הז'אנרים
כל הז'אנרים

איין ראנד

סופרת ופילוסופית
סגנון: אובייקטיביזם
מדינה: ארה"ב
שפה: אנגלית
יצירות בולטות:

 | כמעיין המתגבר | מרד הנפילים | אנו החיים | המנון 

תאריך לידה: 2 בפברואר, 1905 תאריך פטירה: 6 במרץ, 1982 מקום לידה: סן פטרסבורג, האימפריה הרוסית

על איין ראנד

איין ראנד הייתה סופרת, פילוסופית, מחזאית ותסריטאית אמריקאית שנויה במחלוקת. ראנד נולדה באימפריה הרוסית בשם אליסה זינובייבנה רוזנבאום (ברוסית:Али́са Зино́вьевна Розенба́ум). היא ידועה בעיקר בעקבות שני רבי המכר העולמיים שלה - "כמעיין המתגבר" ו"מרד הנפילים", ועל פיתוח שיטה פילוסופית אותה כינתה "אובייקטיביזם".

ראנד גדלה וחונכה ברוסיה, ועברה לארה"ב בשנת 1926, בהיותה בת 21. באמצע שנות השלושים מחזה שכתבה הועלה לבימות ברודווי והתפרסמו שני רומנים שכתבה, אולם ראנד לא זכתה להצלחה מרובה עד פרסומו של "כמעין המתגבר" בשנת 1943.

בשנת 1957 פירסמה ראנד את עבודתה המדוברת ביותר, "מרד הנפילים". לאחריה, הפסיקה לכתוב רומנים ועברה לכתיבה עיונית על מנת לקדם את משנתה הפילוסופית. היא הוציאה לאור מגזינים עצמאיים ואוספי מאמרים שונים, עד למותה בשנת 1982, בגיל 73. 

ההיגיון הבלתי מתפשר בפילוסופיה של ראנד הדגיש את חשיבות הרציונליות כאפיסטמולוגיה היחידה, ודחה אמונות ודת. היא תמכה ברציונליזם ואתיקה אגואיסטית, ודחתה אלטרואיזם. מבחינה פוליטית, היא דחתה את הרעיון לפיו העיקרון המוסרי הוא אי-הפעלת כוח והתנגדה לקולקטיביזם ואטטיזם, כמו גם אנרכיזם. היא תמכה בקפיטליזם "לסה פר" - כלומר, באי התערבות ממשלתית מוחלטת, ובשיטה מריטוקרטית המבוססת רק על כישורי האינדיבידואל. 

מבחינה אמנותית, ראנד קידמה ריאליזם רומנטי. היא ביקרה בחריפות את מרבית ההוגים וההגויות המוכרות, מלבד אלו של אריסטו והליברליזם הקלאסי.

המבקרים קיבלו את ספריה של ראנד בביקורות מעורבות, והאקדמיה בעיקר התעלמה ממנה. כיום התנועה האובייקטיביסטית פועלת להפצת רעיונותיה, והם מהווים השפעה משמעותית בחשיבה הליברטריאנית. 

איין ראנד ספרים

 • מרד הנפילים

  מרד הנפילים


  דרג ספר זה מתוך 5
  13 דירוגים
  3.5
  ממוצע
  11 סקירות
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  39 
 • כמעיין המתגבר

  כמעיין המתגבר


  דרג ספר זה מתוך 5
  17 דירוגים
  3.9
  ממוצע
  14 סקירות
  0 ממוצע
  גם ב - Kindle
  44