הז'אנרים
כל הז'אנרים

דן אריאלי

מרצה לכלכלה התנהגותית
סגנון: עיון
מדינה: ארה"ב
שפה: עברית
יצירות בולטות:

 | לא רציונלי ולא במקרה | האמת על באמת | לא רציונלי אבל לא נורא |

תאריך לידה: 29 באפריל 1967
מקום לידה: ניו יורק, ניו יורק

על דן אריאלי

דן אריאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה וכלכלה התנהגותית. הוא מלמד באוניברסיטת דיוק שבצפון קרוליינה ומקים מרכז המחקר "Advanced Hindsight", בו נחקרים נושאים כגון פסיכולוגיית הכסף, קבלת החלטות של רופאים ומטופלים, רמאות וצדק חברתי. הוא גם ממקימי מרכז BEworks. הרצאותיו של אריאלי בטד זכו לכ-8 מיליון צפיות. הוא מחבר רבי מכר בינלאומיים, ביניהם "האמת על באמת" ו"לא רציונלי ולא במקרה".

אריאלי נולד להורים ישראלים בעיר ניו יורק, בזמן שאביו למד לתואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת קולומביה. המשפחה חזרה לישראל כשהיה דן בן שלוש. הוא גדל ברמת השרון והיה פעיל בנוער העובד והלומד בנעוריו. בזמן הכנת "כתובת אש" התפוצצו החומרים שערבב וגרמו לכוויות בדרגה שלישית ב-70% מגופו. לדברי אריאלי, החוויה הובילה אותו לחלק מתחומי המחקר הבולטים שלו, כגון דרכים להעברת בשורות קשות למטופלים.

אריאלי התחיל את התואר הראשון שלו באוניברסיטת תל אביב בפיזיקה ומתמטיקה, אבל עבר עד מהרה לפילוסופיה ופסיכולוגיה. במהלך שנתו האחרונה באוניברסיטה עזב את לימודי הפילוסופיה והתרכז רק בפסיכולוגיה, בה קיבל תואר ראשון בשנת 1991. את לימודיו לתואר שני (1994) ולדוקטורט (1996) בפסיכולוגיה התנהגותית קיבל מאוניברסיטת צפון קרולינה. בנוסף, עשה אריאלי דוקטורט בניהול עסקים באוניברסיטת דיוק (1998), בעידודו של זוכה פרס נובל דניאל כהנמן.

לאחר שסיים את הדוקטורט, לימד אריאלי ב-MIT בין השנים 1998-2008, שם שימש כפרופסור לכלכלה התנהגותית. לאחר מכן שב לאוניברסיטת דיוק כפרופסור מן המניין לפסיכולוגיה וכלכלה התנהגותית. זאת למרות שאין לאריאלי הכשרה פורמלית בכלכלה, אלא רק בשיווק.

דן אריאלי נשוי לסומי אריאלי, ולזוג יש שני ילדים - בן ובת.

דן אריאלי ספרים