הז'אנרים
כל הז'אנרים
גלילה רון-פדר-עמית

גלילה רון-פדר-עמית

סגנון: סיפורת, ילדים ונוער
מדינה: ישראל
שפה: עברית
יצירות בולטות:

 | סדרת ילדים אלמונים |  | סדרת להתבגר |  | אל עצמי  |  | סדרת ג'ינג'י  |

תאריך לידה: 12 באוקטובר 1949
מקום לידה: חיפה, ישראל

על גלילה רון פדר עמית

גלילה רון־פדר-עמית נולדה בשנת 1949 בחיפה, וגדלה בשכונת אחוזה. היא למדה בבית הספר הריאלי ושירתה בנח"ל. היא בוגרת האוניברסיטה העברית בספרות עברית ובמקרא, נשואה ואם לשלושה. בשנת 1971 התפרסם ספרה הראשון "ילדי השכונה במחתרת". בשנים 1972-1979 הייתה אם אומנת לעשרה ילדים, דבר שהשפיע רבות על הכתיבה שלה. נישאה לאבי פדר, קצין משטרה, ושינתה שמה לגלילה רון־פדר. לזוג נולדו שלושה ילדים. לאחר גירושיהם, נישאה בשנית לניצב בדימוס משולם עמית, ושינתה שמה לגלילה רון־פדר-עמית.

הספר שהקנה לה את מקומה כאחת היוצרות הפופולריות בתחום הספרים לנוער בארץ היה "אל עצמי", שיצא לאור בשנת 1976. הספר מתאר את קורותיו של ציון כהן, ילד שנולד בשכונת מצוקה למשפחה הרוסה שמתקשה לגדל אותו ומועבר למשפחה אומנת. זהו הספר הפופולרי ביותר שלה, המסופר על סמך ניסיונה כאם אומנת. בהמשך פיתחה את סיפורו של ציון לסדרת ספרים שלמה, ואף הקדישה מספר ספרים לאחת הדמויות בסיפורים אלו, ניר שרוני, הילד הביולוגי במשפחתו האומנת של ציון. הספר תורגם לשבע שפות ועובד לסרט, שזכה בפרס הראשון בפסטיבל סרטי הילדים בפרנקפורט. סיפוריהם של חלק מילדי האומנה עליהם כתבה עובדו להצגות ולסרטים, ותורגמו לשפות שונות. כתבה תסריטים לסרטים ולסדרות טלוויזיה שיצרה. בהמשך כתבה ביוגרפיות לבני הנעורים על אישים בהיסטוריה הציונית, כמו משה דיין ואברהם שטרן, וכן ספרים העוסקים בדינמיקה בין יהודים וערבים בישראל, כגון "ילדי קו התפר" ו"נאדיה". גם בספריה הללו ניכרת גישת כתיבה הרואה בספר כלי חינוכי. אולם, הספרים הפופולריים ביותר שלה הם דווקא הספרים בעלי העלילה הבלשית או הדמיונית, המיועדים לקוראים צעירים יותר, כגון הסדרות "ג'ינג'י" ו"טולי תעלולי". רבים מספריה משתייכים לסוגה הקרויה ספרות בעיה: ספרים ריאליסטיים, המתרחשים כאן ועכשיו, ובמרכזם ילדים ובני נוער שנאלצים להתגבר על קושי בחייהם הפרטיים או בחיי המשפחה. הספרים נכתבים לעתים קרובות מתוך גישה חינוכית המבקשת להקנות לקוראים ערכים וכלים להתמודדות פסיכולוגית עם מצוקות ההתבגרות. הספר "בחינת בגרות", לדוגמה, עוסק בשני תלמידי תיכון המתמודדים עם הריון לא מתוכנן; הספר נכתב תוך התייעצות עם הגינקולוג ד"ר עמירם אדוני, ומכיל מידע רב אודות שימוש באמצעי מניעה.

בהמשך דרכה החלה לכתוב גם למבוגרים, ופרסמה ספרים כגון: "יש אישה אחרת", "רצח בצמרת המשטרה" ו"אמא של תרמילאי". בשנת 2006 כתבה את ספרה "חיפושים" על גיבורה של סדרת טלוויזיה פופולרית בשם רננה המחליטה בגיל חמישים לעזוב משפחה, מאהב וקריירה ולנסוע למרכז מדיטציה בבורמה כדי לנסות ולהבין מדוע חרף כל הישגיה אין לה שום תחושת סיפוק. בעבר הייתה עורכת ראשונה של הירחון 'פשוש' ועורכת השבועון 'ראש צעיר'.

מקור: ויקיפדיה

גלילה רון-פדר-עמית ספרים