הז'אנרים
כל הז'אנרים

דר מיכה גודמן

סופר
סגנון: עיון, היסטוריה, מחשבת ישראל
מדינה: ישראל
שפה: עברית
יצירות בולטות: סודותיו של מורה הנבוכים, חלומו של הכוזרי, הנאום האחרון של משה, מלכוד 67
תאריך לידה: 1974
מקום לידה: ירושלים, ישראל

על ד"ר מיכה גודמן

מיכה גודמן הוא חוקר, פילוסוף ומרצה בנושאי יהדות. הוא דוקטור למחשבת ישראל, וחבר סגל באוניברסיטה העברית ומנהל מדרשת עין פרת – המדרשה למנהיגות חברתית. גודמן מפרסם מאמרים ומעביר שיעורים לציבור הרחב, בנושאי פרשת שבוע, מחשבת ישראל, תנ"ך, פילוסופיה ועוד. מאמריו משלבים הגות יהודית ופילוסופיה מודרנית.


מוצאו של גודמן הוא ממשפחה מעורבת-דתית של קתולים ויהודים.


אמו מגי לאב נולדה וגדלה באוקלהומה כקתולית אדוקה, ומשפחתה נותרה דתית מאוד. אחד מקרוביה היה עוזרו האישי של האפיפיור ובני משפחה מכהנים ככמרים, מטיפים ונזירות ברחבי ארה"ב. היא פגשה את אביו, יהודי ממסצ’וסטס בשם גרי גודמן, במהלך שנות ה-60 כאשר היו שניהם מתנדבים ב"צבא השלום" בבוליביה. הם הכירו והתאהבו שם, מגי התגיירה כדי להינשא לגרי, והשניים עלו יחד לישראל, זמן קצר לאחר שנסיימה מלחמת ששת הימים.


נישואיה של מגי ליהודי הובילו לשנים ארוכות של נתק של בין המשפחות, והקשר התחדש רק לאחר שנולדו ילדיהם. גודמן מעיד כי הוא עצמו כבר נולד למשפחה אוהבת ומלוכדת מאוד שאין בה ולו זכר לנתק הראשוני. גודמן מוסיף ומדווח כי גם היום הוא שומר על קשרים חמים עם משפחתו בארה"ב, וכי בני משפחתו הנוצרים קרובים אליו מאוד.


גודמן נולד וגדל בירושלים, ולמד באונ' העברית ואת עבודת התיזה והדוקטורט שלו כמו גם הרצאות ומאמרים רבים הקדיש לפרשנויות של הרמב"ם והרמב"ן. במקביל לימד מחשבת ישראל בבתי הספר התיכוניים הרטמן ופלך בירושלים.


אחיו תני גודמן נהרג בתאונה בהיותו בן 17 בלבד בשנת 2001. הספר "חלומו של הכוזרי" מוקדש לו.


גודמן היה משתתף קבוע בתוכנית הטלוויזיה "סיפור מההפטרה" בהגשתה של אפרת שפירא-רוזנברג, שעסקה בתנ"ך ובמחשבה יהודית.


כיום מתגורר גודמן בכפר אדומים עם אשתו ציפי ובנותיו התאומות.
בין השאר טוען גודמן כי ספר כמו שלו לא היה מצליח בארץ לפני עשר שנים, וכי יש היום רעב אצל הרבה אנשים לקלאסיקות היהודיות, בין אם הם חילונים ובין אם לאו.


עוד הוא טוען כי "הקורבן הראשון של כפייה דתית זה הדת. הניסיון לחוקק חוקים דתיים פוגעים בדת עצמה. החיבור בין דת למדינה פוגע במדינה, בדמוקרטיה ובעיקר בדת." הוא אמר בריאיון ל"הארץ" כי על החברה הישראלית לכונן מערכת יחסים חדשה עם העבר.


הוא שואף להנחיל מעין זרם מתון של יהדות, אותה רואים מתנגדיו מן הימין הדתי כ" סלט פרוגרסיבי-שמאלני-אמריקאי-נוצרי".


ספרו הראשון, 'סודותיו של מורה הנבוכים' (הוצ' דביר), יצא לאור בקיץ 2010 וכיכב לאורך שבועות רבים ברשימות רבי המכר. ספרו השני, 'חלומו של הכוזרי' (הוצ' דביר), יצא לאור בסתיו 2012, "הנאום האחרון של משה" יצא באותה הוצאה ב-2014 וספרו "מלכוד 67" יצא לאור ב-2017.

 

דר מיכה גודמן ספרים