ישראלה זולונדז', מורה לספרות. הם נישאו ביולי 1964. מאז 1971 הם חיים בירושלים, הורים לארבעה בנים - בועז, יורם, אילן ורן, וסבים לשישה נכדים - יונתן, ניצן, מאיה, שירה, דנה ונוגה.

יהואש הירשברג נמנה עם צוות העורכים והיועצים המדעיים של האנציקלופדיה "בריטניקה לנוער".

קריירה אקדמית ונגינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1966 המשיך בלימודי דוקטורט באוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה בתחום המוזיקה של המאה ה-14. בשנת 1971 חזר ארצה וקיבל משרת מרצה למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנים 1985 עד 1992 עמד בראש התוכנית הרב-תחומית ומשנת 1993 עד שנת 2000 עמד בראש המכון למדעי הרוח הכלליים בפקולטה למדעי הרוח. בין השנים 1996- 2000 כיהן כפרופסור מחקר אורח בגולדסמית' קולג' בלונדון. במסגרת עבודתו שם ניהל עם פרופ' סיימון מק-ויי פרויקט מחקר מקיף בנושא הקונצ'רטו סולו האיטלקי במחצית הראשונה של המאה ה-18. כחלק מעבודתם המשותפת הוציאו לאור קונצ'רטי סולו של מלחינים מתקופתו של ויוואלדי.‏[2]

משנת 2001 עד 2004 כיהן פרופ' הירשברג כיו"ר ועדת ההוראה של הפקולטה למדעי הרוח. 1995 מונה לפרופסור מן המניין ומשנת 2006 הוא פרופסור אמריטוס וממשיך בעיסוקיו המוזיקליים והאקדמיים. במשך השנים, מלבד פרסום מחקרים, מאמרים וספרים בנושאי מוזיקה שונים, גם הופיע בקונצרטים של מוזיקת בארוק בכלים אותנטיים בהרכבים שונים. בשנים 1993-2005 ניגן בויולהברביעייה הקאמרית שהקים ליד האוניברסיטה. מאז שנת 2004 מנהל הירשברג פרויקט מחקר בנושא האופרות האיטלקיות שחיברו מלחינים שונים פרט לורדי בעשור של איחוד איטליה, 1860-70. בשנים 2007, 2008 ו-2009 ארגן ביצועים קונצרטיים של קטעי אופרות איטלקיות שכוחות מתקופה זו (ראו נון סולו ורדי). את פרישתו לגמלאות ציין החוג למוזיקולוגיה בטקס, שכלל מוזיקה מתקופת הבארוק ואופרה איטלקית מן המאה ה-19 והרצאות של עמיתים ותלמידים.

בשנת 2008 יזם הירשברג את פרויקט האורטוריה "יורם" של פאול בן חיים, שנכתבה בשנת 1932 ולא בוצעה מעולם בשלמותה, עם ד"ר תיאה ויניו, שהיא חברת מקהלת המוטטים. האורטוריה בוצעה לראשונה במלואה ב-8 בנובמבר 2008 לציון 70 שנה לליל הבדולח. ביצוע הבכורה המלא התקיים במינכן בביצוע סולנים, "מקהלת המוטטים של מינכן" והתזמורת הסימפונית של מינכן, בנוכחות פרופסור הירשברג, שהרצה על היצירה ועל מחברה.‏[3] ב-3 באפריל 2012 בוצעה "יורם" לראשונה במלואה בישראל.

בשנת 2010 הקליט פרופ' הירשברג במסגרת "אקדמיה באלף" של רשת א' בקול ישראל, סדרה של 60 הרצאות שבועיות בעריכת ברוך אסקרוב על מכלול האופרות של ורדי. הסדרה שודרה שוב במלואה לקראת יובל המאתיים להולדת ורדי, באוקטובר 2013. שיחות אלה קובצו לספר "קסם האופרות של ורדי", הוצאת כרמל 2014.


 
פרופסור יהואש הירשברג מקבל את פרס אנגל לשנת 2011

יהואש הירשברג הוא אחד משני הזוכים בפרס אנגל לשנת 2011. "פרופ' הירשברג מקבל את הפרס על מפעל חיים בתחום המוזיקה ועל הפיכת המוזיקה הישראלית לתחום מחקר בינלאומי".‏[4] מנימוקי השופטים בטקס מתן הפרסים ב-22 בנובמבר 2011:

 

Cquote2.svg

פרופ' הירשברג מופקד זה מכבר על כתיבת הערכים הנוגעים למלחינים ישראלים ולמוסיקה ישראלית באנציקלופדיות ובמאגרי המידע האקדמיים המקצועיים והיוקרתיים ביותר [...] מחקריו של פרופ' הירשברג מצטיינים בדקדקנות רבה וברוחב יריעה ומציגים תמונה מורכבת ועשירה של כמיהה לביטוי הזהות הישראלית במוסיקה מתוך דיאלוג מורכב עם התרבות המערבית מחד והתרבות הערבית/הפלסטינית מאידך. [...] אין ספק, שפרופ' הירשברג הוא המוביל בעולם בתחום חקר המוסיקה הישראלית [...] על תרומתו הייחודית והחשובה במעלה במחקר המוסיקה הישראלית החליטה ועדת השופטים להעניק לפרופ' יהואש הירשברג את פרס אנגל לשנת 2011

Cquote3.svg

מקור: ויקיפדיה

יהואש הירשברג ספרים

לא נמצאו מוצרים תואמים את הבחירה.